Wpadłeś na genialny pomysł założenia bloga? Masz coś, czym chciałbyś się podzielić z innymi, a może dodatkowo za jakiś czas zacząć na tym zarabiać? To świetnie! Zanim to jednak uczynisz jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Dowiedz się co to takiego…

Co musisz wiedzieć zakładając bloga?Decydując się na konkretne kroki w celu stworzenia bloga warto zaznaczyć, że 80% osób zawiesza swoją działalność w ciągu paru miesięcy po starcie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nie można brać się za prowadzenie bloga traktując go jako platformę , do której wraca się raz na jakiś czas. Wyzbycie się słomianego zapału to podstawa tej działalności. Blog wymaga bowiem samozaparcia i wewnętrznej dyscypliny w pisaniu i publikowaniu postów, bez tego jego egzystencja w sieci nie ma żadnego sensu. Musisz dokładnie przemyśleć jaki cel ma Twój blog. Prawdopodobnie chcesz na nim zarabiać , dzielić się zdobytą wiedzą, promować wizerunek , zdobyć grono klientów. Jeśli dokładnie określisz jego przeznaczenie będzie Ci zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiedni zestaw działań. Musisz dokładnie wiedzieć co tak naprawdę chcesz osiągnąć!

Przemyśl kwestię tematyki bloga. Czy dziedzina, o której chcesz pisać na pewno leży w zasięgu Twoich zainteresowań? Jest to bardzo ważne pytanie ponieważ stanowi o ewentualnej popularności bloga i Twoim wizerunku w sieci. Na pierwszy rzut oka widać jeśli osoby piszą o sprawach, o których nie mają zielonego pojęcia. Internauci to najlepsi krytycy, zauważą każde, chociażby najmniejsze potknięcie. Jeśli naprawdę interesujesz się daną tematyką, śledzisz nowinki i masz sporą wiedzę, wykorzystaj to i podziel się z innymi swoją pasją.

Kolejną sprawą do przemyślenia jest wspomniana systematyczność. Regularność jest kluczem do stałego rozwoju bloga. Nieważne z jaką częstotliwością będziesz pisać, ważne, by wyznaczyć sobie realne deadline’y i trzymać się określonych dni publikacji wpisów. Musisz dokładnie wiedzieć ile dodatkowego czasu poświęcisz na tworzenie wpisów i publikację. I tutaj pojawia się kolejne pytanie… Czy w ogóle masz czas, by bloga prowadzić? Blog wymaga od właściciela nie tylko tworzenia nowych wpisów, w określonych odstępach czasowych. To swojego rodzaju konkretne przedsięwzięcie wymagające wielu różnych czynności na przykład śledzenia innych stron o tej samej tematyce, komunikacji z czytelnikami, pracy nad rozpoznawalnością bloga w sieci itp. Wszystkie te działania wymagają poświęcenia pewnej dozy czasu. Dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć, czy po prostu będzie się miało na to czas, biorąc pod uwagę tryb życia.

Kombinacja zainteresowań z tematyką bloga  to również istotna kwestia do przemyślenia. Jeśli wybierzesz szerszą tematykę, na pewno będziesz mógł pisać częściej, gdyż nie zabraknie Ci pomysłów na nowe posty. Pamiętaj jednak, że całkowita zmiana tematyki bloga jest raczej nie możliwa. Jeśli zdecydujesz się na jeden obszar, staraj się go trzymać, inaczej zostaniesz odebrany jako osoba mało profesjonalna.

Przed założeniem bloga powinieneś również przygotować treści startowe. Użytkownicy od początku chcą mieć do czynienia z konkretnymi wpisami, a nie powitaniami czy ogólnym zarysem problematyki. Przez rozpoczęciem działalności stwórz przynajmniej kilka wpisów, w tym jeden bardzo jakościowy artykuł, który przyciągnie rzeszę czytelników na Twoją witrynę.

WizerunekWybór nazwy i domeny ma również bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia marketingowego. Już od samego początku zaczynasz bowiem budować markę swojego bloga i pracować na jego wizerunkiem. Stwórz chwytliwą i łatwą do zapamiętania nazwę, która na długi czas pozostanie z Internautami i sprawi, że chętnie będą do Ciebie powracać. Oprócz tego zrób research i zastanów się z jakiej platformy do blogowania będziesz chciał korzystać. W tym miejscu odsyłam Cię do artykułu „jak założyć bloga”, na którym opisuję jaką platformę najlepiej wybrać, dostosowując ją do swoich potrzeb.

Odpowiedz sobie szczerze na powyższe pytania i sprawdź czy prowadzenie bloga to naprawdę działalność dla Ciebie.

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

W stworzeniu profesjonalnego bloga pomoże Ci firma Servaq. Zbudujesz konkretny wizerunek oraz otrzymasz potrzebne narzędzia marketingowe.
Skorzystaj z możliwości tutaj>narzędzia marketingowe servaq

Podziel się