Na pewno coraz częściej spotykasz się z hashtagami. Jeśli nie wiesz czym jest hashtag, to ten artykuł jest dla Ciebie idealny. Czy spotkałeś się ze znacznikiem „#” ???

 

Hashtag – #cototakiego?

Moda na hashtag owładnęła już cały świat. Ten, z pozoru, prowizoryczny znak niesie za sobą nie jedno określenie. Hashtag może być zarówno pojedynczym słowem jak i całym wyrażeniem, który poprzedzony jest symbolem #. Dzięki temu możliwe jest grupowanie kontentów związanych z konkretnym tematem. Taka klasyfikacja umożliwia precyzyjne odnajdywanie treści, które w danej chwili są dla nas interesujące. Wystarczy jedno kliknięcie na słowo poprzedzone znakiem # i automatycznie zostajemy przeniesieni do wszystkich wątków, w których dane hasło zostało użyte. Hashtag na początku swojej „kariery” był stosowany w zaawansowanych technologiach informacyjnych dla podkreślenia ważności  pewnych symboli. Brian Kernighan i Dennis Ritchie stosując hashtag po raz pierwszy, w 1970 roku w języku oprogramowania, dla podkreślenia kluczowych słów procesora,  nie zdawali sobie sprawy jak popularny stanie się 40 lat później.

 

Hashtag i jego zastosowanie na portalach społecznościowych

hashtagKażdy z nas zapewne nie raz spotkał się z hashtagiem w social mediach. Twitter jako pierwszy rozpoczął swego rodzaju inwazję na internautów, proponując użycie prostego symbolu do grupowania dyskusji i dotarcia do szerszego grona odbiorców. Czy pomysł był trafiony? Wystarczy wejść na pierwszy z brzegu portal społecznościowy – Internet jest nimi przepełniony. Hashtag stanowi swoisty wskaźnik, który podbił również Facebook i Instagram. Stosując hashtag na portalu trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Po pierwsze nie należy znaku nadużywać. Jeden czy dwa # w zupełności wystarczą – inaczej internauci będą postrzegać nasze wpisy jako spam. Trzeba również pamiętać, że hashtag nie współgra z polskimi znakami. Zdanie oznaczone hashem, zawierające polskie litery, a nawet kropki i przecinki, raczej nie zadziała. Symbol # lepiej stosować do krótkich wyrażeń. Jeśli natomiast decydujemy się wykorzystać hashtag do oznaczenia całego zdania, powinniśmy zaczynać każdy wyraz z dużej litery, koniecznie bez stosowania spacji.

 

Hashtag – #funkcjonalność czy kolejny #trend?

hashtag06Należy jednak zaznaczyć, że na każdym portalu posługiwanie się hashtagiem wygląda trochę inaczej. Twitter to medium, które służy głównie do przekazywania i wymiany istotnych informacji. W tym miejscu hashtag jak najbardziej spełnia swoją funkcję, ponieważ wpis oznaczony # ma dwukrotnie większą szansę na zostanie przesłanym dalej. Hashtag powinno stosować się tam, gdzie chce się zwiększyć popularność danego wpisu, a sytuacja wymaga podkreślenia jego istotności. Najprostszy przykład pochodzi właśnie z Twittera. #SanDiegoOnFire. Takiego zwrotu użyli amerykańcy internauci w kryzysowych okolicznościach, gdy jedno z tamtejszych miast stanęło w ogniu. Na Facebook’u znaki # mają  świetne zastosowane dla polepszenia komunikacji marek z klientem. Wystarczy jedynie znać odpowiednie tagi, którymi posługuje się dana firma, a z łatwością odnajdziemy interesujące nas produkty czy dyskusje o konkretnej tematyce. Hashtag warto również stosować przy promowaniu eventów. Dzięki temu najważniejsze informacje, dotyczące konkretnych wydarzeń, odnajdziemy w jednym miejscu. Co więcej, firmy bardzo często korzystają z tej symboliki poza przestrzenią wirtualną – zdają sobie sprawę z rozpoznawalności hashtaga, dlatego często stosują go w kampaniach reklamowych. Hashtag pojawia się na billboardach czy ekranach telewizorów. 

Niestety, hashtag ma i swoją złą sławę. Często bowiem jest nadużywany przez internautów, a przez to wywołuje negatywne skojarzenia. Zaśmiecane wpisów niepotrzebnym hashem nic do niego nie wnosi, wręcz przeciwnie, przez użytkowników odbierany jest jako spam. Na Instagramie symbol # stosowany jest hurtowo. Wyobraźnia internautów nie ma granic. Zdarza się, że pod jednym zdjęciem znajduje się kilkanaście hashów, z których większość nie klasyfikuje fotografii do konkretnej grupy, jest to raczej zbiór przypadkowych słów.

Zapamiętaj – wykorzystując hashtag miej na uwadze jego praktyczną stronę, nie stosuj go do upiększania swoich wpisów. 

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

Kliknij Tutaj!

 

14-uwaga-15

Podziel się