Zanim przejdziemy do rozważań na temat grup odbiorczych w sieci warto jest wyjaśnić samo pojęcie niszy – Jest to taka grupa odbiorców, która szuka produktów zaspokajających ich potrzeby. Wydawać by się mogło, że Internet jest idealnym źródłem na pozyskanie tego typu klienteli. Z drugiej strony trzeba również pamiętać, że to właśnie w sieci znajduje się Twoja największa konkurencja, a odnalezienie potencjalnych Klientów, do których trafią Twoje usługi niekoniecznie może okazać się łatwym zadaniem. Jak więc namierzyć tych, którzy z zainteresowaniem przyglądną się Twojej firmie?

 

4 Po pierwsze musisz wiedzieć z czym należy wyjść do niszy. To jest Twoje podstawowe, a zarazem najtrudniejsze zadanie. Jej potrzeby są zazwyczaj bardzo specyficzne. Sieć jest przepełniona wszelkimi rodzajami usług, którymi nisza niekoniecznie może być zainteresowana ponieważ dany produkt zbyt często pojawia się w ofertach. Aby odnaleźć swoją niszę musisz wyjść do nich z czymś ciekawym i interesującym. Wykreować w ich umysłach potrzebę na Twój właśnie produkt.

Niszę przyciągnie przede wszystkim oryginalność i niepowtarzalność Twojego produktu. To powinno być coś ekstra, coś na co konkurencja nie zdążyła jeszcze wpaść.

Po drugie możesz zbierać opinie wśród potencjalnych Klientów czego tak naprawdę im brakuje w danej branży, co chcieliby otrzymać i po prostu i to daj. Możesz być pewien, że w ten sposób zadziała marketing szeptany, a o Twoich usługach dowiedzą się kolejne osoby z niszy.

Żeby mieć pewność, że odnajdziesz najlepszą dla Twojego biznesu niszę możesz również zrobić małe badanie wśród konkurencji. Spróbować dowiedzieć się jakie produkty są pożądane a jakie nie. Po prostu sprawdź rynek w ramach którego działasz i dowiedz się jak najwięcej o panujących trendach. Tam, gdzie będą nowiki technologiczne, tam będzie i Twoja grupa docelowa.

 

Biznes w sieci polega również na partnerstwie. Dlatego warto zawiązywać spółki i działać razem z partnerami dla wspólnego celu, tym bardziej kiedy chcesz odnaleźć swoją niszę. Osoby, które są w branży od dłuższego czasu na pewno będą wiedzieć gdzie i jak najlepiej trafić do niszy. Z pewnością chętnie podzielą się z Tobą tą wiedzą w zamian za podział w zyskach.

Szukasz niszy dla swojego biznesu?

Ok. Ale nie zapominaj, że w e-biznesie ważni są też i Ci odbiorcy, którzy z początku nie koniecznie muszą stanowić Twój target. Dlatego czasem, żeby zdobyć dodatkowych Klientów, warto jest wzbogacać ofertę o dodatkowy asortyment. W przypadku e-biznesu może być to na przykład oferowanie darmowych kursów czy e-booków zawierających podstawową wiedzę na temat e-marketingu. Doświadczeni Klienci już mogą to znać ale dzięki tego typu zabiegom przyciągniesz do siebie „świeżą krew” i zadbasz o nowych odbiorców. Dla tych bardziej zaawansowanych możesz oferować dodatkowe usługi, których w swojej propozycji konkurencja nie zawarła. Wyjdź im więc na przeciw.

kurs-marketing2

 

Jak odnaleźć niszę w e-biznesie? To proste. Spełniać zachcianki Klientów. Wykorzystaj zmiany preferencji odbiorców i ich bogacenie się. Może to być wyjątkowa szansa na rozwój Twojego biznesu. Ich specyficzne potrzeby mogą stać się Twoim największym powodzeniem.

 

Do pozyskania niszy rynkowej można również wykorzystać różne, dostępne w sieci narzędzia. Tak jak wspominałem wcześniej, firm w Internecie, którzy polują na podobną grupę docelową jak Twoja jest mnóstwo. Dzięki konkretnym narzędziom możemy ułatwić sobie sprawę poszukiwania odpowiedniej niszy.

Ciekawymi instrumentami do tego typu działania są na  Google Insights oraz Google Keyword Tool. Aby móc z nich w pełni korzystać musisz założyć konto Google.

google_insights
Google Insights umożliwia przejście do wyszukiwarki, w której po wpisaniu interesującej frazy możesz sprawdzić wykres jej popularności. Dzięki takiej funkcji dowiesz się, które słowa kluczowe są najczęściej używane, jakie warto stosować, a jakich unikać żeby trafić do odpowiedniej niszy.


google-keyword-planner
Kolejne ciekawe narzędzie to Google Keyword Tool. Jest zdecydowanie bardziej rozwinięte pod względem funkcjonalności. Po wpisaniu słowa kluczowego możesz na przykład zaznaczyć region bądź język, który Cię interesuje. Otrzymasz informacje związane z ko konkurencyjnością na rynku oraz inne słowa kluczowe, które są powiązane z Twoim biznesem.

 

W przypadku poszukiwania własnej niszy ważny jest fakt, że biznes rozkręcany tylko dla pieniędzy może nie przynieść pożądanych efektów. Jeśli Twoje przedsięwzięcie opiera się na pasji i prawdziwym hobby ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie w znalezieniu konkretnej grupy konsumentów. Klientów interesuje przede wszystkim świeżość produktu, a jeśli coś bardziej niedostępne staje się również bardziej rozchwytywane.

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

 


polubiudostepnij

Podziel się