Największą bolączką pracodawców w XXI wieku jest kwestia jak zarządzać czasem, by efektywnie dążyć do postawionych sobie celów przy jednoczesnym, odpowiednim planowaniu zadań zespołu. Przywódca powinien bowiem charakteryzować się myśleniem strategicznym, wyznaczając kierunek działania całej organizacji. W dzisiejszym artykule dowiesz się między innymi jak zarządzać czasem własnym jak i swojego teamu, a przy tym stając się Panem własnego czasu korzystając z przydatnych metod sprawowania kontroli nad własnym życiem.
Jak zarządzać czasem w biznesie?
Każdemu przedsiębiorcy potrzebna jest wytrwałość i konsekwencja nie tylko ze swojej strony ale również ze strony podwładnych. To ich zaangażowanie ma wpływ na powodzenie zadania. Wśród natłoku zadań, które muszą być wykonane „na wczoraj”, nawet odpowiednio zaplanowane czynności nie mają szans powodzenia jeśli biznesman nie wie jak zarządzać czasem, własnym jak i zespołu. Jeśli zdasz sobie sprawę z ważności czasu i siły jaka w nim tkwi, będziesz w stanie zapanować nad wszechogarniającym chaosem w organizacji, a przez to przyczynisz się do jego sukcesu. Jak zatem zapanować nad tym żywiołem? Czy faktycznie czas można okiełznać? Otóż tak. Każdy przedsiębiorca, zadając sobie pytanie jak zarządzać czasem powinien skupić się przede wszystkim na bilansie między czasem pracy pracowników, firmy oraz opanowaniem złudzenia 8-godzinnego trybu. Każdy z tych elementów wpływa na działalność całego przedsięwzięcia. Efektywny przełożony to taki, który wie jak zapanować nad wszystkimi czynnikami wokoło.
Jak zarządzać czasem przy pomocy metody GTD?
Efektywne załatwianie swoich spraw to marzenie każdego, od biznesmena po przeciętnego obywatela. Teraz wszystko może stać się możliwe, ponieważ opanowując technikę GTD będziesz w stanie doprowadzić wszystkie zadania do końca. GTD to skrót od powiedzenia „Getting things done” czyli po prostu uchwycenie wszystkich zadań, które muszą zostać zrealizowane. Ta technika skutecznie rozwiązuje problem jak zarządzać czasem. Jej głównym założeniem jest pięcioetapowy proces kierowania zadaniami.
Po pierwsze gromadzenie – zbierasz w jednym miejscu wszystko, co według Ciebie wymaga w danej chwili uwagi , dotyczy to zarówno rzeczy fizycznych jak i Twoich myśli. Kolejny krok to sfera analizowania, jest to ważna odpowiedź na pytanie jak zarządzać czasem gdyż na tym etapie określasz czy dana sprawa wymaga od Ciebie podjęcia jakiegoś działania. Dzięki niej tworzysz bowiem swojego rodzaju listę priorytetów. Następnie dokonujesz porządkowania zgromadzonych informacji tak, by można było łatwo do nich powrócić. W zależności od zadania możesz dokonać podziału np. na projekty, najbliższe działania czy oczekiwane. Ponadto warto dokonywać regularnego przeglądu zapisanych zadań. Podczas takiego przeglądu dokonujesz update’u i decydujesz co zostało wykonane, a co wymaga kolejnego przetworzenia. Ostatni krok jak zarządzać czasem z GTD jest oczywiście realizacja , czyli podjęcie ostatecznej decyzji jakie kroki zostaną wykonane w danej chwili.
Jak zarządzać czasem wyzbywając się bolączek XXI wieku?
Masz odruch odkładania wszystkiego na później? Z pewnością dopadła Cię choroba cywilizacyjna jaką jest prokrastynacja, czyli przekładanie wszelkich czynności na później. Prokrastynacja dopada nas wszędzie, w szkole, w pracy, w życiu prywatnym, tak naprawdę nie ma reguły. Chęć posiadania choć odrobiny czasu dla siebie zdarza się każdemu. Praca nie zając prawda? Jak nie teraz to przecież zrobi się to później. Co jest przyczyną takiego zachowania? Lęk przed porażką, podjęcie się pewnych zadań. W tym przypadku wymówka to słowo klucz. Jak więc zarządzać czasem, by pozbyć się lenistwa i z chęcią przystępować do realizacji zadań? Trzy słowa: planowanie, systematyczność, cel – oto klucz do sukcesu każdego działania. Proces tego, jak zarządzać czasem jest skrupulatnie ukryty w powyższych wyrazach. Każdy z tych elementów ma w sobie siłę, która buduje pewność siebie i utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy jest słuszne i ma swoją przyczynę.
By łatwiej się żyło trzeba nauczyć się jak zarządzać czasem!
Uśmiechnij się 🙂
Jeśli chcesz poznać więcej metod zarządzania czasem
to wejdź Tutaj>
Bardzo ciekawa metoda na zarządzanie czasem, muszę z niej skorzystać.
Bardzo przydatny artykuł – dziękujemy! 🙂
Proszę bardzo 🙂 Zapraszam do biuletynu, aby w pierwszej kolejności otrzymywać aktualności z nowymi artykułami 🙂 Kliknij Tutaj>
Na tej metodzie opiera się aplikacja Wunderlist, jak i NOZBE. Ta druga chyba bardziej znana. Polecam wszystkim, którzy lubią być online i mieć wszystkie zadania w jednym miejscu, a także dzielić je z innymi (pracownikami, członkami rodziny itp.).
Zgadza się Marta 🙂 Ja rónież bardzo długo używałem Nozbe i Tom’s Planera, więc pewnie za jakiś czas opisze ich działanie w kwestii zarządzania czasem.
Jeżeli mowa o zarządzaniu czasem, to najważniejsze według mnie jest dopasowanie zadań do celów i wybranie jasnych priorytetów.
Wszystkie 5 nawyków GTD jest przydatnych. Jednak kluczowe według mnie są te dwa (no i oczywiście realizacja planowanych działań, bo bez niej cała „otoczka” nie ma sensu).
Oczywiście, że tak Hubercie 🙂 odpowiednie dopasowanie jest najważniejsze, dobranie samej metody to drugorzędna sprawa 🙂
Moim zdaniem bardzo ważną kwestią w efektywnym zarządzaniu czasem jest prowadzenie kalendarza. Ale takie prawdziwe prowadzenie, nie przez miesiąc po nowym roku, a potem powrót do starych nawyków. Kiedyś słyszałem o tym na szkoleniu motywacyjnym, to bardzo ważny aspekt, który wyrabia właśnie systematyczność, o której piszesz.
Masz racje! Jeśli coś zapisujemy i działamy sukcesywnie bez problemu możemy nauczyć się zarządzania własnym czasem i planem dnia. Kalendarz to najprostszy i najstarszy sposób, który po prostu działa 🙂
Na pewno skorzystam z metod 🙂 ”planowanie, systematyczność, cel – oto klucz do sukcesu każdego działania” zgadzam się z tym ! Bardzo fajny artykuł .
Cieszę się bardzo, że mogę pomóc 🙂 Zapraszam do dalszych wskazówek na blogu.
Pierwsza rzecz to nauczyć się zarządzać swoim czasem… a później czasem swoich pracowników i tutaj to dopiero jest masakra 😉
Do wszystkiego można dojść 🙂 Działanie krok po kroku + systematyka i konsekwencja, dają największe efekty.