Klient to fundament każdego biznesu. Bez niego firma nie mogłaby dobrze funkcjonować. Nastawienie pro-klienckie powinno być podstawą każdej strategii biznesowej. Największą wartość dla przedsiębiorcy mają Klienci stali i lojalni. To ich pozyskanie gwarantuje długofalowy sukces. Nie będzie to jednak możliwe jeśli firma nie wypracuje odpowiedniej zależności między przedsiębiorstwem, a odbiorcą. Trzeba pamiętać o wzajemnym zaufaniu.

budowanie relacjiPodstawowym błędem nowicjuszy w biznesie jest rozpoczęcie walki o Klienta w momencie gdy ten zdecyduje się przejść do konkurencji. O dobry odbiór marki trzeba dbać na każdym etapie współpracy. W pierwszym kontakcie z nową marką liczą się emocje. Tak zwany efekt pierwszego wrażenia ma spowodować, że nasza firma będzie pozytywnie wyróżniać się na tle konkurencji. W kolejnym etapie należy umożliwić Klientowi poznanie marki, zadbać o jego wiedzę i dostarczane informacje.  Niech chłonie to, na co w danym momencie ma ochotę.

Żeby móc mówić o dobrych relacjach postaraj się spełnić poniższe kroki.

  1. Odpowiedz sobie na pytanie czy tak naprawdę znasz swoich Klientów? Oczywiście nie będziesz w stanie trafić ze swoją ofertą do wszystkich. Dlatego staraj się targetować grupę docelową. Trzeba dokonać selekcji i ustalić co wspólnego mają Klienci, jakie mają potrzeby i oczekiwania wobec naszych działań. Komunikacja jest efektywniejsza wtedy, gdy lepiej znasz Klienta.
  2. Klient potrzebuje uwagi. Czas, zaangażowanie i uwaga. Tego będzie oczekiwać od Twojej firmy każdy odbiorca. Poczucie, że jest się ważnym może zdziałać więcej niż nie jedna, dobra oferta. Musisz nauczyć się słuchać Klientów, słuchać ich potrzeb i dokonywać ewentualnych zmian biorąc pod uwagę ich rozwiązania.
  3. Myśl jak Klient. Podczas komunikacji musisz wyjść trochę z roli sprzedawcy i wejść w skórę odbiorcy. Skuteczny sprzedawca umie odgadywać potrzeby swoich Klientów. Dzięki identyfikacji może liczyć na zyskanie sympatii i większego zaufania. Jako osoba po drugiej stronie przysłowiowej lady musisz nieustannie mierzyć poziom zadowolenia ze współpracy. Dążenie do satysfakcji Klienta to Twój cel.
  4. Stosuj zasadę obsługi potransakcyjnej. Kontaktuj się z Klientem już po zawartej transakcji. W tym momencie budujesz lojalność. Tego rodzaju kontakt to również świetna okazja do badania potrzeb i przyszłych oczekiwań.
  5. Dawaj gwarancję. Musisz również nastawić się na dawanie feedbacku Klientowi. Musisz on poczuć, że współpraca z Tobą ma sens. Tego rodzaju działania obejmują między innymi: możliwość wyrażania swojego zdania, zwrot produktów, skorzystania z gwarancji itp. Aby dodatkowo wzmocnić swoją markę publikuj pozytywnie opinie na własny temat, dziel się rekomendacjami i buduj personal branding. Inromacje o wyróżnieniach i certyfikatach również mogą okazać się cenne.
  6. Oprzyj się na lojalności. Relacje z Klientem opierają się także w dużej mierze na dbałości o lojalność wobec konkretnego produktu czy usługi. Taki efekt można uzyskać dbając o wysoką wartość produktu i odpowiednie wyobrażenie towaru kształtujące się w odbiorze Klienta.

To tylko niektóre z metod budowania trwałych i efektywnych relacji z Klientami. Pamiętaj, że Twoje działania muszą być nastawione na długofalowość i pielęgnowanie tego, co już wypracowane. Tylko takie czynności zapewnią Twojej firmie wymierne korzyści, a Twoi Klienci będą postrzegać Cię jako partnera. Dobre relacje przekładają się na późniejsze efekty finansowe.

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

Podziel się