W dzisiejszym artykule dalej będziemy krążyć wokół tematu video i zastanowimy się jak prowadzić kanał na Youtube, by skutecznie przyciągać do siebie rzeszę nowych subskrybentów.

 

Odpowiednie prowadzenie firmowego kanału na Youtube jest jak dobrze prowadzony blog – jeśli zabraknie w nim konkretnych informacji, dobrze skrojonej szaty graficznej i kooperacji z obserwującymi, kanał z pewnością straci na oglądalności.

 

Istnieją 3 podstawowe warstwy, o które powinieneś zadbać i dzięki temu dowiesz się jak prowadzić kanał na Youtube.

Pierwsza sprawa to właściwie przygotowana warstwa informacyjna. Od samego początku musisz wiedzieć co chcesz przekazać swoim subskrybentom. Każde video powinno mieć dobrze przemyślaną kwestie prezentowanych treści. Podchodź do tego, jak do porządnie przygotowanego artykułu. Poza tym jak prowadzić kanał na Youtube, aby subskrybenci mogli się w nim swobodnie odnaleźć? Kanał musi być dobrze opisany. Użytkownicy, którym spodobają się Twoje wideo, będą zaciekawieni, aby znaleźć więcej. Wejdą na Twój kanał, żeby sprawdzić czego mogą się jeszcze dowiedzieć. Elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę to:

Przyciągająca nazwa kanału – to ona właśnie powinna zachęcać do odwiedzenia profilu.

 

Zakładka informacyjna – zawrzyj tutaj komunikaty dotyczące opisu kanału i Twoje działalności. Pamiętaj żeby treści nie było zbyt dużo, niech będzie jednak konkretna. Dodatkowo zamieść tutaj też linki do swoich innych kanałów społecznościowych. Niech subskrybenci wiedzą, gdzie jeszcze mogą Cię znaleźć.

Poprawnie opisy do wideo. Jest to bardzo ważna kwestia, o której osoby prowadzące kanał na Youtube często zapominają. Kiedy ktoś będzie chciał podlinkować Twoje wideo to pierwsze wersy filmu będą widoczne jeszcze przed kliknięciem. Dobrze opisane wideo jest jak nagłówek dla artykułu, to on przyciąga uwagę!

Kolejna warstwa, o której musisz pamiętać w momencie, kiedy chcesz wiedzieć jak prowadzić kanał na Youtube, to warstwa graficzna. Wideo to nie tylko treść ale również strona wizualna. Niech Twoja grafika będzie konsekwentna i spójna, z tym, co robisz na innych social mediach. Jeśli kolory i grafiki będą wszędzie takie same bądź podobne, użytkownicy szybko skojarzą Twój brand.

Ostatnia rzecz to warstwa organizacyjna. Chaos nikomu dobrze nie zrobi. Zarówno Ty będziesz odczuwać niepokój ale przede wszystkim subskrybenci nie odnajdą szybko interesujących ich treści. Zadbaj o zdrowie Klientów, niech czują na Twoim kanale swobodnie. Żeby wiedzieć jak dobrze prowadzić kanał na Youtube, aby być dobrze zorganizowanym, skorzystaj z funkcji playlisty. Ułatwia ona widzom przeglądanie kanału, gdy publikujesz wideo o podobnych treściach. Dzięki temu zabiegowi subskrybenci mogą przeglądać filmy z konkretnych katalogów, nie gubiąc się w gąszczu pozostałych wideo.

 

Zastanów się również…

Jak dobrze prowadzić kanał na Youtube i równocześnie odpowiednio go promować?

jak dobrze prowadzić kanał na youtubeBez dobrego marketingu Twój kanał na Youtube nie będzie miał szansy powodzenia. Dlatego warto również przemyśleć kwestię promocyjną, a Youtube w tym kontekście daje wiele możliwości. Po pierwsze na samym początku działania warto jest stworzyć filmik promujący sam kanał. Ważne jest, aby skupić się na pięciu pierwszych sekundach ponieważ to na nie najczęściej potencjalni Klienci zwracają uwagę. Sam filmik natomiast również powinien być stosunkowo krótki, a na końcu zachęcać do subskrypcji i zajrzenia na inne social media, w których działasz.

Jak dobrze prowadzić kanał na Youtube przy wykorzystaniu konkretnych aplikacji? Jedną z nich jest tak zwany wyszukiwacz widzów. Aplikacja ta pozwala na pokazywanie ludziom Twojego kanału przy wynikach wyszukiwania na Youtube. Dodatkowo Twój kanał jest podpowiadany takiej grupie, która prawdopodobnie najbardziej będzie zainteresowana jego subskrypcją.

Skutecznymi formami promocji na Youtube są również opcje płatne, w które warto zainwestować jeśli chce się zwiększyć grono follower’sów. AdWords dla wideo to płatna opcja, dzięki której możesz promować swój kanał za pomocą reklam TrueView. Budżet na taką formę reklamy ustala się samemu, ale to od jego wielkości zależy skuteczność działania.

Innym ciekawym sposobem jak prowadzić kanał na Youtube i jednocześnie go promować jest nawiązywanie bliżej współpracy z innymi Youtuberami. W sieci nie jesteś sam. Podobne działania, niezależnie od tego o jakiej branży mówimy, prowadzi tysiące innych osób. Wzajemne odwiedzanie się na kanałach sprawi, że zyskasz nie tylko sympatię osób prowadzących podobny biznes do Twojego ale i zdobędziesz nową rzeszę odbiorców. Nowe materiały to zawsze świeżość dla kanału.

Na Youtube, tak jak w innych social mediach, warto jest również działać zgodnie z zasadami SEO. Dobrze dobrany tytuł filmiku, z odpowiednią frazą kluczową, tagiem i opisem, sprawią, że nowi subskrybenci łatwiej do Ciebie dotrą.

Możesz również zastosować trik  z konkursami, które w przypadku Youtube również dobrze się sprawdzają. Wszyscy je lubią dlatego przyciągają uwagę. Poza tym w komentarzach może wywołać się ciekawa dyskusja, a ruch na kanale się zwiększy.

Kolejne pytanie jakie przychodzi mi do głowy to…

 

Jak dobrze prowadzić kanał na Youtube, by równocześnie mieć więcej czasu dla siebie i rodziny?

Work life balance jest bardzo ważny. Nie można cały czas pilnować biznesu i żyć nim 24/7. Automatyzacja sprawia, że stajesz się bardziej mobilny i dostępny dla innych. Nie musisz całych dni spędzać na kanale. Wystarczy, że poświęcisz temu jakiś procent swojego czasu pracy, a reszta tak naprawdę zrobi się sama.

Aby skutecznie zarządzać swoimi kanałami na Youtube nie musisz tracić czasu na publikowanie materiałów na Google+ czy Facebooku. Tego typu czynności mogą w łatwy sposób zostać zautomatyzowane, a Ty będziesz mógł się skupić na innych działaniach. Swoje konto na Youtube możesz połączyć z Facebookiem czy Twitterem by automatycznie udostępniać swoje materiały we wszelkich mediach społecznościowych.

Z wyprzedzeniem warto wszystko zapisać, stworzyć konkretne cele i cały projekt na działanie.

Dobry plan, jak prowadzić kanał na Youtube to tak naprawdę połowa całego sukcesu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia ciekawego kanału YouTube, to wejdź tutaj >>>

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

Podziel się