W świecie, w którym Internet stał się oknem na świat niemożliwym wydaje się prowadzenie własnego biznesu bez strony internetowej. Witryna www od kilku lat pełni funkcję najlepszej wizytówki firmy – to pierwsze miejsce, na które trafiają klienci i to tu szukają najważniejszych informacji o ofercie spółki. Jak zatem zbudować stronę, która nie tylko będzie wizualnie atrakcyjna, ale również spełni założone cele marketingowe? Poznaj 10 elementów, o których musisz pamiętać, projektując stronę internetową.
1. Profesjonalny i bezpieczny hosting – „dom” twojej witryny. Utrzymanie strony www i zapewnienie ciągłego wsparcia technicznego jest kwestią priorytetową.
2. Prosta domena z certyfikatem SSL – prostsze adresy są łatwiej zapamiętywane. Warto o tym pomyśleć, by zwiększyć szanse, że klient wróci na twoją stronę.
3. Łatwa nawigacja – logicznie i hierarchicznie ułożone menu powinno pomagać użytkownikom w poruszaniu się po stronie.
4. Dane kontaktowe w widocznym i łatwo dostępnym miejscu.
5. Responsywna wersja strony (RWD) – nawet 2/3 użytkowników ogląda strony internetowe na komórce lub tablecie. Tendencja ta zwiększa się każdego roku, więc niezbędne jest dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.
6. Wysokiej jakości content – treści na stronie muszą w prosty i zrozumiały sposób przedstawiać twoją wizję, powinny być unikalne i pisane z myślą o zwykłym użytkowniku, a nie pod roboty wyszukiwarek. Warto zadbać o poprawność gramatyczną i ortograficzną. Niedbały content może już na wstępie zniechęcić internautów.
7. CTA (call-to-action) – na stronie www powinny znajdować się przyciski z prostym wezwaniem do działania, np. „Sprawdź”, „Czytaj dalej” czy „Kup teraz”. Użytkownicy lubią być prowadzeni za rękę. Zastanów się, do czego chcesz zachęcić swoich klientów i wskaż im te akcje.
8. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) – dobrze zoptymalizowane witryny są lepiej indeksowane przez Google i zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, co generuje dodatkowy (i cenny!) ruch na stronie
9. Optymalizacja pod kątem pozycjonowania i prowadzenia kampanii w Google Ads (dawniej Google AdWords) – przygotowanie strony pod pozycjonowanie na frazy kluczowe oraz prowadzenie kampanii w sieci reklamowej Google Ads, np. stworzenie dedykowanych podstron i treści pod frazy, na które chcemy pozycjonować witrynę. To trudne zadanie, które najlepiej oddać w ręce wykwalifikowanych profesjonalistów, np. https://www.web-development.com.pl/
10. Intuicyjny system zarządzania treścią (CMS) – prosty w obsłudze panel, który umożliwia autorowi edycję treści: modyfikację nagłówków, uzupełnienie metatagów, opisów alternatywnych dla grafik itd. CMS wspiera pozycjonowanie witryny na wybrane frazy.
Projektowanie stron internetowych jest sporym wyzwaniem. Dobrze zbudowana witryna powinna być przede wszystkim użytkowa – przyciągać klientów, dostarczać odpowiedzi na pytania i sprzedawać. Co nam z kolejnej ładnej strony, która nie konwertuje? Stworzenie witryny warto powierzyć doświadczonemu twórcy, który zrealizuje postawione cele – wizualne, marketingowe i reklamowe.
Bezpieczny hosting to najważniejsza rzecz, a tak wiele firm nie zwraca na to uwagi.
Zgadza się. Miałem sporo przypadków u klientów, którzy korzystają z narzędzi marketingowych, albo uczą się ode mnie blogowania, którzy zaniedbali hosting i w pewnym momencie stracili wszystko. Jeszcze gorzej, że nie robią systematycznych kopii zapasowych. Dobrze jest to przypilnować.
Optymalizacja też jest bardzo ważna
Kluczowy aspekt to zadbanie o RWD. Z uwagi na to, że coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, trzeba dodać o te elementy.
W sumie to taki dla początkujących poradnik ale potrzebny
Fundamenty są najważniejsze 🙂
Ile tych rzeczy, które trzeba zrobić 😀
Osobiście w tej liście dodaję od siebie prowadzenia bloga jako oddzielny punkt. Ciekawe wpisy z wysokiej jakości contentem to idealny sposób na przyciągnięcie większej ilości odbiorców, których można zamienić w klientów. Jednak z doświadczenia wiem jak to jest z tym blogowaniem. Najczęściej tylko duże firmy go prowadzą, bo pieniądze im na to pozwalają.
Przyznam Ci racje co do samego oddzielenia bloga, to jest bardzo ważna kwestia i daje naprawdę dużo możliwości. Chociaż nie powiedziałbym, że trzeba go zlecać dużym firmom, lub że jest to tak kosztowane, że musimy mieć sporo kapitału. Jest tak dużo wiedzy na temat blogowania – choćby na tym blogu 😛 że spokojnie można wdrażać go krok po kroku i poradzić sobie samemu 🙂 Chociaż nie ukrywam, że wymaga to czasu i samodyscypliny.
Tak naprawdę to wszystko się łączy w całość. Klucz do dobrego pozycjonowania to dobry content chociazby. Aktualny i wartościowy. Wtedy wejścia tak naprawdę nabijają się same. Coraz częściej mowi się o UX i nie przypadkowo, takie mamy czasy i jest tak ogromna konkurencja, że warto wyróżniać się czasami po prostu prostotą i łatwością obsługi. I wtedy taki blog jak już wspomniano może lądowac na osobnej stronie.
Dokładnie masz racje, w tych czasach najważniejsza jest wartość. Dzięki za wartościowy komentarz 🙂
Świetna lista. Na pewno przyda się początkującym w temacie tworzenia stron. Moim zdaniem najważniejsze to dobry content na stronie, bo tylko w ten sposób przyciągniemy nowych użytkowników i zatrzymamy ich na dłużej.
Wszystko zwięźle i treściwie. Bardzo przydatny artykuł