Ryzyko to jedno z tych słów, które u większości osób może wywoływać ciarki. Pytanie jednak brzmi czy faktycznie aż tak jest się czym denerwować?

Ryzyko jest nieodzownym elementem naszego życia. Cały czas bowiem podejmujemy trudne decyzje, które niekoniecznie muszą być skazane na sukces. Nigdy nie ma 100% pewności, że wszystko nam się w życiu powiedzie. Ryzyko jest wpisane w postępowanie. Czasem są jednak sytuacje kiedy możemy wybierać. Wtedy też pojawia się w głowie pytanie – czy warto jest zaryzykować dla dobra większej sprawy?

Nie ma co się oszukiwać. Biznes to chyba jedna z najbardziej ryzykownych dziedzin. Większość przedsięwzięć nie miałaby racji bytu gdyby nie upór osób, a także pewniej rodzaj gry w ciemno. Skąd bowiem mogli wiedzieć, że akurat ich pomysł przyjmie się na rynku, a wielcy odkrywcy technologiczni będą czerpać z nich korzyści przez wiele lat? Wszystko to zawdzięczają ryzyku, jakie w danej chwili podjęli.

Wchodząc w świat biznesu musisz zdawać sobie sprawę, że odwaga to nie tylko brak strachu ale przede wszystkim umiejętność panowania nad nim. W momencie, kiedy strach nie blokuje Twoich działań, możesz śmiało podejmować ryzyko.

 

Dlaczego więc warto podejmować ryzyko, szczególnie w świecie biznesu?

Po pierwsze, w momencie kiedy ryzyko wchodzi do Twojego biznesowego życia, zawsze coś na tym zyskujesz. Jeśli dane działania się nie powiodą, wyciągniesz wnioski na przyszłość, aby ich ponownie nie kopiować. Jeśli jednak ryzyko się powiedzie, no cóż, możesz być z siebie dumny 🙂 Zawsze pojawi się rodzaj satysfakcji z podjętego ryzyka, nigdy nie zostaniesz z pustymi rękami.

Poza tym, żeby móc osiągnąć konkretny cel, zawsze koniecznie jest do tego ryzyko. Nawet najlepszy plan i doświadczenie grona ekspertów nie nauczy Cię tyle jak nauka na własnej skórze. Ryzyko to nie jest coś, czego należy się bać. Trzeba się jedynie oswoić, że ono jest i zawsze będzie nam towarzyszyć, szczególnie właśnie w działaniach biznesowych.

Czasem pojawia się takie stwierdzenie, że ryzyko jest granicą między odwagą , a głupotą. Tą granice jednak Ty wyznaczasz sobie sam! Doskonale wiesz bowiem kiedy możesz pozwolić sobie na jeszcze jeden krok w przód, a kiedy należy się wycofać. Wszystko zależy od Twojego, biznesowego spojrzenia, od własnych doświadczeń. Doskonale pomaga w tym ocena sytuacji i okoliczności, w której się znalazłeś. Kto inny będzie potrafił to zrobić jak nie Ty? Ryzyko tak ale jedynie ze zdrowym rozsądkiem.

Dla mnie ryzyko to również wyznaczanie sobie wyższej poprzeczki i wychodzenie poza strefę komfortu. Jeśli inni byli w stanie osiągnąć coś wielkiego, zdobyć duże pieniądze, założyć własną firmę, to dlaczego Ty masz być od nich groszy? Siedząc w czterech ścianach i jedynie snując dalekosiężne plany trudno będzie Ci cokolwiek osiągnąć. Jeśli jednak zaryzykujesz, postawisz ten jeden krok więcej, może będziesz w stanie wzbić się na wyżyny, a inni będą tylko marzyć, by ramię w ramię budować z Tobą przedsiębiorstwo? Nie dowiesz się tego, jeśli nie zaryzykujesz!

Z ryzyka wynikają więc wszelkie zmiany w życiu człowieka. Siedzenie na kanapie nie przynosi żadnej metamorfozy. Nikt nie jest jasnowidzem i nie jest się w stanie przewidzieć, co czeka Cię w przyszłości. Owszem, czasem los przyniesie coś zupełnie niespodziewanego i okrutnego. Taka wizja jednak nie może Cię powstrzymywać, aby podjąć trudne decyzje.

zapamiętaj ryzyko jest wszędzie

Ryzykując stajesz się również zauważony. Biznes, szczególnie internetowy, nie może być prowadzony z ukrycia. Boisz się wyjść do ludzi, założyć bloga, opublikować swój tekst? Nie masz co nawet myśleć o sukcesie. Pierwszym krokiem jest bowiem wyjście z cienia własnego strachu. Ludzie z pewnością będą podziwiać Twoją odwagę. Gra bez ryzyka nie ma w sobie polotu ani widowiska. Dlatego ryzykuj, pozwól, aby inni Cię zauważyli.

ryzyko w biznesie

Ryzyko jest dla mnie sposobem na życie. Jeśli zostanie zażegnane, możesz być tylko z siebie dumny. Jeśli poniesiesz porażkę, co z tego? Podnieś się, otrzep kurz i działaj dalej!

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor 

 

Podziel się