Wizerunek jest jedyną wartością, której nie da się przejąć ani podrobić. Produkty różnych firm mogą być identyczne, usługi różnić się jedynie ceną, ale wizerunek jest dobrem, którego nie można wycenić, choć ma on bardzo duży wpływ na rentowność firmy.

Narzędzia ServaqProblem z budowaniem wizerunku polega na tym, że po pierwsze wymaga to planu, a po drugie odpowiednich narzędzi. Plan obejmuje stworzenie odpowiedniej strategii, która pozwoli zarządzać wizerunkiem. Nie jest to coś, co kreuje się w sposób losowy – trzeba „wbić na właściwy tor” wszystkie działania związane z budową wizerunku, a robi się to poprzez właściwie dobrane narzędzia.

Przykładem, który w tym momencie się przyda, jest Servaq – zestaw narzędzi marketingowych, które świetnie sprawdzają się w name brandingu i budowie wizerunku eksperckiego. Tak naprawdę wszystkie te narzędzia można wykorzystać w każdym rodzaju przedsięwzięć związanych z e-marketingiem, ale na razie ograniczymy się do budowania wizerunku.

Dlaczego warto budować wizerunek przez stronę ekspercką? Dziś ekspertem nie jest ten, kto najwięcej wie, ale ten, kto swoją wiedzą się dzieli. To o tyle ważne, że punktem odniesienia jest bardzo często ilość cytowań. Oczywiście zmierzenie tego wskaźnika nie jest łatwe, ale dzięki odpowiednim narzędziom i strategii budowania wizerunku eksperckiego przynajmniej będą się one stopniowo pojawiały.

Druga sprawa to lista mailingowa – dotychczas kojarzona raczej z narzędziami reklamowymi, jest ważnym akcesorium w przyborniku osób budujących swój wizerunek. Dlaczego właśnie w ten sposób? Dlatego, że budowa wizerunku jest zadaniem lidera, charyzmatycznego lidera, a ten musi docierać do swoich słuchaczy w sposób zorganizowany i czytelny. Wydawać się może, że to bardzo daleka analogia, ale w biznesie wygrywa dziś często nie osoba, która ma faktycznie najlepszy produkt, ale najbardziej charyzmatyczny sprzedawca, ekspert, który potrafi sprzedać swoją wiedzę, towar i usługi, a ponieważ dobrze zaprojektowany mailing jest najskuteczniejszym – o czym jednoznacznie świadczą wszystkie badania – sposobem komunikacji z kontrahentami, klientami i sympatykami marki, to poważnym błędem byłoby z tego narzędzia nie skorzystać.

Wizerunek ekspertaWarto też na koniec wspomnieć o płatnej wiedzy. Jeśli chciałeś się czegoś nauczyć, wziąć udział w kursie albo zdobyć rzetelną wiedzę, to na pewno wiesz, że za darmo się tego osiągnąć nie da. Dlatego ważnym elementem budowy wizerunku jest ograniczanie dostępu do wiedzy poprzez ustalenie rozsądnych opłat. Dlaczego warto w ten sposób budować wizerunek, skoro ogranicza to grono odbiorców? Dlatego, że prawdziwy ekspert zna swoją cenę i ma świadomość, że jego wiedza, doświadczenie i porady są cenne. Raz, że przecież trzeba było zapłacić, aby je zdobyć, a dwa, że ich zdobycie wymagało czasu. Nie chodzi jednak o to, aby ustalać ceny zaporowe, ale raczej o zbudowanie wizerunku eksperta, który jest świadomy swojej pozycji. To ważne, ponieważ taka osoba jest ceniona o wiele wyżej, niż ktoś, kto wiedzą szasta na lewo i prawo.

Uśmiechnij się 🙂
Podpis

Artur Wiktor

Podziel się