Osoby pragnące podszkolić swoje umiejętności lingwistyczne jak najbardziej mogą skorzystać z usług lektora. Na rynku dostępnych jest wiele usługodawców, dlatego też ze znalezieniem ofert nie ma żadnych problemów. Niekoniecznie jednak jest łatwo znaleźć doświadczonego i profesjonalnego lektora w przystępnej cenie. Nie każdemu odpowiadają zajęcia grupowe w szkole językowej. Coraz większą popularnością cieszą się zajęcia indywidualne z lektorem. Jest kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze usługodawcy.

Jak wybrać dobrego lektora?

Zapoznanie się z portfolio i przeprowadzenie rozmowy stereofonicznej z lektorem to jedno, ale niezwykle ważne jest to, jakie zrobi on na nas pierwsze wrażenie podczas spotkania. Jeśli czujemy się niekomfortowo już na samym wstępie i nie potrafimy znaleźć z nim wspólnego języka, to lepiej jest od razu rozejrzeć się za innym usługodawcą. Szkoda czasu swojego i lektora. Nauka jest pracą, ale powinna być również przyjemnością, a nie jakimś przymusem. W przypadku lektora niezwykle ważne jest jego doświadczenie, co przekłada się na skuteczność w nauce. Profesjonalista będzie zawsze przygotowany do zajęć i nie będzie ich odwoływać. Powinien być zaangażowany i kreatywny oraz być w stanie zmotywować swojego ucznia do dalszej nauki i rozwoju. Profesjonalista będzie w stanie dopasować tempo nauki i metody nauczania do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i umiejętności swojego ucznia.

Osoba świadcząca usługi lektorskie powinna mieć odpowiednie wykształcenie. Zasada jest taka, że jak lektor jest dobrze przygotowany, to będzie w stanie dobrze nauczać innych. Bez merytorycznej wiedzy na próżno jest liczyć na to, że dużo skorzystamy z zajęć i będziemy zadowoleni z usług. Ścieżka zawodowa lektora powinna być dobrze przemyślana. Ciekawa osobowość i miła atmosfera na zajęciach często niestety nie wystarczą do tego, aby osiągnąć pożądane efekty. Konieczne jest sprawdzenie przygotowania merytorycznego i pedagogicznego lektora. To samo dotyczy sprawdzenia tego, jak dobrze rzeczywiście zna on język obcy. Dobry lektor jest wymagający i konsekwentny.

Uśmiechnij się 🙂


Podziel się