Plusy i minusy blogowania , odwieczny dylemat każdego, kto rozpoczyna działalność swojej firmy w Internecie. Czy taki blog jest mu w ogóle do czegokolwiek potrzeby? Dzisiaj chcę rozwiać Twoje wątpliwości przedstawiając listę słabych i mocnych stron bloga firmowego.
Blog jest kopalnią informacji dotyczącą Twojej firmy. Tutaj nie ma bowiem pytania pod tytułem czy w ogóle opłaca się go prowadzić , pytanie jakie się pojawia to jakie są plusy i minusy blogowania?
Blog firmowy to z pewnością Twoja przepustka do kontaktu z Klientami. Jedną z jego podstawowych zalet jest budowanie szerokiego zaufania. O to powinieneś szczególnie zadbać jeśli zależy Ci na rozgłosie i szerokiemu gronowi czytelników.
Blog potrafi doskonale budować zaufanie. Jest rozszerzeniem treści zawartych na stronie internetowej, pozwala na dodawanie „czegoś od siebie”, a nie tylko na zwracanie uwagi na stronę sprzedażową firmy. Plusy i minusy blogowania mają swoje odzwierciedlenie w wierze do potencjalnych Klientów.
Oprócz tego blog to świetna platforma do promocji Twojej marki. To jedne z najlepszych narzędzi do promowania własnej działalności. Blog firmowy jest swoistym rozszerzeniem oferty, gdzie nie tylko chcesz sprzedać swoje usługi ale przede wszystkim pracujesz nad wizerunkiem, który jest w sieci bardzo istotny.
Plusy i minusy blogowania są tu związanie szczególnie z elementem personal brandingu. W tym temacie blog również przemawia na korzyść tych, którzy zdecydują się go prowadzić. Pokazujesz siebie od jak najlepszej strony. Niekoniecznie musisz pisać jedynie zatrzymując się w świecie oferty. Blog firmowy to również zupełnie luźna tematyka będąca odzwierciedleniem Twojej osoby jako eksperta w danej dziedzinie.
Fundamentem każdego bloga jest również kontakt z Klientami i tworzenie bardzo ważnych, w relacjach biznesowych, więzi. W tym temacie plusy i minusy blogowania również bardziej przechylają się na szalę zalet. Poprzez blog firmowy budujesz bowiem dodatkowe zainteresowanie wśród potencjalnych Klientów. To Twoja kolejna platforma do kontaktu z nimi, na której dostarczasz interesujące ich treści i spełniasz wszelakie oczekiwania. W ten sposób budujesz jakże ważne dla blogera więzi będące przepustką do dalszej możliwości kontaktu. Jeśli czytelnicy cyklicznie wchodzą na bloga i śledzą wpisy, możesz być pewien, że Twoja praca nie poszła na marne.
Blog to również platforma, na której zbierasz wszelakie opinie, na temat swojej firmy, jej wizerunku czy prezentowanej oferty. Miejsce do wyrażania opinii jest bardzo ważne ponieważ czytelnicy mają miejsce, gdzie mogą pozostawić własny osąd. A to wszystko po to, byś mógł dowiedzieć się więcej na temat własnej działalności.
Co przemawia natomiast za tym, że plusy i minusy blogowania mimo wszystko kierowane są w tą drugą, mniej korzystną stronę? Przyjrzyjmy się kilku wadom blogów.
Są one jednak dość powszechne. Przede wszystkim czasochłonności. Sukces nie przychodzi sam, trzeba mu w tym dopomóc, szczególnie na początku działaności. Porządny artykuł czy wpis powinien być dopieszczony, trzeba mu poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Musisz wszystko dobrze zaplanować, od pomysłu na posta, po materiały aż po stworzenie jego ostatecznego wizerunku. A to dopiero początek pracy. Nawet najlepszy post może zostać niezauważony bez odpowiedniego poinformowania o jego istnieniu. Tutaj wkracza sfera promocyjna bloga. Nie ma na nią jednej, skutecznej recepty. Wszystko jest uzależnione od branży, w której działasz.
Plusy i minusy blogowania są szczególnie przechylające się na szalę negatywną dla osób, które stawiają pierwsze kroki budując bloga firmowego. Pamiętaj, że blogowanie wymaga wielkiego wkłady pracy przy znikomych zyskach, szczególnie na początku działalności. Wszystko jednak z czasem procentuje i przynosi satysfakcjonujące rezultaty.
Istotne jest nie tylko JAK budujemy bloga ale i GDZIE to robimy! Dlatego warto wspomnieć o tym, jakie są plusy i minusy blogowania w kontekście domen.
Użytkownicy często spierają się czy prowadzenie bloga w serwisie blogowym jest lepsze od posiadania własnej domeny.
Po pierwsze posiadając bloga na danej platformie masz zdecydowanie większy komfort i brak zmartwień. Mając bloga w takim systemie wystarczy pisać nowe teksty, pilnować porządku w komentarzach i dbać o wizerunek. Cała reszta Cię nie interesuje.
Kolejna sprawa to kwestia bezpieczeństwa. Nie musisz bowiem zaprzątać sobie głowy kopiami zapasowymi plików i baz danych. To operator serwisu jest zobligowany się tym zająć.
Oprócz tego niektóre serwisy blogowe mogą Ci zapewnić coś więcej niż tylko miejsce do zamieszczania swoich treści. Oferują również promocję przez swoje portale. To powinno przekonać Cię, że plusy i minusy blogowania są zdecydowanie bardziej na TAK w kwestii posiadania bloga w ramach konkretnego serwisu.
Co natomiast przemawia na ich niekorzyść?
To z pewnością wszelkie ograniczenia techniczne oraz regulaminowe. Na blogu z własną domeną możesz robić co Ci się tylko żywnie podoba, jest to jedynie kwestia budżetu lub umiejętności. W serwisie blogowym możesz umieścić jedynie to, na co pozwala administrator. Na wszelkie regulaminy również trzeba być wyczulonym i dokładnie je przestudiować.
UWAGA! Moim zdaniem powyższy minus niestety konkretnie przekreśla możliwości blogowania na platformach partnerskich. Osobiście uważam, że jeżeli chcemy założyć poważnego bloga, którego będziemy prowadzić rzetelnie i systematycznie, to tylko i wyłącznie pod swoją domeną. Budujemy od razu wizerunek marki i mamy nieograniczone możliwości.
Pomimo wad, dla mnie blog firmowy to zdecydowane ułatwienie w pracy wizerunkowej i komunikacyjnej. Plusy i minusy blogowania? Ja widzę plusy! Blog to inwestycja Twojej firmy w przyszłość!