Pewnie nie raz zastanawiałeś się jak planować swój dzień by wykonywać wszystkie przemyślanie wcześniej działania. Jest to nie lada sztuka dlatego warto tej tematyce poświęcić trochę czasu. Planowanie dnia może być bowiem zajęciem samym w sobie, które wymaga odpowiednich narzędzi i poświęcenia pewnej dozy czasu. Dlatego dziś chciałem przedstawić Ci kilka porad jak możesz dobrze zorganizować swój czas.
Jak planować swój dzień by działać jeszcze efektywnej? Oto kilka wskazówek.
Na początku warto zadać sobie pytanie – w jaki sposób podchodzić do codziennych czynności? Czy wykonujesz je regularnie i czy masz dokładnie rozpisany każdy dzień co robisz? Od tego powinieneś wyjść. Prawda jest jednak taka, że dobrze planować swój dzień wcale nie znaczy mieć wielką listę zadań spisanych do wykonania. Zaręczam Ci, że 90% społeczeństwa nie robi tego wcale. Większość osób z reguły robi to, co ma do zrobienia w danej chwili a nie planuje na zapas.
Jeśli jednak w ciągu dnia masz dużo spraw do załatwienia, a zdarza Ci się w tym pogubić, jak planować swój dzień będzie właśnie odpowiedzią na Twoje bolączki. Czasem dzień wydaje się zbyt krótki, w lista spraw do wykonania niestety rośnie. Często bywa tak, że pewnie rzeczy wychodzą poza ustalony grafik i ciężko jest wygospodarować czas, by zająć się nimi, a po drodze jeszcze masa innych spraw… Na pewno znasz to uczucie. Dlatego bardzo ważny aspekt w kontekście jak planować swój dzień dotyczy właśnie odpowiedniej strategii działania. Musisz wiedzieć, co należy zrobić w sytuacji kryzysowej, gdy czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Ale dość już o tym – przejdźmy do konkretów!
Oto kilka porad jak planować swój dzień.
Po pierwsze, poszukaj dla siebie odpowiedniego terminarza, który pomieści wszystkie istotne notatki i zadania, które masz do zrobienia. Oczywiście technologie ułatwiają nam teraz sprawę i warto korzystać z dostępnych aplikacji. Ze swojej strony serdecznie mogę polecić Nozbe oraz Astana.
Do drugie, zawsze opisuj wszystkie czynności skrótowo. Nigdy się nie rozpisuj. To, co zapisujesz to tylko droga do celu, a nie cel sam w sobie. Kilka słów wystarczy, aby zawrzeć to, co najważniejsze.
Po trzecie staraj się znaleźć swój własny sposób działania i wyczucia jaki tryb planowania zamierzać wdrożyć. Możesz na przykład zrobić listę zadań do wykonania i nie wyznaczać sobie terminu, zrobić bardziej szczegółowy plan, wypisać listę zadań do wykonania i uwzględnić konkretny czas na ich wykonanie. Opcji jak planować swój dzień jest mnóstwo, ale Twój, indywidualny system działania, tylko jeden.
Po czwarte zdecyduj się kiedy zabierasz się do wykonywania planu i na jaki okres go robisz. Może to być zarówno plan dzienny jak i tygodniowy. To już od Ciebie zależy jak tryb wybierzesz i który plan jest dla Ciebie bardziej przejrzysty.
Warto również pomyśleć o sytuacji, kiedy przychodzi znużenie, a Ty nie masz kompletnie na nic ochoty. Nie oszukujmy się, często pewnie Ci się to zdarza, jak każdemu 🙂
Jak planować swój dzień, kiedy kompletnie nic nam się nie chce?
Przyszedł Nowy Rok. Wszyscy zaczynają snuć wielkie plany. Ty na samą myśl dostajesz zielonej gorączki i tylko wywracasz oczami na kolejne „Nowy Rok, Nowa Ja”.
Przyznam Ci się do czegoś. Dla mnie Nowy Rok to owszem – nowe wyzwania, ale też dopada mnie wielkie lenistwo i zanim zdołam się z nim uporać, mija dobrych kilka dni. To jednak pozwoliło mi znaleźć fajny sposób na jak planować swój dzień w przypadku dużego „niechciejstwa”.
Zawsze tworzę listę zadań, które chce wykonać.
Biorę pod uwagę długoterminowe cele.
Myślę również o rzeczach, które pozwolą mi te cele zrealizować i je również spisuję.
Mam przed oczyma wyobrażenie jak osiągam swój cel.
Tworzę listę w taki sposób, aby zaczynać od najłatwiejszego i najmniej ważnego do tego najtrudniejszego. Dlaczego tak jest lepiej? Gdy przez większość czasu nie udawało Ci się realizować planu, daj sobie czas na oswojenie z nim i najpierw zabierz się za to, co nie wymaga wielkiego wysiłku i nie zdemotywuje Cię już od początku. Jak planować swój dzień kiedy nic się nie chce? Musisz naładować swój umysł pozytywną energią! Z czasem przystosujesz się do coraz trudniejszych zadań.
Jeśli masz ochotę napić się dużej kawy albo na przykład Yerby, którą osobiście preferuje, zrób to 🙂 Mały zastrzyk dodatkowej energii tylko pomoże.
Ale wiesz co? Mam dla Ciebie jeszcze kilka prywatnych rad, w jaki sposób ja radzę sobie z codziennym planowaniem
Oto moje rady i etapy krok po kroku jak planować swój dzień
Uważam, że pora wykonywania zadań ma znaczenie. Niektórzy bowiem są bardziej produktywni z rana, inni natomiast wieczorem. Dlatego Twoja lista zadań powinna być tak skonstruowana, żeby zostawić najtrudniejsze zadania na tą porę, która jest dla Ciebie najbardziej efektywna i kiedy wiesz, że najwięcej jesteś w stanie wykonać. Musisz jak najlepiej wykorzystać ten czas. Niech trudne zadanie będzie zawsze poprzedzone jakimś zadaniem na rozgrzewkę.
Nie pozwól, by cokolwiek Ci przeszkadzało i odwracało Twoją uwagę od pracy. Jest wiele rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. Staraj się zawsze maksymalnie skupić na zadaniu. Bądź produktywny najbardziej jak to tylko możliwe. Nie odchodź dopóki nie skończysz. Dodatkowo staraj się zmieścić w czasie, który sobie założyłeś. Jeśli się jednak nie wyrobisz, nie przejmuj się. Dokończysz je potem. Jednak niech to nie będzie Twoja wymówka! Rób wszystko zgodnie z własnym sumieniem i założonym planem.
Zanim zaczniesz planować dzień stwórz listę wszystkiego, o masz do zrobienia w danym dniu czy tygodniu. Potem ponumeruj je w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego i ustal ścisłe priorytety. To pozwoli zachować porządek w Twoim planie i przypisać konkretne zadania do danej pory dnia.
Jak planować swój dzień? Zawsze pamiętaj o priorytetach. To wokół nich powinno się wszystko kręcić. Staraj się ich nie zmieniać, nie przesuwać tylko wykonywać tak, aby jak najszybciej zbliżyć się do upragnionego celu. Gwarantuję, że jak już je wykonasz, to poczujesz wielką satysfakcje i większego powera do kolejnych działań.
Stwórz własny system nagród. Jest to bardzo ważny elementem w procesie jak planować swój dzień. Dlaczego? Ponieważ sam nagradzasz się za wykonanie trudniejszych zadań, sprawiasz się sam małą przyjemność i tym samym wiesz, że już jesteś bliżej niż dalej. To zawsze będzie działać na Twoją korzyść ponieważ dostarczysz sobie ogromną motywacje do tego, by zrealizować kolejne zadanie i znowu się nagrodzić.
Małe zadania zawsze na początku. Niech to będzie rozgrzewka przed czymś naprawdę istotnym. To musi być coś, co Cię nie zmęczy, a sprawi, że się pobudzisz i będziesz mieć więcej chęci do działania. Ćwiczenia, zrobienie obiadu, posprzątanie pokoju… coś małego i nie wymagającego.
Zawsze odhaczaj na swojej liście to, co już udało Ci się wykonać. To działa bardzo motywująco. Obserwujesz bowiem jak lista na kartce się zmniejsza, a Ty jesteś coraz bliżej celu.
Oczyść swój umysł przed wykonaniem dużego zadania. Jeśli nie potrafisz się skupić, wykorzystaj do tego faktu nagrania na YouTube z afirmacjami, które działają pobudzająco na ośrodek mózgu.
Czy Ty już wiesz jak planować swój dzień?
Podziel się w komentarzu poniżej jaki masz swój plan działania?
Takich rad było mi trzeba 🙂 Dzięki!
Nie ma za co 🙂 Cieszę się, że mogę pomóc. Wcześniej planowałaś swój dzień czy to się zmieniło niedawno?
Teraz jest wysyp ofert planerów, bullet journali, dzienników coachingowych i kalendarzy. Gdzie nie wejdę na bloga lub kurs każdy coś sprzedaje. Może tylko ja mam takie wrażenie, ale ilość kursów do zarządzania sobą w czasie osiągneła w ostatnim półroku boom! Jeżeli chodzi o planowanie to czasem zastanawia mnie czy ten nadmiar planerów jest dobry, bo można się w tym pogubić. Czy Ty Arturze stosujesz nozbe i zwykły notes czy tylko online?
Możliwe, ponieważ zdecydowanie więcej osób zaczyna planować swoje dni, tygodnie, miesiące, lata. Ja się osobiście z tego ciesze, bo coraz więcej osób widzi, że jeśli nie planujemy, to tracimy czas. Minusem jest, że nie wiadomo za co się zabrać, ale zdecydowanym plusem, że mamy więcej opcji testowania 🙂 Nozbe jest dla mnie dodatkiem online, przypomina mi o niektórych planach. Ale w większości pracuje z kalendarzem, gdzie mam większość działań zapisanych.
Ja korzystam z kalendarza Google, dodatku do gmaila Any.do i połączonej z nią aplikacji na telefon Any.do. Mam jeszcze Asanę i testuję inną aplkację e teorii GTD.
Lubię także tradycyjny papier i pióro, ale nie znalazłam dopasowanego do siebie planera więc zrobiłam sama, opisując swój coś na wzór bullet journal.
O super 🙂 Właśnie o to chodzi, aby znaleźć swój najwygodniejszy i sprawdzony sposób działania. Może chcesz swój sposób opisać w formie artykułu na moim blogu? Chętnie wymienię się technikami działania. Teorie GTD opisuje tutaj > też ją lubię 🙂
Jak dla mnie to tylko papier i pióro, zawsze mam pod ręką, raz da dopisze lub wykreślę coś. A za rady dzięki na pewno skorzystam.
Każdy ma swoją strategię 🙂 Polecam się na przyszłość 🙂
Bardzo cenna wiedza. Dziękuje 🙂
Ja korzystam z podstawowych narzędzie, które oferuje Google, jednak powoli zaczynam odczuwać, że brakuje mi w nich niektórych funkcji. Pora chyba znaleźć inne rozwiązania!
Ja również już dawno korzystam z bardziej precyzyjnych narzędzi 🙂 Google są ok, ale do podstawowych działań. Jakich narzędzi szukasz?