Platform gdzie założyć bloga jest naprawdę wiele. Na początku musisz zastanowić się czego oczekujesz i do czego blog będzie Ci służył. Porównaj kilka opcji, a na końcu dokonaj właściwego wyboru.
Nie musisz być geniuszem żeby zobaczyć ile dobrego zdziałały blogi w i jaki sposób ich właściciele z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularni. Dzięki blogom możesz dotrzeć ze swoim przekazem do bogatych i biednych, bliskich i dalekich, tych mądrych i mniej wykształconych.
Czy każdy debiutant od początku zastanawia się gdzie założyć bloga i z jakiej platformy skorzystać?
Platformy do blogowania oferują zestawy różnorodnych aplikacji do ich tworzenia, pisania tekstów, redagowania wpisów itp. Warto jest się zastanowić którą z nich wybrać. Dobrze wybrana platforma pomoże bowiem rozwinąć się blogowi.
Odpowiedz sobie na podstawowe pytania, a później zdecyduj gdzie założyć bloga.
- Czy Twój blog ma promować już istniejącą witrynę?
- Czy za jego pośrednictwem zamierzasz sprzedawać konkretne produkty?
- Czy wszelkie wpisy, które będą się na nim pojawiać będą jasno opisywać konkretną branżę?
- Chcesz mieć możliwość dopasowania funkcji bloga do własny potrzeb?
Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco to znak, że Twój blog powinien mieć bardziej profesjonalny charakter.
Gdzie założyć bloga by czerpać z tego najlepsze benefity? Dam Ci kilka wskazówek i porównam platformy, które mogą spełnić Twoje oczekiwania. Zobacz jak działa kilka z nich.
Po pierwsze WordPress. To chyba jedna z najbardziej znanych platform. Praktycznie 24% blogów działających w sieci opiera się na jego działaniu. WordPress posiada ogrom funkcjonalności. Dzięki wtyczkom, skórkom, widgetom może być dostosowany do każdych potrzeb. Gdzie założyć bloga żeby skorzystać z możliwości skalowania ? Najodpowiedniejszy będzie do tego WordPress. Z jednej strony może być używany do prowadzenia jednoosobowego bloga jak i do ogromnego portalu z tysiącami wpisów.
Z WordPress można zacząć prowadzenie bloga zaraz po rejestracji. Natomiast instalacja skyptu wordpress.org wymaga posiadania własnej domeny i hostingu.
Krótko i zwięźle. WordPress to:
- Nieograniczona możliwość konfiguracji strony i rozbudowy motywu
- Bardzo dobre SEO
- Całkowita niezależność i kontrola
- Profesjonalne wsparcie
Wiesz już gdzie założyć bloga czy dalej się wahasz? Czytaj więc dalej.
Kolejna możliwość gdzie założyć bloga to platforma Blogger – jedna z pierwszych jakie powstały. Obecnie jest ona własnością google. Wystarczy posiadać konto google by się do niej zalogować. Nie musisz posiadać własnej domeny ani hostingu. Poza tym prostota ustawień zapewnia platformie dużą popularność. Posiada bogaty wybór bezpłatnych szablonów. Bez problemów możesz zmieniać wielkość czcionek, szablonów, wymiary i rozkład elementów. Wpisy są wspomagane firmowymi aplikacjami takimi jak Google Docs czy Microsoft Word. Dzięki usłudze AdSense można dodatkowo zarabiać na reklamach. Dlaczego Blogger to miejsce gdzie warto założyć bloga? Wyszukiwarka Google indeksuje wpisy z Bloggera szybciej niż aktualności z konkurencyjnych platform.
Powyższe warianty to moim zdaniem najlepsze miejsca, by stworzyć bardziej profesjonalnego bloga. Gdzie założyć bloga, który jednak nie od samego początku będzie generować konkretne zyski?
Jednym z takich miejsc jest Tumblr, który zdecydowanie bardziej trafia do młodszych użytkowników. Jest to swoiste połączenie bloga i twittera – platforma stawia na krótkie wpisy ale postowane kilka razy na dzień. Jest to świetne miejsce dla osób, które nie chcą spędzać dużo czasu na tworzeniu artykułów. Gdzie założyć bloga by skorzystać z krótkiej formy wpisów, ale dodatkowo być w codziennej interakcji z czytelnikami? Postaw na Tumblr. Jest to duża społeczność, dedykowana przede wszystkim do młodych ludzi. Dodatkowo możesz skorzystać z aplikacji mobilnych, które sprzyjają rozpoczęciu przygody z własnym, mini blogiem.
Aby dowiedzieć się więcej, gdzie założyć bloga oraz skorzystać z innych praktyk marketingowych – odsyłam Cię do mojego kursu: „Marketing Internetowy w Praktyce„
Jeżeli chodzi o WordPressa to warto wspomnieć, że od jego instalacji do poprawnej konfiguracji jest bardzo długa droga. Dodatkowo niektóre darmowe szablony mają masę błędów W3C i do ich likwidacji też przydała by się odpowiednia wiedza. Jak się więc zabrać do WordPressa? Najlepiej metodą prób i błędów. Trzeba stawiać strony. Uczyć się w praktyce.
Moim zdaniem, jeśli ktoś nie chce inwestować żadnych pieniędzy w własnego bloga to najprościej chyba skorzystać z oferty WordPress. Dostajesz praktycznie gotowego skonfigurowanego bloga i nie musisz się martwic o żadne dodatkowe zabezpieczenia i aktualizacje. Ta zaleta może być też minusem w momencie kiedy chcielibyśmy zainstalować sobie jakąś dodatkowa wtyczkę.
Masz racje. Uważam, że jeśli ktoś chce przetestować siebie w blogowaniu, to może założyć darmową wersje wordpress. Z czasem, kiedy uznamy, że chcemy się tym poważnie zająć, to proponuje już pomyśleć o własnej domenie. Jest to niewątpliwie potrzebne przy budowaniu wizerunku.