Mówiąc o wszelkich biznesach internetowych trudno sobie wyobrazić działanie bez specjalnego zabezpieczenia dla danych – to z pewnością gwarantuje technologia blockchain, której działanie chciałbym przybliżyć.
Czym jest technologia blockchain?
Mówiąc najprościej , technologia blockchain jest to to łańcuch bloków, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie, które są ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych. W jednym bloku zbierają się informacje o określonej liczbie danych. W momencie gdy dany blok zostanie zapełniony, tworzy się kolejny, a potem następny, tworząc swojego rodzaju łańcuch. W każdym łańcuchu, średnio co 10 minut pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o różnych transakcjach np. akcji, sprzedaży, kupna itp. Każdy, kolejny blok w technologii blockchain zawiera w sobie informacje o poprzednich blokach, dlatego są one ze sobą połączone.
W jaki sposób funkcjonuje technologia blockchain?
W blockchainie ważne jest, aby utrzymywać wspólną księgę rozrachunków transakcji. Ma ona postać cyfrową i równocześnie jest rozproszona po sieci, w takich samych kopiach. Technologia blockchain oparta jest jest sieci peer-to-peer czyli nie działa w podporządkowaniu do żadnych centralnych komputerów. Każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji. W tej technologi będą to tak zwane księgi transakcji, które są otwarte dla wszystkich ale równocześnie w pełni zabezpieczona przed włamaniem. Wszelkie transakcje z reguły mają charakter publiczny, dostępne dla wszystkich ale równocześnie widoczne tylko w ramach dostępu dla danego użytkownika. Technologia blockchain gwarantuje również, że danych transakcji nie da się ani odwrócić ani oszukać. Blockchainy nie są w żaden sposób edytowalne.
Każdy może śmiało przeglądać swoją historie i zweryfikować. Stąd też nie bez powodu blockchain jest uważany z jedną z najbezpieczniejszych form przechowywania danych.
Do czego służy technologia blockchain i dlaczego jest bezpieczna?
Blockchain służy do potwierdzania autentyczności właściciela i jego danych. Dlatego też chętnie wykorzystywany jest do wszelkiego rodzaju transakcji takich jak handel, waluty, akcje, udziały itp. Równocześnie trwają prace, które mają za zadanie wykorzystać łańcuch bloków danych jako księgi rachunkowej w bankowości, podpisu cyfrowego w administracji państwowej i zapisu notarialnego. Wszelkie transakcje mogłyby odbywać się bez udziału instytucji publicznych czyli bezpośrednio między stronami transakcji. Bloki blockchain mogą być wykorzystywane do przechowania wszelkiego rodzaju transakcji np. mogą być to kryptowaluty bitcoin.
Technologia blockchain znalazła uznanie w wielu branżach i jej działanie jest ciągle udoskonalane, aby spełniać wymagania jak największej liczby klientów.
Często pojawia się jednak pytanie o bezpieczeństwo blockchain. Transakcji zawartych w ramach blockchain nie da się w żaden sposób podrobić. Jeśli ktoś próbowałby oszukać system chcąc, dla przykładu, zmienić daną transakcje w bloku, musi liczyć się z tym, że nie będzie w stanie tego zrobić ponieważ każda transakcja w łańcuchu zapisuje się w sposób nieodwracalny, a każda zmiana pociąga za sobą inną. Dana, transakcje i ich kolejność są odporne na podrobienie i wszelkiego rodzaju manipulacje. Filozofia, na której opiera się blockchain powoduje, że wszystkie zabezpieczenia matematyczne i kryptograficzne pozwalają ufać danym, które zawarte są w księgach rachunkowych transakcji.
Technologia blockchain ma szansę zmienić myślenie na temat transakcji internetowych i wnieść je na całkiem nowy poziom zaawansowania.
Rozumiem, że technologia blockchain może wydawać się skomplikowana. Jak również rynek kryptowalut, dlatego zapraszam Cię do naszej szkoły kryptowalut. Wejdź tutaj >>>
Zapraszam do mojej oceny tej technologii: https://www.youtube.com/watch?v=u4971RtQObM
Dzięki Daniel za podzielenie się swoim kanałem, na pewno pomoże On w rozumieniu całej technologii 🙂
Dla mnie to nowe pojęcie, ale idea jest super
Warto obserwować co się dzieje, ponieważ ta technologia coraz mocniej pokazuje dzisiejsze możliwości.
Bez dwóch zdań – technologia przyszłości!
Już niebawem blockchain dotknie nas wszystkich, banki i firmy IT od dawna inwestują w technologię 🙂