Email– ten skrót ówcześnie znany jest każdemu. Za parę miesięcy, a dokładnie w październiku, email będzie obchodził swoją 43 rocznicę. Jego rozpowszechnienie nie byłoby możliwie bez Internetu. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić jakąkolwiek pracę bez funkcjonowania poczty elektronicznej. Poniższy artykuł ma na celu zapoznać czytelnika z początkami tego niezastąpionego narzędzia, a także ukazać jego szerokie zastosowanie.
Email i jego początki
Październik 1971 roku to wyjątkowa data w dziejach. Wtedy bowiem został wysłany pierwszy na świecie email z zastosowaniem symbolu @. Wymyślono go natomiast parę lat wcześniej, w roku 1965. Jego zastosowani, na początku, było bardzo wąskie ponieważ można było przesyłać wiadomości jedynie między użytkownikami tego samego komputera. Nie możemy zapominać jednak o twórcy email – Rayu Tomlinsonie, to jemu zawdzięczamy możliwość przesyłania informacji za pomocą tekstowych wiadomości między różnymi komputerami. Lata 90te to rozkwit ery Internetu. W tym czasie zarejestrowano również wysłanie pierwszej wiadomości email z Polski. Dokonał tego Krzysztof Heller i Rafał Pietrak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ujmując rzecz bardziej profesjonalnie nie był to stricte email, jaki sobie wyobrażamy ale bardziej pakiet danych, który wysłano do Kopenhagi za pomocą Internetu. Niemniej jednak był to ewenement na szeroką skalę.
Rola email we współczesnym świecie
Stworzenie globalnej sieci komputerowej, a także wszelkich narzędzi w ramach Internetu, dało ludziom świetną możliwość rozwoju na różnych poziomach. Email, jako jeden z fundamentalnych instrumentów sieci, to przede wszystkim możliwość komunikacji z drugim końcem świata, nadawanie wiadomości tekstowych, graficznych, przesyłanie plików, zdjęć itp. Email stosowany jest we wszystkich dziedzinach życia. Jak już wspomniałem na początku, nie ma firmy, która nie posiadałaby własnej domeny poprzedzonej znakiem @.
Email umożliwia codzienną łączność i kontakt pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami. Ma również szerokie zastosowanie w edukacji. Internet rozwinął infrastrukturę nauczania – dzięki poczcie elektronicznej czy innym, podobnym narzędziom możliwa jest synchroniczna jak i asynchroniczna komunikacja, jakże istotna w procesie nauczania. Co jednak najważniejsze, email ma obecnie ogromnie znaczenie w sferze marketingu internetowego – jest narzędziem budowania strategii i kampanii reklamowych zarówno prywatnych przedsiębiorców jak i międzynarodowych firm.
Po co i jak wykorzystać email do reklamy w sieci?
Jeśli chcesz pozyskać szeroką klientelę dla swojej działalności, nie powinieneś się wahać i skorzystać z potencjału email do budowania swojego brandu w sieci. Kampanie email to obecnie jedna z najbardziej popularnych form dotarcia do potencjalnego klienta. Oczywiście wszystko zależy od tego jak często wysyłamy wiadomości email i w jakiej formie. Najlepszym sposobem jest przedstawienie oferty firmy w formie newslettera z wykorzystaniem grafik. Jak wiadomo obraz wizualny lepiej oddziałuje na percepcję ludzi. Ważne jest również aby zebrać odpowiednią grupę docelową i to na niej skupić wszystkie swoje działania marketingowe. Przechwytywanie adresów email to kolejny ważny element w kampanii reklamowej. Tej kwestii należy jednak poświęcić więcej uwagi.
Zapraszam Cię więc do lektury mojego kolejnego artykułu, który w całości będzie poświęcony email marketingowi. Napisz co o tym sądzisz?
Baw się dobrze!
Artur Wiktor
Zapraszam Do Zapisu na Mój Darmowy Kurs
Poczta elektroniczna umożliwia w łatwy i szybki sposób dotarcie do potencjalnych klientów. Niestety w obecnych czasach i natłoku informacji i tym samym ilości maili w naszych skrzynkach bardzo trudno jest przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy. Bardzo ważnym jest, żeby tytuł jak i pierwsze 2-3 zdania e-maila były na tyle intrygujące dla odbiorcy, aby mogły go wciągnąć w lekturę całego e-maila 🙂
Masz racje Marku! E-mail jest skuteczny, ale należy posiadać odpowiednią wiedzę pisania – głównie jeżeli chcemy coś konkretnego zaoferować i nie jest to zwykła wiadomość do znajomego. Filtr Spam jest na tyle rozbudowany, iż trzeba bardzo umiejętnie dodawać słowa w tytule. W kolejnych artykułach w tej kategorii będę starał się jak najlepiej wytłumaczyć email marketing.
Historia maila i poczatek artykułu, fajnie się zazębia z całością tematu. Co do sedna, wydaje mi się, że celem nie powinno być samo w sobie ominięcie filtru antyspamowego, który wiadomo, że jest coraz skuteczniejszy, tylko odpowiednie podejście do jego skonstruowania dokładnie tak, aby zachęcić potencjalnego klienta.
Również trafiłeś w dziesiątkę! Wiele osób kombinuje nad tym, jak ominąć filtr antyspam, a nikt nie próbuje, po prostu dać wartość czytelnikom. Takie wiadomości od razu są postrzegane inaczej i one rzeczywiście są korzystne.
Pisze Pan, że nie ma firmy, która nie miała by swojej domeny poprzedzonej @ i tutaj się zgodzę po części. Tylko duże, nowoczesne firmy mają taką pocztę. Czasem jak kontaktuje się z mniejszymi firmami, które mają skrzynki ze znanymi domenami, to boję się że może to być oszust. Każda firma czy mała czy duża powinna zadbać o ten drobny szczegół, bo klient może się wystraszyć 🙂
Każdy powinien posiadać swój adres e-mail, jest to tak ważne jak posiadanie telefonu. Tutaj masz racje, jak to mówią: „diabeł tkwi w szczegółach”. Budowanie wizerunku to również podstawowa sprawa, o której wielu zapomina.
Bardzo spodobał mi się początek krótko ale wystarczająco opisujący początek funkcjonowania poczty E-mail. Osobiście nie znałam podanych informacji, a zapoznanie się z nimi pomogło mi zrozumieć przesłanie artykułu. Jak wiadomo poczta jest obecnie nieodłącznym elementem życia prywatnego jak i zawodowego dlatego wskazówki zawarte w powyższym tekście uważam za bardzo przydatne.
Cieszę się, że moge pomóc 🙂 Zapraszam do lektury kolejnych wpisów.
Nie wiedziałam, że coś co używam od kilku dobrych lat jest takie sędziwe i że za 7 lat będzie obchodzić swoje 50lecie. Ze swojego doświadczenia mogę dodać, że firmy naprawdę starają się porządnie konstruować maile. Nawet patrząc po sprzedawcach na popularnym serwisie aukcyjnym. Ci którzy znają się na rzeczy i mają większe doświadczenie w logiczny sposób konstruują wiadomości. Osoby prywatne, które coś tam sprzedają często piszą chaotycznie, a to sprawia ze nie czuję się pewnie przy zakupie. Podobnie jest ze sklepami internetowymi.
Masz racje Marto! Wiele osób robi to dobrze, jednak znajdą się też tacy, którzy totalnie w niewłaściwy sposób używają email. Mam nadzieję, iż moje działania to zmienią.