Techniki sprzedaży będą tylko wtedy skuteczne, jeśli w odpowiedni sposób będziesz z nich korzystać. Nie każda metoda bowiem jest przydatna dla każdej grupy docelowej. Wybieraj rozsądnie.

Efektywne techniki i alternatywne formy sprzedaży wykorzystuje się w celu określenia potrzeb oraz oczekiwań potencjalnego Klienta. Finał tego procesu ma doprowadzić do sprzedaży produktu bądź usługi. Techniki sprzedaży, które uznaje się za najbardziej skuteczne związane są z metodami wywierania wpływu. To one są gwarantem sukcesu w wielu branżach.

Opinie pierwsze kroki w marketingu internetowymW tym przypadku warto skorzystać z zasady społecznego dowodu słuszności. Polega to na tym, że jesteśmy w stanie bardziej w coś uwierzyć jeśli jest to podparte zdaniem większości. Takie techniki sprzedaży wykorzystują opinie zadowolonych Klientów oraz wszelkie ich rekomendacje. W ten sposób łatwiej jest przekonać najbardziej sceptycznego Klienta do produktu. Mamy bowiem asa w rękawie w postaci pozytywnej oceny innego użytkownika.

Kolejna metoda zaliczana do grupy wywierania wpływu opiera się na regule wzajemności. Wykorzystuje ona potrzebę odwzajemnienia się w sytuacji, gdy otrzymaliśmy coś w wyniku dobrej woli darczyńcy. Techniki sprzedaży mają to do siebie, że na początku zachęcają Klientów jakąś małą nagrodą, w postaci np. darmowej próbki, z drugiej strony jednak podświadomie zobowiązują do zakupu produktu.

W tym przypadku również reguła sympatii ma bardzo duże znaczenie. Bezpośrednio wiąże się ona z zasadą autorytetu, o której pisałem w poprzednim artykule. Wynika z niej, że chętniej angażujemy się z rozmowy i negocjacje z osobami atrakcyjnymi i budzącymi powszechną sympatię. Techniki sprzedaży, a szczególnie te mające na celu wywołanie wpływu, ściśle powiązane są z tym, w jaki sposób postrzegamy daną osobę. Poza tym, jeśli uznamy, że dana osoba jest z charakteru bardziej podobna do nas, od razu darzymy ją większym zaufaniem.

 

Istnieją również techniki sprzedaży, które wywodzą się z psychologii. Ich celem jest nie tylko wywieranie wpływu na potencjalnym Kliencie ale zmuszenie go do interakcji. Które z nich najlepiej wykorzystać?

Drzwiami w twarz. W tej metodzie chodzi o nakierowanie rozmówcy na wygórowaną prośbę, a następnie poproszenie o coś mniejszego. W ten sposób jesteśmy w stanie otrzymać od Klienta, to, na czym tak naprawdę nam zależy. Klient bowiem prawdopodobnie ulegnie naszym sugestiom i na mniejszą prośbę spokojnie się zgodzi.

Kolejna ze skutecznych technik sprzedaży jest to tak zwana stopa w drzwiach. Jest bardzo podobna to tej opisanej powyżej. Natomiast jej głównym celem jest powrócenie do prośby o większą przysługę. Trzeba się więcej natrudzić żeby namówić Klienta ale zysk może być dwa razy większy.

 

Nie wszystkie techniki sprzedaży są jednak dobre, na niektóre warto jest uważać. Dlatego wystrzegaj się tych, które mają za zadanie jedynie naciągnąć Klienta na bezużyteczny bubel. Zawsze dawaj im coś, co będzie miało dla nich wartość i z chęcią powrócą po więcej.

Techniki sprzedaży stanowią filar udanego marketingu. Dobry sprzedawca to taki, który za wszelką cenę próbuje poznać swojego Klienta  oraz dba o jakość i częstość kontaktów. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, gdy relacja nie została nawiązana, a mimo to chcesz wcisnąć mu produkt na siłę. Równocześnie musisz poznać różne, alternatywne formy i techniki sprzedaży , z których będziesz umiejętnie korzystać z poszanowaniem oczekiwań obu stron. Jeśli poprzednie transakcje spełnią wymagania Klienta, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wróci po więcej.

A Ty jakie techniki sprzedaży uważasz za bardziej korzystne? Podziel się swoimi spostrzeżeniami.

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor 

 

Kliknij Tutaj> i zapisz się na mój darmowy kurs „Marketing Internetowy w Praktyce”! Dzięki temu poznasz jeszcze więcej skutecznych metod marketingowych i sprzedażowych.
kurs-marketing2

Podziel się