Co to jest dywersyfikacja i dlaczego jest tak ważna?

dywersyfikacjaDywersyfikacja może wydawać się trudnym i skomplikowanym pojęciem. W rzeczywistości jest to po prostu różnicowanie. Podział na mniejsze części ( na przykład inwestycji) w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka.

Pojęcie to odnosi się przede wszystkim do strategii jakie przyjmują różne przedsiębiorstwa i firmy wychodząc na rynek ze swoimi produktami. W tym przypadku dywersyfikacja może oznaczać pewnie zróżnicowanie asortymentu. Dzięki tego typu zabiegom zmniejsza się ryzyko podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Lokując pieniądze tylko w jeden rodzaj inwestycji można praktycznie wszystko stracić. Dlatego zdecydowanie lepiej jest inwestować na różnych rynkach, w różne produkty, które odznaczają się zupełnie inną konkurencyjnością. Nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartkę. Lepiej czasem zdecydować się na grę na różne fronty – dywersyfikacja może w tym pomóc.

 

Dywersyfikacja ryzyka a powiązanie z biznesem

W praktyce dywersyfikacja może być realizowana przed przedsiębiorstwo poprzez wzrost liczby obszarów działalności ( rozszerzenie oferowanego asortymentu, zdobycie nowych odbiorców, zawiązanie innych spółek). Zaangażowanie się w inne branże, technologie pozwala zmniejszyć ryzyko podejmowanych działań. Dywersyfikacja z tego punktu widzenia może przynieść bardzo wiele korzyści ponieważ w momencie kiedy podupadnie jeden biznes zaraz może być on podratowany zyskami z drugiego. Bez zabezpieczenia w postaci kapitału z jednego przedsięwzięcia trudno byłoby odbić się od dna.

Jest wiele różnych rodzajów dywersyfikacji. Ta najczęściej wymieniana dotyczy właśnie wszelkiego rodzaju inwestycji. Firmy przyjmują jednak zróżnicowane strategie działania, które w długofalowym okresie pozwalają zminimalizować niebezpieczeństwo strat.

Dywersyfikacja ma za zadanie zwiększyć zyski firmy w stosunkowo krótkim czasie ale również przy okazji zwiększyć umiejętności czy wiedzę wchodząc na nowe rynki. Ma ona znaczenie nie tylko w kwestiach finansowych przedsiębiorstwa ale również i rozwojowych. Dodatkowo dywersyfikacja może być dokonana własnym wysiłkiem firmy lub na przykład poprzez fuzję z innymi spółkami. Czasem lepiej bowiem jest połączyć swoje siły i działać wspólnie niż wzajemnie się spierać.

 

W ramach biznesu wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje dywersyfikacji.

[sociallocker id=”4263″]

01
Dywersyfikacja
koncentryczna – wiąże się ona z wprowadzeniem niewielkich modyfikacji w ramach wytwarzania produktów, które zainteresują odbiorców wcześniej znajdujących się poza kręgiem użytkowników. Prostym przykładem mogą być produkty oferowane dla osób leworęcznych lub niepełnosprawnych. W ten sposób dywersyfikacja działa na korzyść przedsiębiorstwa ponieważ poszerza swój asortyment i dostarcza produktów dla szerszego grona odbiorców.

02
Kolejny rodzajem jest
dywersyfikacja – Tutaj biznes skupia się na tych samych odbiorcach ale oferuje zupełnie inne i innowacyjne produkty, z którymi wcześniej użytkownicy nie mieli do czynienia. Zastosowanie tego typu strategii pozwala przede wszystkim stać się pionierem w danej branży. Przykład może stanowić producent, który wprowadza na rynek zupełnie nowy wariant znanej aplikacji rozszerzonej o dodatkowe funkcjonalności.

03

Dywersyfikacja konglomeratowa polega na rozszerzeniu oferty o produkty, które w żaden sposób nie są powiązane z poprzednimi. Kieruje się je do zupełnie nowych odbiorców. Ta strategia przyjmuje zaprzestania produkcji starszych wyrobów, a skupia się wyłącznie na nowościach i ich dystrybucji.

 

W zależności od tego w jakiej branży pracujesz, przyjmuje się różne strategie dywersyfikacji. Trzeba bardzo dobrze znać swoje „podwórko” by odpowiednia dywersyfikacja przyniosła pożądane efekty w postaci dużych zysków i małych strat.

W każdym biznesie natomiast bardzo istotna jest dywersyfikacja ryzyka. Należy przyjmować taki plan działania, który zminimalizuje ryzyko do minimum. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić to w branży marketingowej , zapraszam Cię do zapisu na kurs „Marketing internetowy w praktyce”. Przekazuję tam mnóstwo technik, które można od zaraz wykorzystać w swoim biznesie, przy okazji niwelując niebezpieczeństwo popełnienia błędu i straty.

zobacz

Chcąc stać się rekinem biznesu musisz nauczyć się walczyć z zagrożeniami, do tego z pewnością przyda Ci się dywersyfikacja inwestycji.

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor 

 

Dywersyfikacja

[/sociallocker]

polub

Podziel się