Na czym polega mapa podróży Klienta i jak ją wykorzystać do pracy na swojej stronie internetowej? W szczególności powinieneś dbać o osoby odwiedzające Twoją witrynę. Dlatego warto jest dobrze zapanować ich wizytę i odpowiednio po niej prowadzić.

Mapa podróży Klienta nierozerwalnie wiąże się z jego doświadczeniem podczas styczności z daną marką.  Taki rodzaj wędrówki pomaga użytkownikom danej usługi przejść przez wszystkie punkty styku z firmą i zapewnić im jak najlepsze praktyki z nią związane.

Mapa podróży Klienta to świetne narzędzie, dzięki któremu na jednej kartce papieru spiszesz i prześledzisz cały proces interakcji między nim, a Twoją firmą wraz z całym bagażem podróży jemu towarzyszącym. W momencie kiedy Klient styka się na przykład z Twoją stroną internetową bądź blogiem w jego głowie pojawiają się kolejne pomysły i inspiracje. A może zechce kupić kolejny produkt czy usługę? By się tak stało musisz go odpowiednio poprowadzić, pokazać jaką drogę powinien obrać, by otrzymać to, na czym mu najbardziej zależy, a przy okazji przyczynić się do sukcesu Twojej firmy.

Mapa podróży Klienta pozwala lepiej zrozumieć jego motywację do zakupów, jego wszelkie oczekiwania względem marki oraz wszelkie doświadczenia. Analizując jego wędrówkę możesz trafniej zaplanować rozwój swojej usługi lub produktu i usprawnić swoje działania, by przynosiły jak najlepsze zyski.

 

Mapa podróży Klienta po blogu ma wiele ciekawych oblicz. Najważniejsze jest, byś wykorzystał plan od a do z. Zaplanuj drogę przejścia, a zobaczysz, że czytelnicy sami będą do Ciebie powracać.

Z Klientem czasem jest jak z dzieckiem. Trzeba go prowadzić za rękę przez wszystkie szczeble, aby on sam zrozumiał, że Twoje usługi mogą mu tylko i wyłącznie pomóc w jego własnym samorozwoju. Aby tak się stało mapa podróży Klienta jest niezbędna zarówno dla Ciebie jak i dla niego. 

mapa podróży klientaJeśli chcesz przeprowadzić Klienta przez pakiet swoich usług musisz dobrze zaplanować tą ścieżkę. W tym przypadku dobrze jest wykorzystać i wdrożyć w działanie plan od A do Z. Co to znaczy? Każdy, najmniejszy ruch Klienta na witrynie powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Odwiedzając Twoją stronę z początku Klient nie zdaje sobie sprawy po co tu tak naprawdę się znajduje. Może wszedł na stronę bądź bloga z nudów, a może został przekierowany. Od momentu kiedy jednak już witrynę otworzył to Ty, jako usługodawca, wkraczasz do akcji – mapa podróży Klienta, którą wcześniej sobie rozpisałeś, Ci w tym pomaga.  Planujesz bowiem wszystkie poszczególne kroki, wszystkie czynności jakie czytelnik ma zamiar podjąć na stronie internetowej.

Możesz swobodnie kierować jego postępowaniem zamieszczać linki, przekierowania, dodatkowe elementy, które będą działać na wyobraźnię i percepcję. Pamiętaj, że w e-biznesie wszelkie ruchy są dozwolone. Kontrolując Klienta na witrynie badasz jego postępowanie, a następnie możesz usprawniać swój biznes.

Może to różne wyglądać w przypadku odrębnych usług. Cel jest jednak jeden – doprowadzić Klienta do akcji zakupu. Pan od A do Z zdecydowanie gra rolę pierwszoplanową.

Stąd też moje stwierdzenie, że…

 

Mapa podróży Klienta to nic innego jak dobrze stworzony lejek sprzedażowy. Podejdź do mapy podróży Klienta po witrynie jako do odpowiedniej techniki sprzedaży.

To nic innego jak systematyczne kontrolowanie i wizualne podejście do sprzedaży produktu lub usługi. Lejek pomoże Ci zrozumieć na jakim etapie znajduje się Twoja szansa sprzedaży, czyli mówiąc prościej, jak bardzo jesteś w stanie kontrolować podróż czytelnika po witrynie i zaprowadzić go do ostatecznego celu. Ciągły nadzór działań pozwala Ci sprawniej zarządzać i dokonywać zwiastuny kolejnych szans na sprzedaż. Mapa podróży Klienta to więc nie tylko badanie jego satysfakcji ale przede wszystkim pomoc dla Ciebie w akcjach biznesowych.

Regularna kontrola nie jest jednak prosta i wymaga sporego wysiłku – zaręczam jednak, że się opłaca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jakie korzyści może przynieść Ci mapa podróży Klienta, odsyłam do mojego szkolenia – Marketing Internetowy w Praktyce. Dowiesz się tam jak skutecznie prowadzić działania zmierzające do zdobycia konsumentów ale przede wszystkim podpowiem Ci, jak być dobrym usługodawcą, dla którego mapa podróży Klienta oznacza obopólną korzyść.

Bezpłatny kurs marketing internetowy w praktyce

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

 

Podziel się