Zastanawiałeś się do czego potrzebne Ci są techniki sprzedaży? Ich przyswojenie i wykorzystanie na co dzień poprawiają wyniki i sprawiają, że Klienci chętniej do Ciebie wracają. Pierwsze co musisz zrobić to zmienić siebie.

techniki sprzedażyZasada autorytetu gra tutaj pierwsze skrzypce. Chcąc być widzianym jako prawdziwy profesjonalista w danej dziedzinie warto jest wykorzystywać zewnętrzne atrybuty, które będą zgodne z Twoim postrzeganiem danej osoby. Tego typu techniki sprzedaży najlepiej sprawdzają się na przykład w marketingu bezpośrednim gdzie Twój kontakt z Klientem odbywa się face to face. Zdecydowanie łatwiej jest się podatnym na sugestie osoby, która wygląda schludnie i zadbanie, a jej wygląd odzwierciedla cechy charakteru prawdziwego biznesmena.

Angażowanie i konsekwencja to kolejne atrybuty, dzięki którym Twoje techniki sprzedaży zyskują na znaczeniu. Jako człowiek i sprzedawca powinieneś dążyć bowiem do tego, by za Twoimi słowami szły konkretne czyny. Jeśli się w coś zaangażowałeś nie chcesz być bowiem postrzegany jako osoba, która nie dotrzymuje założonych obietnic. Z drugiej strony konsekwencja w działaniu jest widziana jako bardzo duża wartość.

Powyższe metody to techniki sprzedaży, które związane są przede wszystkim z własnym nastawieniem i osobowością. Dobry sprzedawca to bowiem taki, który własną osobą prezentuje swój biznes ale równocześnie jest w 100% oddany sprawie.

 

Nowoczesne techniki sprzedaży wiążą się głównie z odpowiednim przedstawieniem produktu i idącymi za nim korzyściami dla potencjalnego Klienta. Twoim zadaniem jest przyswojenie tych metod i ich codzienne udoskonalanie.

techniki sprzedaży - język korzyściCecha-zaleta-korzyść. To właśnie tymi pojęciami musisz operować. Korzyści dla Klienta muszą zdecydowanie górować podczas prezentacji produktu. Nieważne jaka jest jego cena, jeśli on sam nie wyda się Klientowi użyteczny, po prostu go nie kupi. Klient patrzy wtedy na niego przez pryzmat inwestycji, a nie poniesionych kosztów. Tego typu techniki sprzedaży wymagają abyś przedstawiał produkt według schematu cecha – zaleta –  korzyść. Od razu pokaż Klientowi co będzie z tego miał.

Warto również stosować zasadę kontrastu, która polega na pokazaniu różnic pomiędzy dwoma rzeczami. W przypadku cen reguła jest prosta – zawsze prezentuj najpierw produkt, który jest droższy, a następnie ten tańszy, nigdy w odwrotnej kolejności. Manipulując kolejnością produktów o wysokiej lub niskiej cenie, można sprawić, że będzie się ona wydawała niższa.

Techniki sprzedaży wiążą się również nie tylko ze zmianą swojej postawy wobec Klienta ale równocześnie powinny go angażować w działania. Tutaj warto jest posłużyć się regułą wyobraźni. Poproś Klienta, by wyobraził sobie sytuacje, która w przyszłości może nastąpić. Twoim zadaniem jest dostarczenie mu scenariusza owej sytuacji. Musisz tak wpłynąć na Klienta, by ten dążyć do owego zdarzenia według zaproponowanego przez Ciebie scenariusza.

Kolejna technika związana jest z oddziaływaniem na emocje Klienta. Tak zwany zły i dobry policjant. Pierwszym etapem jest wywołanie negatywnych emocji związanych np. z brakiem danego produktu. Drugi etap to emocje pozytywne – dzięki temu Klient staje się bardziej uległy i spełnia podstawowe zadania bez dogłębnej analizy treści.

 

Techniki sprzedaży to Twój klucz to osiągnięcia sukcesu w branży e-biznesu. Wybieraj te, które przyniosą Ci największą wartość dodaną.

Metody, które przedstawiłem powyżej związane są ze zmianą własnej osobowości, przedstawieniu zalet produktów, a następnie wpływaniu na emocje Klientów. Oczywiście techniki sprzedaży na tym się nie kończą. Użycie odpowiedniej z nich zależy od produktów czy usług, które sprzedajesz oraz od grupy docelowej.

Biznesów jest wiele tak jak i metod sprzedawania. Dlatego na tym nie kończę swojej listy. Zapraszam Cię do kolejnego artykułu, w którym przedstawię jeszcze więcej technik sprzedaży, które przyniosą korzyść Twojemu biznesowi.

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych technik sprzedaży, budowania wizerunku, kreowania siebie jako eksperta – skorzystaj z mojego bezpłatnego kursu „Marketing Internetowy w Praktyce”. Kliknij Tutaj>
kurs-marketing1

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

Podziel się