wyznaczanie celowW tym artykule dowiesz się, dlaczego metoda 'smart’ tak bardzo ułatwia Ci wyznaczanie celow. Jest ona bardzo pomocna, jednak to Ty musisz zacząć działać. Poznanie metody nie wiele da, jeśli nie zaczniesz z niej korzystać.

 

 

Wyznaczanie celow – metoda 'smart’

Mówią, że człowiek uczy się przez całe życia. To prawda, ale nie można bezczynnie czekać aż wiedza i doświadczenie samo do Ciebie przyjdzie. Wyznaczanie celow musi być dla Ciebie przyjemne 🙂 Doskonałym sposobem na osiągnięcie sukcesu i życiowej mądrości jest ciągłe samodoskonalenie. Jego istotą jest wyznaczanie celow i dążenie do nich. Aby było to skuteczne i owocne należy nauczyć się właściwie te cele formułować. Jak? Dzięki metodzie SMART.

Każdy z nas na wszystkich życiowych etapach stara nauczyc się wyznaczanie celow. Czasem przybierają one postać noworocznych postanowień, często są owocem rozmyślań również w innych okresach, dla niektórych są nieoczywiste, dla innych sprecyzowane i jasne. Bez względu na czas ich powzięcia, każdy sprawia, że zmieniamy swoje życie, stajemy się bogatsi intelektualnie lub osiągamy większy sukces w życiu. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie osiągnięty. A to już nie jest taka prosta sprawa. Wyznaczanie celow musi być szczegółowe. Jednak jest metoda, która pomóc może każdemu w osiągnięciu wybranego celu. Jest to metoda SMART.

 

wyznaczanie celow
Wyznaczanie celow – czym jest metoda smart?

Metoda ta dotyczy przede wszystkim sztuki wyznaczanie celow. Zakłada ona bowiem, że cel odpowiednio wyrażony to klucz do sukcesu. Metoda SMART podpowiada więc jak określać cele, by ich osiągnięcie było proste. Każda z liter w skrócie SMART oznacza jedną z cech doskonałego celu. Jeśli zastosujesz się do każdego z nich, uda Ci się każdy zamysł. Wyznaczanie celow – jaki więc powinien być ten idealnie sformułowany cel?

 

S jak specyficzny

Zbyt ogólnie wyznaczanie celow nie sprzyja sukcesowi. Aby więc zwiększyć szanse na pomyślne rezultaty należy zadbać o konkrety. Unikaj więc ogólników np. chcę dobrze zarabiać, chce podnieść swoje kwalifikacje. To za mało szczegółowe. Wyznaczanie celow – Co znaczy dobrze? Musisz jak najbardziej sprecyzować i poprzeć konkretami taki cel. Doskonale pomogą w tym pytania pomocnicze. Odpowiedz sobie na nie przed sformułowaniem celu. Są to:

  • Co chcę osiągnąć?
  • Po co chcę to osiągnąć?
  • Jak chcę to osiągnąć?

Dzięki temu będziesz mógł zdefiniować cel oparty na konkretnych liczbach, wielkościach itp. To sprawi, że łatwiej będzie Ci założone rezultaty osiągnąć. Wyznaczanie celow musi być szczegółowe.

 

M jak mierzalne

Kolejna ważną cechą każdego celu jest mierzalność. Bez możliwości zmierzenia efektów Twoich poczynań nie będziesz wiedział, czy udało Ci się go osiągnąć czy nie. Dlatego też, gdy robisz wyznaczanie celow skup się na takich postanowieniach, które umożliwiają monitorowanie efektów przez cały okres spełniania go np. zwiększyć zyski firmy o 10 %. Dzięki tak sformułowanemu celowi łatwo spostrzeżesz, czy jego osiąganie idzie w dobrym kierunku i zakończy się sukcesem.

 

A jak ambitny

Ta cecha dobrego celu jest bardzo ważna. Przecież osiągnięcie zamiaru niewymagającego zbyt wiele wysiłku nie daje żadnej satysfakcji. Formułując cel nie zapominaj więc, że powinien on sprawiać jednak pewne trudności i wymagać pewnych starań i poświęceń. Wtedy satysfakcja z jego osiągnięcia oraz korzyści z niego płynące będą większe. Wyznaczanie celow jest swoistym wyzwaniem. W końcu im więcej uda Ci się osiągnąć tym lepiej. Minimalizm w tym przypadku nie jest pożądany.

 

R jak rzeczywisty

Wyznaczanie celow również musi być rzeczywiste. Nie można jednak całkowicie oderwać się od rzeczywistości. Cel ambitny tak, nierealny nie. Bo jaki sens ma wyznaczanie sobie celu z góry skazanego na porażkę? Zadbaj więc, aby cel przez Ciebie wybrany był wyzwaniem, ale jednocześnie był całkowicie rzeczywisty. Zachowanie równowagi w tej materii sprzyja osiąganiu sukcesów.

 

T jak terminowy

Podstawą dobrego celu jest określenie czasu na jego wykonanie. Jeśli tego nie zrobisz nie zaczniesz go realizować w ogóle. Wyznaczanie celow musi być określone. Konkretny termin, tak jak w przypadku czasu wykonania projektu w pracy, jest mobilizujący. Wyznacz więc sobie swój własny deadline i trzymaj się go. Dzięki temu będziesz mieć poczucie, że zmierzasz do jakiegoś czytelnego i jasno określonego punktu w przyszłości. Skoncentrujesz swoje wysiłki na jego dotrzymaniu i wykonaniu zadania w określonym czasie. Wyznaczanie celow musi być konkrente!

 

Jak więc widać wyznaczanie celow nie jest łatwą sztuką. Z pomocą metody SMART będzie Ci dużo łatwiej. Stosuj się do niej, a każdy swój zamiar zrealizujesz z powodzeniem.

Życzę powodzenia w wyznaczaniu sobie odpowiednich szczytów i ich zdobywaniu!

Przedrukowane ze strony kluczdokariery.pl 

 

Pozdrawiam

Artur Wiktor

Artur Wiktor

Kliknij Tutaj!

 

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebook, dzięki temu zawsze będziesz wiedział kiedy pojawi się nowy wpis, weźmiesz udział w atrakcyjnych konkursach. Wyznaczanie celow musi być systematyczne. W zamian za to, że jesteś z nami przygotowałem dla Ciebie świetną niespodziankę. Polub nas i odbierz Prezent! Wejdź TUTAJ! Lub kliknij poniżej obrazek:

wyznaczanie celow

 

 

Wyznaczanie celow – metoda 'smart’

 

 

Podziel się