Marketing relacji jako sposób na interes? Wizja dobrej strategii na stworzenie udanego biznesu w sieci to dopiero początek na zbudowanie trwałego przedsięwzięcia. Wszystkie działania muszą bowiem być ściśle podparte na trwałych interakcjach. O tym poczytasz w dzisiejszym artykule.

 

Co to jest marketing relacji?

Pod powyższym pojęciem kryje się sposób prowadzenia komunikacji między przedsiębiorstwem, a każdym klientem. Ten rodzaj prowadzonego kontaktu jest szczególnie popularny wśród firm usługowych, których głównym zadaniem jest utrzymanie stałej interakcji, zrozumienie oraz zaspokojenie ich potrzeb. Marketing relacji szczególną uwagę poświęca więc indywidualnym klientom. Skupiając się na poszczególnych osobach łatwiej jest dostosować do nich ofertę spełniającą  konkretne oczekiwania. Chodzi tutaj o nawiązanie szczególnej więzi między usługodawcą, a odbiorcą. Marketing relacji ma w sobie jeden cel – ciągły i nieprzerwany rozwój interakcji między klientem, a firmą, z korzyścią dla obu stron. Stare porzekadło mówi, że łatwiej i taniej jest utrzymać lojalność już zdobytego klienta, niż zabiegać o uwagę kolejnego. Marketing relacji znany jest również bliżej pod pojęciem marketingu partnerskiego.

 

Marketing relacji i jego wpływ na działania w sieci

marketing relacjiWykorzystanie zasobów Internetu do rozwoju biznesu dało przedsiębiorcom niesamowitą szansę na zdobycie wielu, różnych klientów, często z zupełnie odmiennych zakątków świata. Z drugiej strony, globalizacja sprawiła, że swoją działalność na rynku rozpoczęło wiele innych inwestorów. Rosnąca konkurencja wprawiła w ruch machinę nie do zatrzymania, a marketing relacji wszedł na zupełnie inne tory działania w sieci. Aby zyskać zainteresowanie klienta w Internecie trzeba budować odpowiednie więzi i co najważniejsze starać się zdobyć jego zaufanie, poprzez dostarczanie satysfakcjonujących go usług. Trzeba bardzo dokładnie przeanalizować zachowania i preferencje klienta tak, aby móc odpowiedzieć na jego potrzeby. E-biznes jest tym bardziej trudny do nawiązania bliskich więzi z klientami, ponieważ użytkownikom ciężko jest niekiedy zaufać osobom, które chcą sprzedać nam usługi za pomocą sieci. Tym bardziej e-przedsiębiorcy powinni starać się zbudować swoje działania w oparciu o dogodny dla wszystkich marketing relacji. Długotrwale związki między potencjalnymi klientami, a usługodawcami są zdecydowanie bardziej opłacalne w Internecie gdyż zaufany klient to klient, który będzie do nas powracał. Dlatego nieustannie trzeba pielęgnować ten kontakt i starać się o względy tych, którzy już raz nam uwierzyli i sprawdzili skuteczność produktów czy usług.

 

Dlaczego warto postawić marketing relacji?

Klienci w Internecie są zdecydowanie bardziej podejrzliwi i wymagający. Dlatego marketing relacji w kontekście sieci nabywa coraz co większego znaczenia. W tym przypadku jeszcze lepiej sprawdza się stwierdzenie, że klient raz zdobyty, z którym kontakt jest nieustannie podtrzymywany, pozostanie z nami na dłuższy czas. Powstaje również większe prawdopodobieństwo, że poleci markę swoim znajomym przez co klientela może zdecydowanie wzrosnąć. Marketing relacji sięga w te rejony, których marketing tradycyjny praktycznie nie dotyka. To, co warto zapamiętać to kwestia doboru treści w odpowiedzi na oczekiwania klientów. W e-biznesie trzeba być 3 kroki przed użytkownikiem i 10 kroków przed konkurencją. Tylko wtedy uda się nam osiągnąć sukces.

 

Marketing relacji to najlepszy sposób na zbudowanie efektywnego wizerunku firmy w Internecie.

 

Uśmiechnij się 🙂

Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

marketing relacji

 

Podziel się