Sprzedaż liczy się w każdym biznesie dlatego warto szkolić swoje umiejętności w tym zakresie, by w przyszłości Twój biznes znalazł się na wysokim poziomie. W czym tkwi jednak jej haczyk?

skuteczna sprzedażNieważne czym się zajmujesz. Czy jesteś zwykłym ekspedientem czy przedsiębiorcą najwyższej rangi – sprzedaż to Twoje główne źródło dochodu. Zawsze znajdzie się potrzeba żeby zaprezentować produkt po to by zainteresować nim Klienta. Czy to ubrania, czy to warzywa na straganie , każdy nawet najbardziej banalny produkt jest wystawiony przed oczy potencjalnego Klienta, a w końcowym etapie ma być przez niego zakupiony.

Wszystko wydaje się banalne, wystarczy, że Klient potrzebuje produktu lub dana rzecz mu się spodoba i voila, sprzedaż sama się zrobi. W epoce nadprodukcji i ogromnej konkurencji sprawa jednak zdecydowanie bardziej się komplikuje. Sprzedaż to całościowy proces, o który trzeba zadbać na każdym etapie. Nie ma znaczenia czy sprzedajesz pomidory czy usługi warte miliony dolarów. Ten system wymaga od Ciebie zaangażowania na każdym możliwym szczeblu.

Na sprzedaż pracuje wiele różnych czynników. Zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne grają tutaj rolę. Czynniki zewnętrzne to to, na co sprzedawca nie ma bezpośredniego wpływu. Po drugiej stronie szali stroją czynniki wewnętrzne, które możesz swobodnie kontrolować – w tym wypadku cała sprzedaż i jej wyniki zależą od Ciebie.

Handlowcy często za bardzo skupiają się na sferze zewnętrznej nie patrząc tak naprawdę na to, co sami mogliby zrobić żeby swoją sprzedaż udoskonalić.  Jestem zwolennikiem walki o własne podwórko. Chcę żebyś zrozumiał, że wszystko zaczyna się od Twojego dobrze dopracowanego planu i wewnętrznej motywacji do działania. Sprzedaż wymaga wejścia w interakcje z drugim człowiekiem. Jeśli nie zrozumiesz jego potrzeb, nie będziesz w stanie dobrze się przed nim zaprezentować.

Czytaj dalej i dowiedz się co warto zrobić, by Twoja sprzedaż wskoczyła na wyżyny.

 

Sprzedaż widoczna jest na każdym kroku. Nieważne czy jesteś właścicielem firmy czy jedynie pośrednikiem – umiejętności sprzedażowe na pewno pomogą Ci utrzymać się na rynku. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Po pierwszy wytrwałość. Jest absolutnie najważniejszą umiejętnością. Wyobraź sobie sytuację, że po raz pierwszy chcesz zainteresować Klienta swoim produktem jednak ten nie odpowiada na Twoje wiadomości lub po prostu nie chce z Tobą dziś rozmawiać z wielu względów. Wyobraź sobie, że jednak powtarzasz tą czynność co jakiś czas i w końcu Klient zgadza się na krótką rozmowę. Czyż nie jest to wspaniałe? Za wytrwałością z parze idzie zdecydowanie pewność siebie. Jeśli masz wystarczająco wiary w siebie i swój produkt, Klient to wyczuje i będzie w stanie uwierzyć w to, co robisz.

Po drugie sprzedaż nieodzownie łączy się z umiejętnością słuchania. Każdy sprzedawca, który wysłuchuje oczekiwań Klientów, zadaje krótkie i rzeczowe pytania, jest w stanie później więcej zaoferować. W ten sposób pokazujesz również szacunek i Twoje oddanie dla Klienta.

Kolejna rzecz to umiejętność przekonywania. Pozwala wprost przekazać emocje do Klienta. Spraw, aby twój klient poczuł się tak, jakby był już właścicielem twojego produktu i wyobraził sobie, jak dzięki niemi poprawi się jego życie, kiedy będzie go posiadał i używał. Kiedy sprawisz, że klient właśnie tak się poczuje, szanse na sprzedaż zdecydowanie wzrosną.

Ostatnia ale zarazem bardzo ważna umiejętność to budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji. Niech Cię to nie zmyli. Tego rodzaju kompetencje również wpływają na sprzedaż. Kiedy Klient czuje, że się o niego troszczysz podczas całego procesu handlowego, zdecydowanie chętniej powraca i zostawia u Ciebie jeszcze więcej pieniędzy.

 

Zaintrygowała Cię sprzedaż? Chcesz nauczyć się jeszcze więcej? Odwiedź mojego bloga i skorzystaj z darmowego kursu.

Sprzedaż ma jeden cel – zaintrygować Klienta produktem, który w konsekwencji stanie się jego własnością i doprowadzi do wymiany. Każda branża wymaga zaznajomienia się z umiejętnościami handlu. Także i Ty, chociaż może jeszcze nie wiesz co chcesz robić w przyszłości, na pewno będziesz potrzebować takich kompetencji. Zapraszam Cię serdecznie na mojego bloga i zapoznania się z kursem „Marketing Internetowy w praktyce”. Tam  odkrywam więcej tajemnic związanych z handlem.

kurs sprzedaży

Stań się rekinem biznesu i zainwestuj w wiedzę sprzedażową!

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

Podziel się