Budowa relacji w biznesie to w nowoczesnym marketingu sprawa kluczowa. Jeśli się nad tym zastanowić, to wszystko jest tak oczywiste, że pozostaje tylko zapytać, jak to możliwe, że nikt nie wpadł na to wcześniej. Oto trzy kluczowe powody, dla których warto budować relację.

  • Zaufanie

Zaufanie to fundament biznesu. W świecie, w którym wszystko może być reklamą i każdy próbuje coś sprzedać (a przecież wszyscy doskonale wiemy, że większość z tego, co inni próbują nam sprzedać, nie jest warta zakupu), już nie charyzma jest tym, co nakłania do zakupów, ale zaufanie. Ono oczywiście może z charyzmy wynikać, ale tutaj kluczem jest wzbudzenie zaufania. A nie można zaufać komuś, z kim nie zbudowało się żadnej relacji. Wprawdzie „księga niezwykle głębokich przemyśleć pokolenia Facebooka” na pewno spłyciałby definicję zaufania, ale w praktyce zaufanie jest definiowane wyłącznie przez intuicję, a intuicja podpowiada, że ufać można tylko komuś, kogo się zna. Jest może miłość od pierwszego wejrzenia, ale zaufania od pierwszego wejrzenia nie ma, więc trzeba je zbudować, a w tym celu najpierw trzeba zbudować relację.

  • Zaspokojenie potrzeb

Po co budować relacje?Nowoczesny przedsiębiorca nie działa po to, żeby odwalić robotę i podzielić kasę. Jeśli tak jest, to firma szybko zniknie, nie przynosząc żadnych dochodów. Celem przedsiębiorcy jest zawsze zaspokojenie potrzeb odbiorców, a wielu z nich do końca jeszcze nie wie, czego potrzebuje. Potrzeby bowiem ma każdy, ale nie zawsze wszyscy zdają sobie z nich sprawę i potrafią je nazwać. Tutaj potrzeba wykształcenia pewnej relacji po to, żeby nabyć prawa do uświadamiania ludziom ich potrzeb. Nie można tego robić nachalnie i nagle, ponieważ tego nikt nie lubi. Relacja to podstawowy wymóg, jeśli chcesz zrozumieć druga osobę, a dopiero, kiedy kogoś zrozumiesz, możesz pojąć, czego mu brakuje, a po jakimś czasie uświadomić to osobie, z którą rozmawiasz. To wymaga czasu, a próbę czasu wytrzymują tylko odpowiednio silne relacje, trzeba więc o nie dbać, żeby z nich skorzystać biznesowo.

  • Konkurencja

To powód bardziej pragmatyczny. Masz swój produkt czy usługę, ale szanse na to, że jesteś jedyną osobą sprzedająca coś takiego są nikłe. A to oznacza konkurencję. Liczba konkurentów rośnie, a odbiorców – raczej nie. To oznacza, że musisz w jakiś sposób zapobiegać przejęciu Twoich klientów przez konkurencję. Sposobem na dokonanie tego jest właśnie relacja. Zdrowe relacje to podstawa lojalności klienta wobec firmy, ale i firmy wobec klienta, o czym już wspomina się rzadko. Klienci czujący sentyment do Twojej marki nie będą tak bardzo skłonni odejść do konkurentów tylko ze względu na cenę. Jest bowiem coś, czego inni nie mogą im zaoferować, a Ty już to zaoferowałeś: zrozumienie.

Oczywiście, że powodów do budowania relacji jest znacznie, znacznie więcej,  ale jeśli nie przemawia do Ciebie żaden z tych trzech, niewielkie są szanse, że przemówią pozostałe. Tak długo, dopóki nie przyznasz, że relacje w biznesie są najważniejsze, nie uda Ci się zbudować dobrze prosperującego, stabilnego przedsiębiorstwa o dobrych dochodach i niezłej opinii.

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

Budowanie odpowiednich relacji w biznesie, sprawia Ci trud?
Wykorzystaj darmowe szkolenie, gdzie znajdziesz rozwiązanie.
Kliknij Tutaj>

budowanie relacji

Podziel się