Blogerzy czasem muszą się porządnie nagimnastykować, by przyciągnąć na swoją witrynę rzeszę czytelników. Jest to nie lada wyzwanie. Szeroka publika to przecież podstawa udanego biznesu. Jak więc zrobić to skutecznie? Oto kilka fajnych porad w jaki sposób, łatwo i przyjemnie zaciekawić czytelnika i namówić go do pozostania na Twoim blogu bądź stronie internetowej.

 

Zwracaj szczególną uwagę na to, jaką wartość możesz czytelnikom zaoferować.

01Użytkownicy nie pojawiają się na Twojej witrynie bez powodu i też bez powodu na niej nie pozostaną. Wszystko zależy od Ciebie , co im zaproponujesz. Zwróć uwagę przede wszystkim na język korzyści. Czytelnicy muszą wiedzieć, że tekst, który im oferujesz będzie przydatny. Ich celem jest przecież odnalezienie konkretnej treści, która da im odpowiedź na rozwiązanie danego problemu. Twoim zadaniem jest dostarczenie właśnie tego typu informacji. Użytkownikom chodzi głównie o korzyść z przeczytanego tekstu. To Ty musisz być tą osobą, która dostarczy pożądanej wiedzy! Wnioski, nowe fakty z branży, opinie, własne przemyślenia, metody i techniki. Jeśli będziesz w stanie dostarczyć swoim czytelnikom tego typu informacje, masz spore szanse na sukces.

W sieci chodzi o prędkość. Nikt nie chce marnować czasu. Chodzi o to, by w jak najkrótszym czasie przyswoić jak najwięcej przydatnej wiedzy. Pamiętaj – Twój wpis powinien być możliwością wyniesienia czegoś interesującego.

 

Zaskakujący, poruszający czy emocjonalny nagłówek?

02To on najczęściej decyduje o tym czy czytelnik przejdzie do dalszego tekstu. Nagłówek musi przede wszystkim ściśle odnosić się do zawartej poniżej treści. Ciekawość budzą jednak takie tytuły, które przynoszą sensacje czy kontrowersje. Dlatego w swoich wpisach nie zawsze musisz być dostojny. Staraj się wywołać emocje i poruszenie. Dzięki temu masz większą szansę, że użytkownik przejdzie do dalszej części tekstu. Dodatkowo Ty sam będziesz go musiał czymś zaskoczyć, przekazać informacje, które , kto wie, odmienią jego sposób patrzenia na świat? (albo chociażby na biznes).

 

Pytania jako czynnik motywujący

03

Czasem dobrze jest w treść wpisu wplątywać krótkie pytania, tak aby czytelnik utwierdzał się w przekonaniu, że to, o czym piszesz jest przydatne. Dodatkowo nabiera on ochoty do sprawdzenia, co będzie kryło się w kolejnych zdaniach. Tego rodzaju zabiegi wzbudzają ciekawość i potrafią utrzymać odwiedzającego w skupieniu.

 

Utrzymuj z czytelnikami więź

04W każdym wpisie zwracaj się do nich bezpośrednio. Dawaj im do zrozumienia, że to oni są tutaj najważniejsi. Takie zabiegi sprawiają, że użytkownicy bardziej się angażują, nie tylko przeczytają tekst ale później powrócą po więcej, a przecież o to Ci chodzi prawda? Wpis, post czy artykuł powinien mieć wydźwięk personalny. Wszystko, co tworzysz powstaje z myślą o nich. Dlatego stawiaj czytelników zawsze na pierwszym miejscu, nawiąż relację, która później będzie procentować.

 

Wykorzystaj teksty źródłowe

05Nie mówię, że każdy ale raz na jakiś czas Twoje posty powinny być podparte tekstami źródłowymi. Oczywiście chcesz uchodzić za specjalistę w swojej dziedzinie. Nie ma jednak nic złego w tym, że pokażesz skąd sam czerpiesz wiedzę. Wręcz przeciwnie. W ten sposób budujesz swoją wiarygodność. Dodatkowo, kiedy posługujesz się twardymi faktami warto mieć w zapasie link do tekstu źródłowego. Nie chcesz, żeby ktoś zarzucił Ci kłamstwo, nieprawdaż? Co więcej tego typu materiały mogą wzbudzić dodatkową ciekawość. Kolorowe diagramy, ciekawie przedstawione treści, rzucające się w oczy infografiki – wszystko to sprawia, że post staje się bogatszy w informacje.

 

Suchy tekst czy wpleciona grafika?

06Oczywiście wybór należy do Ciebie. Ja jednak zachęcam do tego, by do tekstu dodawać grafiki. Grafiki muszą ściśle oddawać zawartość wpisu. Ale dlaczego warto je stosować? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zdecydowanie lepiej reagujemy na bodźce wizualne. Jeśli już na wstępie masz okazję wzbudzić zaciekawienie czytelnika oddziałując na jego zmysły – dlaczego z tego nie skorzystać? O wiele lepiej zapamiętujemy informacje przekazane za pomocą obrazu.

 

Ściśle nawiązuj do swojej branży

07Staraj się unikać wodolejstwa. Bądź konkretny w swoich wypowiedziach. Tego właśnie będą od Ciebie oczekiwać czytelnicy. Dlatego nie staraj się być ekspertem w każdej dziedzinie ale jedynie w tej, z którą naprawdę czujesz się powiązany i wiesz, że masz coś do powiedzenia. Dodatkowo zawsze bądź na bieżąco. Staraj się przekazywać informacje o nowinkach i najnowszych trendach w branży. Na pewno zaimponujesz czytelnikom i dasz wyraz swojemu profesjonalizmowi. W Internecie trzeba iść z duchem czasu.

 

Jeśli chcesz otrzymać więcej wskazówek na temat zaciekawienia czytelnika tym co piszesz, zapisz się na mój bezpłatny kurs marketingu:
7 skutecznych metod zaciekawienia czytelnika

Oto moim 7 propozycji zaciekawienia czytelnika swoimi wpisami. A Ty jakie masz pomysły żeby zatrzymać przy sobie jak największe grono fanów? Podziel się pomysłami w komentarzu.

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor 

 

 

polub

Podziel się