Dziś porozmawiamy sobie ogólnie o wtyczkach. Musisz poznac podstawowe pojecia, które pozwolą Ci zrozumiec czym są wtyczki.

Co to są wtyczki?

wtyczkiWtyczki (powszechnie nazywane plugin’ami) to części do programu komputerowego, które zwiększają jego możliwości funkcjonowania. Wtyczki stają się coraz bardziej popularne ponieważ stanowią rodzaj otwartego oprogramowania dla poszczególnych aplikacji. Dużym atutem takiego pomysłu dla użytkowników jest możliwość wyboru funkcji, z których chcą korzystać, a które wydają im się zbędne. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie dla autorów programów, którzy nie muszą martwić się tworzeniem całego kodu bowiem część pracy zostaje zdelegowana na innych programistów. Wtyczki są tworzone jako osobne elementy, przez zewnętrzne firmy i przez nie rozpowszechniane, jako innowacyjne formaty stanowiące swojego rodzaju uzupełnienie dla konkretnych oprogramowań. Tak więc na przykład dla poszczególnych przeglądarek internetowych wtyczkami będą formaty, które odpowiedzialne są za grafikę czy chociażby odtwarzanie dźwięków.

 

Wtyczki do przeglądarek internetowych

            wtyczkiKażda przeglądarka internetowa wymaga zainstalowania innych wtyczek, które umożliwiają sprawne korzystanie z ich właściwości. Jedną z najbardziej popularnych jest Adobe Flash, która zapewnia odpowiednie odtwarzanie grafiki. Adobe Flash jest swojego rodzaju multimedialnym oprogramowaniem, który wspomaga przeglądarki internetowe. Wtyczka, która zasługuje na uwagę przede wszystkim miłośników gier komputerowych to Java. Ten rodzaj wtyczki pozwala właśnie grać w gry, sprawnie wysyłać zdjęcia, prowadzić czaty oraz korzystać z różnych usług takich jak na przykład wirtualne szkolenia. Techniką multimedialną rozwijaną przez firmę Apple jest QuickTime. Podobnie jak dwie poprzednie wtyczki i QuickTime umożliwia odtwarzanie plików w różnych formatach, zarówno tekstu, dźwięku czy animacji – z tą różnicą, że przeznaczony jest dla systemu operacyjnego Mac. Użytkownicy często korzystają również z wtyczki Adobe Reader – bezpłatnego programu służącego do odczytywania publikacji elektronicznych w formacie PDF. Firma Microsoft wypuściła na rynek także Silverlight, program, który został udostępniony dla większości popularnych przeglądarek w tym Google Chrome, Safari czy Mozilla Firefox. 

 

Wtyczki – aktualizacja

            Wtyczki niestety nie aktualizują się automatycznie, dlatego po pewnym czasie mogą po prostu przestać działać. Aktualizacja wtyczek jest bardzo ważna ponieważ, w wielu przypadkach, to właśnie ich brak może zostać wykorzystany jako luka w zabezpieczeniach. Przeglądarki internetowe najczęściej generują odpowiednie komunikaty w momencie gdy wtyczki tracą swoją ważność. W celu aktualizacji wtyczki należy stosować się do zaleceń konkretnej przeglądarki.

 

Baw się dobrze,

Artur Wiktor

 zobacz nagranie

 

Podziel się