Po co ankietować swoich Klientów? Czy w ogóle warto? Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, by poznać co jest naprawdę dla nich ważne.

po co ankietować?Ankieta to najlepsze narzędzie, dzięki któremu jesteś w stanie poznać opinie zarówno swoich stałych Klientów jak i tych potencjalnych. To przecież do nich kierujesz swój biznes i od nich chcesz uzyskać ostateczny feedback, który powie Ci czy dobrze prowadzisz wszelkie działania. Dlatego pytanie po co ankietować jest proste – ponieważ poznajesz swój biznes z punku widzenia własnych Klientów.

Dzięki zebranym informacjom możesz dowiedzieć się co robisz źle, co należy udoskonalić, na co zwrócić uwagę, a z czego zupełnie zrezygnować. Zasada jest prosta, biznes robisz dla Klientów i to oni ostatecznie dyktują warunki jak co ma wyglądać. Aby tego się dowiedzieć najlepiej jest przeprowadzać co jakiś czas ankiety i na bieżąco prosić o informacje zwrotną.

Po co więc ankietować? Dla Klientów! Twój biznes musi trafiać w ich gusta, dostarczać takich produktów i usług, jakich oni sobie życzą. Dzięki ankiecie jesteś w stanie dowiedzieć się tego wszystkiego używając bardzo prostych narzędzi. Możesz wykorzystać zwykłe pytania, zarówno te otwarte jak i zamknięte ( ja jednak rekomenduję wykorzystywanie pytań otwartych gdyż Klient jest w stanie zostawić bardziej szczegółową odpowiedź), a także pytań w rodzaju skali. W ten sposób łatwo będzie Ci zebrać później dane i w łatwy sposób stworzyć podsumowanie.

Po co ankietować? W ten sposób poznajesz zarówno oczekiwania swoich Klientów jak i wszelkie ich problemy. Możesz dowiedzieć się z czego warto zrezygnować na poczet konkretnych udoskonaleń. Ankiety pomagają wychodzić na przeciw oczekiwaniom Klientów. To oni bowiem są Twoją konkretną grupą docelową i to oni tworzą ten biznes dlatego zawsze musisz pytać ich o zdanie – ankiety są to tego świetnym narzędziem.

Po co ankietować? Bo to świetny sposób, aby Klienci mogli swobodnie ( najczęściej anonimowo) wyrazić swoją opinię na temat Twojego biznesu. Warto więc w ankiecie zaznaczać prośbę o informacje w przypadku każdego aspektu swojego biznesu. To pomoże sprawdzić czy zwracasz uwagę na dobre jego obszary, które są ważne z punktu widzenia Klienta.

Jednymi słowy, ankieta pozwala sprawdzić czy oferowany produkt bądź usługa ma szanse na zaspokojenie potrzeb i oczekiwań określonych odbiorców. Oprócz tego dzięki ankiecie identyfikujesz preferencje odbiorców po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie czy to, co im dostarczasz cieszy się uznaniem, a jeśli nie, co warto w takim wypadku zmienić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest umieszczenie w ankiecie kluczowych produktów czy usług Twojego biznesu i zapytanie o odczucia względem nich. Analiza preferencji Klientów nie jest łatwym zadaniem natomiast warto ją wykonywać, ponieważ pozwoli ona spojrzeć na konsumentów pod zupełnie innym kątem. W ten sposób łatwiej będzie im dedykować odpowiednie produkty i dopasować do ich oczekiwań również kwestie związane z finansami. Sprawy budżetowe są również tematem podnoszonym przez Klientów. Coraz częściej bowiem stawiają oni na produkty z wyższą jakością.

Dobrze, jednak na ankiety warto spojrzeć jeszcze w innym świetle…

 

Po co ankietować z biznesowego punktu widzenia?  Ponieważ ankiety są połączeniem łatwości i użyteczności.

Ankiety to zdecydowanie najbardziej przydatne narzędzia do zbierania danych ponieważ umożliwiają segmentacje rynku, stworzenie profilu konsumenta i poznanie opinii na najbardziej kluczowe dla przedsiębiorcy zagadnienia. Przy umiejętnym wykorzystaniu ankieta daje ogromne możliwości podstawowej analizy, pokazując jak wygląda, jak mógłby wyglądać Twój biznes. Ankieta to takie „czułe ucho” na głos Twoich Klientów. To Twój element dialogu z nimi. Jeśli tylko używasz jej w odpowiedni sposób może znacząco przyczynić się do rozwoju sprzedaży.

Jak więc zrobić to w sieci? Po co ankietować online? Bo to proste i przyjemne!

po co ankietować? qestimakerW Internecie znajdziesz mnóstwo platform do tworzenia ankiet – osobiście używam QestiMaker > Możesz skorzystać zarówno z platform zupełnie darmowych, płatnych ( rozliczanych na zasadach abonamentu) oraz platform, które oferują kompleksowe usługi badawcze. Wybór odpowiedniej platformy zależy od takich czynników jak: koszty, funkcjonalność, wsparcie ze strony profesjonalistów. Jeśli dobrze określisz swoją grupę docelową oraz informacje, jakie chcesz od nich uzyskać, będziesz wiedział jaka platforma najlepiej spełni Twoje oczekiwania i tak naprawdę dowiesz się po co ankietować.

Ostatnia odpowiedź na pytanie po co ankietować, jaka mi się nasuwa to wzmocnienie swojego biznesu poprzez konkretne wskazówki od Klientów!

Są doskonałym narzędziem szczególnie dla osób, które prowadzą swój biznes online. Ankiety gwarantują 100% sukcesu ponieważ pokazują Twojemu biznesowi w jakim kierunku należy postępować, aby osiągnąć wyznaczony cel. Są narzędziem badawczym, które pozwoli Ci wyciągnąć konkretne wnioski na danym etapie rozwoju biznesowego. Nie oznacza to jednak, że raz przeprowadzona ankieta odpowie na wszystkie Twoje bolączki, na to z pewnością nie licz. Aby ankiety przyniosły odpowiedź na konkretne pytania muszą być przeprowadzane cyklicznie, żeby na ich podstawie tworzyć statystyki i wprowadzać wszelkie zmiany do biznesu.

 

Po co ankietować? Dzięki temu badasz bowiem potencjał sprzedaży i przyczyniasz się do lepszego rozwoju e-biznesu. Przyjrzyj się bliżej jakie plusy niesie dla Ciebie ankietowanie.

Jest to tani sposób dotarcia do dużej liczby Klientów i zbadanie ich potrzeb oraz oczekiwań.

Szybko i łatwo gromadzisz opinie Klientów w jednym miejscu.

Na podstawie zdobytych informacji tworzysz statystyki, które pozwalają Ci udoskonalać swój biznes.

Koszt przygotowania ankiety online zależny jest od Twoich potrzeb, ale jak już wspomniałem wcześniej, jeśli nie dysponujesz wysokim budżetem możesz stworzyć ankietę online za darmo, za pomocą odpowiednich platform.

 

Z marketingowego punktu widzenia ankieta jest czymś w rodzaju informatora dla biznesmana, która mówi mu czy jego działania prowadzone są w sposób rzetelny i przemyślany.

Odpowiednio skonstruowana ankieta pozwoli uniknąć błędów oraz może uchronić przed niepotrzebnym marnowaniem środków.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi już nie będziesz miał wątpliwości po co ankietować tylko wdrożysz do narzędzie do swojej codziennej pracy.

wypróbuj questimaker

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

 

 

Podziel się