Decyzja o wejściu w nowy biznes wszystkim inwestorom spędza sen z powiek. Jak bowiem wybrać ten najlepszy, który spełni wszystkie oczekiwania, a na dodatek pozwoli nie martwić się o przyszłość? Jest to nie lada wyzwanie. Dziś postaram się odpowiedzieć na to pytanie biorąc po uwagę kilka istotnych kroków podczas budowania portfela inwestycyjnego na lata.

Jak dobierać biznesy? Stwórz portfel inwestycyjny! Jeśli dokładnie przemyślisz kwestię stworzenia dobrego portfela inwestycyjnego, nie będziesz musiał martwić się jak będzie prosperował Twój biznes w przyszłości.

jak-dobierac-biznesyZanim jednak do tego przejdę, chciałbym wyjaśnić czym jest ów portfel inwestycyjny. Jest to zbiór wszelkich aktywów finansowych, które są formą lokowania majątku. Jako inwestor posiadasz pewien zestaw instrumentów finansowych, które zapełniają Twój portfel. Takimi instrumentami mogą być na przykład biznesy, w które inwestujesz. Odpowiednio zarządzając swoim portfelem, dobierając konkretne biznesy, możesz zbudować przyszłość, która sama na siebie będzie zarabiać. Jak to zrobić?

Po pierwsze ustal konkretne cele inwestycyjne. Warto zastanowić się dlaczego chcesz inwestować, w co, i co dzięki temu chcesz osiągnąć. Dobrze jest szczegółowo rozpisać sobie cele, które przed sobą stawiasz. Zacznij od zadawania pytań, na które będziesz poszukiwać odpowiedzi. Dzięki nim zbudujesz odpowiednią strategię inwestycyjną i będziesz w stanie obiektywnie ocenić swoją skłonność do ryzyka.

Krok drugi to właśnie wybór odpowiednich biznesów dla Twojego portfela. Mówiąc krótko, od Twojej alokacji aktywów będzie zależało przyszłe powodzenie portfela inwestycyjnego. Pytanie brzmi, jak wybrać te projekty, które pozwolą Ci zarobić najwięcej?

Możesz sam analizować projekty, jednak jest to dość czasochłonna sprawa ponieważ będziesz musiał przebrnąć przez wiele informacji, opinii, skuteczności działania itd. Możesz natomiast skorzystać z rekomendacji liderów, którzy mają spore doświadczenie w tym co robią i gdzie inwestują swoje pieniądze. Jest to prostsza droga i sam ocenisz co jest dla Ciebie najlepsze.

W kwestii budowania portfela inwestycyjnego trzeba zawsze pamiętać o dywersyfikacji, czyli inwestować w kilka projektów. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż  zainwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną biznes. Nie ma osób nieomylnych i każdemu zdarza się popełnić błąd. Dlatego nie warto jest polegać na jednym biznesie ale wybierać kilka, różnorakich.

W momencie kiedy już posiadasz swoje aktywa w ramach konkretnych biznesów pamiętaj, że Twoja praca dopiero się zaczyna. Zawsze należy bowiem monitorować każdy biznes. Rynek ciągle się zmienia i pojawiają się nowe informacje. Akcje, które wcześniej wydawały się dobrym wyborem, niekoniecznie okażą się dobrą inwestycją za kilka miesięcy.

 

Biznesy do portfela inwestycyjnego należy dobierać w taki sposób, aby być świadomym wahań na poszczególnych rynkach. To jest podstawa tego, aby rozwiązać problem jak dobierać biznesy.

Dobrze jest wcześniej zrobić research lub zaciągnąć opinii osób, które w dany biznes już zdążyły zainwestować. Nigdy nie możesz być wszystkiego pewien na 100%. Ryzyko jest wliczone w portfel inwestycyjny i jeśli się go obawiasz, możesz od razu się wycofać.

Selekcja to coś. o czym musisz pamiętać budując swój portfel inwestycyjny. Analizuj więc rynek, wspieraj się opiniami innych i bierz pod uwagę możliwości rozwoju konkretnego biznesu.

Jeśli chcesz abym pomógł Ci wybrać odpowiedni projekt inwestycyjny lub biznesowy, wypełnij krótką ankietę tutaj >>>

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor podpis
Artur Wiktor 

 

 

 

 

 

Podziel się