Budowanie relacji z Klientami w sieci to kluczowa sprawa w każdym e-biznesie. Stworzenie pierwszego wrażenia jest proste, ale przecież nie o to tu chodzi. Dobry przedsiębiorca to taki, który potrafi utrzymać przy sobie rzeszę subskrybentów i sprawdzić, że z chęcią będą prowadzać do jego produktów. Zbudowanie prawdziwego zaufania wymaga o wiele więcej wysiłku i wyrzeczeń. Przedstawiam Ci listę kroków, które ułatwią Ci kontakt z Klientem i pomogą zwiększyć wiarygodność.

Jak budować relacje w Internecie? Postaw na jakość!

Jak budować relacje w InternecieNajważniejsze jest abyś pokazał się z jak najlepszej strony. Musisz przekonać Klientów, że jesteś osobą godną zaufania i to właśnie z Tobą warto jest robić interesy. Możesz do tego celu wykorzystać rekomendacje partnerów biznesowych. Tutaj wzajemna pomoc ma wielką moc sprawczą. Im więcej takich rekomendacji otrzymasz, tym więcej potencjalnych Klientów uwierzy, że warto z Tobą współpracować. Takimi dowodami uznania warto jest się chwalić na przykład umieszczając na swoim blogu czy fanpage’u. Są one najlepszym dowodem na Twój profesjonalizm w działaniu. Pokazują również, że ze wszelkich zadań wywiązujesz się bez zarzutu.

Oprócz tego, że Klienci mają namacalny dowód Twoich działań, muszą jeszcze czuć, że mają do czynienia z prawdziwym człowiekiem. Dlatego, powiedzmy sobie szczerze, wchodząc w e-biznes musisz pokazywać nawet i swoją stronę prywatną. Dzięki temu Klienci mają żywego człowieka,  z którym pozostaną w bezpośrednim kontakcie. W ten sposób wzmacniasz swoją markę na rynku internetowym.

Każdego Klienta trzeba traktować jako jednostkę. Jeśli zastanawiasz się jak budować relacje w internecie to nigdy nie licz na to,że wyślesz masową wiadomość i to zadziała. W branży internetowej liczy się indywidualizm. Dlatego zawsze staraj się używać bezpośrednich komunikatów skierowanych do konkretnej osoby. To kolejny krok do zbudowanie wiarygodnej relacji. Dzięki temu nabierzesz w ich oczach zaufania, co przyczyni się co chęci nawiązania bliższych kontaktów biznesowych.

 

Poniżej kolejne metody, które odpowiedzą Ci na pytanie jak budować relacje w internecie.

Jeśli chcesz zmniejszyć dystans między Twoją firmą, a Klientem, pozostań z nim w kontakcie i ułatwiaj przyszłe zbliżenia. Jak budować relacje w Internecie? Pomyśl jak chciałbyś być traktowany i sam traktuj w ten sposób innych! To wszystko możesz uzyskać na przykład dzięki darmowym newsletterom, dzieleniem się wartościową wiedzą i bieżącym informowaniu Klienta o wprowadzanych nowościach. Dodatkowo pamiętaj aby nie być nachalnym.

Chyba już nie muszę powtarzać, że to Klienci są najważniejsi. Dlatego żeby zbudować z nimi dobrą relacje musisz ułatwiać im robienie interesów w sposób jaki lubią i jaki zechcą. Im więcej zaprezentujesz na swojej stronie, im lepiej przedstawić swoją propozycję biznesową, tym większa szansa, że obydwie strony zyskają coś wyjątkowego. Wszelkie produkty, które prezentujesz muszą być dla konsumentów zrozumiałe i dobrze wyjaśnione.

Jak budowac relacje na social mediaPoza tym, żeby zdobyć zaufanie Klientów musisz zważać na ich prywatność. Dlatego nigdy nie proś o dane, które nie są Ci niezbędne do wejścia w relacje. Spróbuj zachować minimalizm i wykorzystać jeden kanał komunikacyjny (np. email). Jeśli Klient będzie zainteresowany otrzymaniem dodatkowych materiałów, jeśli Twoja oferta wyda mu się ciekawa, z pewnością sam zgłosi się po więcej. Ochrona danych osobowych jest bardzo ważna, szczególnie w sieci. Koniecznie jest umieszczenie informacji na temat zabezpieczeń, jakie stosujesz. Musisz również potwierdzić nowemu subskrybentowi, że podanie danych nie będzie owocowało spamowaniem skrzynki mailowej. Dodatkowo poinformuj o możliwości rezygnacji z newslettera i subskrybcji w dowolnym momencie.

Chcąc zdobyć większe zaufanie zawsze bądź dla Klientów wsparciem i pomocną dłonią. Bądź pomocny także w obszarach, które nie stanowią bezpośrednio obiekt Twojej działalności. Podziel się swoją siecią kontaktów i przez to staraj się zbliżyć do Klientów.

Zasada jest jedna – Klientów należy traktować jak partnerów biznesowych, a co za tym idzie współpraca musi opierać się na partycypacji. Zaangażowanie w relacje, inwestowanie w nią swojego czasu, energii i doświadczenia. Dodatkowo trzeba być uważnym na oczekiwania i potrzeby Klientów. Spełniać ich zachcianki i wychodzić na przeciw. Wspólna wizja i cel współpracy to kolejne, niezbędne elementy Jeśli do tego dodasz profesjonalizm, sukces w e-biznesie masz w kieszeni 🙂

Więcej na temat relacji możesz dowiedzieć się z 18 odcinka wskazówek marketingowych:

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

 

Podziel się