Dzisiaj omówimy sobie 10 sposobów budowania listy kontaktów, które przeniosą Twój biznes online na inny wymiar.

Oczywiście prezentowane przeze mnie metody to tylko próbka tego, co możesz wykorzystać. Listę tą można rozwijać, dodając do poszczególnych sposobów dodatkowe elementy.

Jednak z 10 sposobów budowania listy kontaktów online wiążą się z social media. To chyba obecnie najlepsza forma na zdobycie sympatii wśród potencjalnych jak i stałych Klientów.

Po pierwsze wykorzystaj do tego celu wszelkie możliwe kanały social media. Postaraj się promować na wszelkiego rodzaju portalach. Nie ograniczaj się tylko do jednego na przykład facebooka. Musisz mieć wiedzę na temat rynku mediów społecznościowych, jeśli chcesz prowadzić e-biznes. Tak naprawdę jeśli tam Cię zabraknie, stracisz rzeszę subskrybentów, a przez to możliwość na spory zarobek. Pieniądze są ukryte w mediach społecznościowych. Dlatego pokazuj się tam gdzie możesz. Promuj swoje usługi i produkty, a nie będziesz potrzebować 10 sposobów budowania listy kontaktów ponieważ social media staną się Twoją wyznaczoną drogą do sukcesu.

Instagram, Twitter, YouTube, Pinterest to tylko niektóre z kanałów, które mogą przyczynić się do zwiększenia liczby Klientów. Jako przedsiębiorca online musisz się czymś wyróżniać. Dlatego nie wystarczy założyć konta i raz na czas wrzucać posty czy filmy. Musisz mieć pomysł jak ciekawie przedstawić swój biznes aby lista kontaktów sama się powiększała. Pamiętaj, że social media to kanały, które pozwalają dotrzeć do Klientów ale nie gwarantują, że z Tobą pozostaną. Także zawsze powinieneś tworzyć i publikować takie treści, które ostatecznie sprawią, że 10 sposobów budowania listy kontaktów będą jedynie narzędziem, które zaprowadzi Twój biznes na szczyt w sferze mediów społecznościowych.

Social media, a w szczególności Facebook to świetna okazja do budowania listy kontaktów. Już wiesz, że posiadanie firmowego profilu to MUST HAVE. Z myślą o pokazaniu własnej marki na Facebooku powstały osobne zakładki, zwane fanpage’dżami. Jest bardzo duża szansa, że osoby które są Twoimi fanami na Facebooku chętniej będą zapisywać się na Twój newsletter, a przez to powiększać listę kontaktów. Dlatego nie marnuj okazji. Zawsze zachęcaj swoich subskrybentów do zapisu na listę oferując w zamian ciekawe produkty. Niech fanpage zaprowadzi Klientów do Twojego celu jakim jest zapis na listę kontaktów. Zakładka na fanpage może również wyświetlać się za każdym razem, kiedy tylko nowy odbiorca odwiedza Twoją stronę. W ten sposób zaangażowani w życie marki fani mogą zostać subskrybentami jej list mailingowych. Podobną formę zapisu można również prowadzić na Twitterze zamieszczając w postach linki do zapisów.

W social mediach można promować się na wiele stron, stąd 10 sposobów budowania listy kontaktów można bardzo łatwo wyłuskać.

Kolejna rzecz, do której zachęcam wszystkich użytkowników, szczególnie tych, prowadzących firmy online, w social mediach to wykorzystywanie wszelkich grup dyskusyjnych i branżowych. Ty, jako specjalista w swojej dziedzinie, masz prawo do wygłaszania opinii w danej tematyce. Nie tylko kreujesz się w ten sposób na eksperta, ale również zdobywasz zaufanie osób, które na danej grupie również się udzielają. Przez to istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że kolejne osoby dołączą do Twojej listy kontaktów, z ciekawości zajrzą na stronę internetową czy fanpage i będą chciały w dalszym czasie śledzić Twoje poczynania. Wszelkie fora to świetny sposób na promocje i zdobycie kolejnych subskrybentów.

Social media dają bardzo wiele Twojemu biznesowi – przede wszystkim wizerunek i możliwość bycia w ciągłym kontakcie z obecnymi jak i tymi potencjalnymi Klientami. To jeden z wielu sposobów budowania listy kontaktów. Przekonaj się o kolejnych….

 

Kolejne z 10 sposobów budowania listy kontaktów dzięki darmowej wiedzy??? O tak!

Do tego chyba nie trzeba zachęcać żadnego człowieka. Jeśli coś jest darmowe, wiadomo, że będzie super! Klienci lubią otrzymywać prezenty dlatego Ty też to rób, natomiast pamiętaj, aby te upominki niosły ze sobą wartość i były dla subskrybentów rozwiązaniem na stawiane przez nich pytania. Tak oto, dzięki 10 sposobom budowania listy kontaktów za pomocą konkretnej nauki zdobędziesz sobie ich przychylność.

[sociallocker id=”6943″]

Po pierwsze wykorzystaj jakże ważne w tym biznesie newslettery. To tak naprawdę dzięki nim zbierasz całą śmietankę mailingową. Dobrze przygotowany newsletter, ciekawe treści, interesujące grafiki, potrafi zdziałać cuda i przekonać do siebie nie jednego niedowiarka. Newsletter ma siłę sprawczą. Jeśli skrupulatnie przyłożysz się do jego przygotowania może zdarzyć się tak, że po pewnym czasie nie będziesz już musiał aż tak zabiegać o Klientów ponieważ oni sami do Ciebie przyjdą (szczególnie dzięki poleceniom!). Zadowolony Klient może przynieść za sobą kolejnych jeśli tylko zauważy, że gra jest warta świeczki.

Podobną funkcję jak newslettery moją pełnić wszelkiego rodzaju ebooki. Przepełnione treścią i wartościowymi rozwiązaniami, zdobędą serce Klientów, a przez to Twój biznes zyska kolejnych subskrybentów. Dlatego w sprawie treści nigdy nie zasiadaj na laurach i sprawdź jak 10 sposobów budowania listy kontaktów, dzięki darmowej wiedzy, przyciągnie do Ciebie rzeszę fanów.

 

Kolejna rzecz w przypadku gratisowych elementów to zachęcanie do siebie wszelkimi rodzajami rabatów, promocji i prezentów. Wszyscy je kochają i nikt Ci nie odmówi, jeśli zaproponujesz coś za darmo (no chyba, że trafisz na hejterów czy innych niedowiarków, ale na to po prostu trzeba się przygotować). Nawet osoby, które właśnie stronią od podawania komukolwiek swojego adresu email, potrafią zmienić zdanie jeśli usłyszą słowo „rabat” czy „promocja”. Dlaczego więc nie dać kolejnej, zapisującej się osobie drobnego upominku? W zależności od prowadzonej przez Ciebie działalności może to być właśnie ebook, kupon na webinar, darmowa porada biznesowa itp.

Kolejna sprawa, która może wpłynąć na to, że 10 sposobów budowania listy kontaktów ziszczą się dzięki konkretnej wiedzy to konkursy. Może nie do końca są one darmowe ponieważ dzięki nim zmuszasz Klientów do minimalnego wysiłku, ale uwierz mi, konkursy mają w sobie wielki potencjał rywalizacyjny. A jeśli można z kimś współzawodniczyć, a dodatkowo zyskać na tym coś fajnego, to dlaczego nie? Konkursy muszą być dobrze przemyślane i dopasowane do Twojej grupy odbiorców. Najlepiej żeby konkurs był stricte powiązany z Twoją branżą i osobami, które się nią interesują. Dlatego warto jest poświęcić chwilę aby pomyśleć o potrzebach i stylu życia Twoich Klientów. Wtedy znacznie łatwiej coś wymyślisz, coś, co ich zaskoczy i spowoduje, że więcej osób przystąpi do konkursu. Taki przecież jest cel ponieważ każdy zainteresowany wzięciem udziału w zabawie to nowy adres email do Twojej kolekcji subskrybentów. Zdaj się więc na swoją kreatywność!

Ludzi czasem martwi jednak fakt, że do konkursu najczęściej przystępują jednak tak zwani łowcy okazji i wszelkich promocji. Natomiast zaręczam Ci, że pośród tych, którzy chcą wyłuskać dla siebie jedynie nagrodę, znajdą się i tacy, którzy z zaciekawieniem będą znowu prowadzać na Twoją stronę czy wszelkie social media. Pytanie jest jedno, czego taki konkurs może dotyczyć? Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej wyobraźni, byleby było związane z branżą. Hasła promocyjne, recenzja produktu, najlepsza opinia, historia z życia biznesowego itp. Ważne jednak, aby jedną z kluczowych informacji, jaką należy podać był właśnie adres email. Oczywiście wszelkie informacje konkursowe muszą być jasno wyjaśnione w regulaminie , szczególnie jeśli chodzi o wysyłanie wszelkich informacji marketingowych drogą mailową.

 

Ostatnie z 10 sposobów na budowanie listy kontaktów? To tworzenie baz zewnętrznych, działanie w sferze online oraz sprawa niby trywialna ale jakże istotna czyli Twoja strona internetowa.

Jest to jeden z mniej znanych sposobów i działa tylko wtedy, kiedy faktycznie starasz się robić to dobrze. Cała filozofia polega na tym, żebyś pomyślał za odbiorcę i wyprzedził go o kilka kroków. To pomoże Ci w pewien sposób zapanować nad sytuacją. W tej taktyce to Ty przechodzisz do ofensywy i zaczynasz działać za Klientów. Sprawa jest prosta. Załóżmy, że właśnie wprowadziłeś na rynek nowe usługi. Wysyłasz mailing do zewnętrznej bazy, np. sklepów, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane takimi produktami. Jest duże prawdopodobieństwo, że nic z tego nie będzie jeśli przedstawisz jedynie ofertę handlową. Musisz przyciągnąć ich do siebie czymś innym. Chociażby zachęcić darmowymi próbkami, webinariami czy dostępem do wartościowej wiedzy. Landing page, który zamieścisz będzie miał zdecydowanie większe szanse powodzenia, kiedy Klient zauważy, że podając swój adres email może coś potencjalnie z tego mieć. Szansa, że Twoja baza urośnie staje się zdecydowanie większa.

Biznes online biznesem online, ale czy wiesz, że bazę mailingową możesz zdobywać również i poza światem wirtualnym? Możesz ją budować wszędzie tam, gdzie stykasz się z potencjalnym odbiorcą czyli również w świecie poza Internetem. Z pewnością jeździsz na wszelkie spotkania branżowe, konferencje, jesteś członkiem zamkniętych grup biznesowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie abyś i podczas takich eventów kolekcjonował listę kontaktów do wykorzystania w przyszłości. Wykorzystuj każdą, natrafiającą się okazję, by takie kontakty powiększyć. Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą tablet czy inne przenośne urządzenie, na którym to każdy zainteresowany będzie mógł zostawić swój adres email. Oczywiście musisz pamiętać, że zawsze należy oferować coś w zamian. Swoją listę 10 sposobów budowania listy kontaktów wzbogać również o wychodzenie do ludzi w realu. Przecież biznes to prawdziwi ludzie, z którymi powinieneś mieć kontakt również w realnym życiu. To mus każdego biznesu, nawet tego, który na co dzień odbywa się na ekranie komputera.

Na koniec powróćmy jeszcze do korzeni. Każdy szanujący się biznes internetowy nie obędzie się bez strony www. To podstawa do komunikacji, prezentacji i sprzedaży wszelkich produktów i usług. To miejsce, w którym zdecydowanie najłatwiej jest pozyskać Klientów, nie zważając na inne 10 sposobów budowania listy kontaktów. Klienci, prawdopodobnie trafili na Twoją stronę właśnie dlatego, że szukają podobnego stylu produktów, który oferujesz. Teraz całe zadanie w Twoich rękach, aby zachęcić go do pozostania z Tobą na dłużej i nakłonienia do zapisania się na listę mailingową i skorzystania z newslettera, który jest skarbnicą darmowej wiedzy. Oczywiście po raz kolejny powracam do tematu dodatkowych profitów. Klient zawsze musi dostać coś w zamian. Pamiętaj, że zostawia Ci cząstkę swoich danych osobowych, coś, co ma najcenniejszego ale chce się z Tobą tym podzielić. Dlatego nie lekceważ takiego zachowania, wręcz przeciwnie, nagródź je! Wtedy przekonasz się, że z 10 sposobów budowania listy kontaktów posiadanie strony internetowej i inwestycja w nią, to najlepsze co możesz zrobić dla swojego biznesu w sieci. Jeśli zaproponujesz darmowy ebook czy rabat na konkretny produkt , jesteś w stanie zwiększyć konwersję z formularza nawet o kilkadziesiąt procent!

Dodatkowo pamiętaj, aby formularz do zapisów był widoczny. Często właściciele stron internetowych popełniają kardynalny błąd i umieszczają formularz w niewidocznych zakładkach. Ta możliwość nie może zostać ukryta. To w Twoim interesie leży, aby zapis rzucał się w oczy i zachęcał do pozostawienia kontaktu.

 

10 sposobów jak nie budować listy kontaktów?

Na koniec chętnie, w kilku zdaniach podzielę się z Tobą ważną informacją, jakich błędów unikać przy tworzeniu bazy.

Nigdy nie korzystaj z gotowców i ściągaj bazę z sieci. Ta pomyłka może Cię drogo kosztować. Poza tym nie warto również kupować je na Allegro czy innych tego typu portalach. Co więcej odradzam również wysyłanie maili do przypadkowych osób. To może Ci jedynie zaszkodzić, ponieważ takie osoby mogą na przykład napisać o tym na forach i zniszczyć Twój wizerunek dobrego przedsiębiorcy. Wszystkie te praktyki są nielegalne i prowadzą do zguby dlatego wystrzegaj się ich.

Oto moja lista 10 sposobów budowania listy kontaktów – ciekawy jestem, jakie Ty masz pomysły?

[/sociallocker]

Uśmiechnij się 🙂
Podpis Artura
Artur Wiktor

Podziel się