Zarządzanie czasem może wydawać się rzeczą skomplikowaną, którą nie każdy potrafi przystosować do swojego trybu życia. Jednak jest to element niezbędny, by działać w sposób zorganizowany i efektywny. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę technikę, która wydawać by się mogła śmieszną i trywialną. Jednak osoby, które z niej korzystają zachwalają jej prostotę i wydajność. Technika pomidora pomoże Ci stać się systematycznym i wyrobić w sobie nawyk szybkiego działania, bez konieczności rezygnowania z już zaplanowanych czynności.

Clipboard03Technika Pomodoro została wymyślona przez Włocha, Francesco Cirillo, w latach 80’ ubiegłego wieku i od tego czasu cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Nazwa wzięła się od klasycznego minutnika w kształcie pomidora. Technika ma uczyć pracy nad sobą, wewnętrznej samodyscypliny, wykonywania zadań w krótkich odstępach czasu, bez tracenia cennych minut na błahe czynności. Technika ta ma również być stymulatorem motywacji do podjęcia działania. Jak wiemy czas jest wartością największą, dlatego jego kontrola wymaga skupienia i koncentracji. Metoda ta jest bardzo prosta, możesz zastosować ją od razu po przeczytaniu wskazówek.

– Pierwszym elementem techniki pomidora jest stworzenie listy zadań do wykonania i zapisanie ich na kartce. Drugie narzędzie, które jest w tym przypadku niezbędne i stanowi czynnik mobilizacyjny to właśnie owy minutnik. Jeśli takiego nie posiadasz zawsze możesz wykorzystać stoper w telefonie ale istnieje szansa, że komórka będzie Cię dekoncertować.

– Następnie przejść do realizacji poniższych punktów ( ważne jest być realizował je w tak podanej kolejności). Po pierwsze , ze swojej listy zadań wybierz to, na którym chcesz się skupić. Upatrz sobie jedno konkretne zadanie. Jest to bardzo istotne w tej metodzie, gdyż każde zagadnienie powinno być wykonywane osobno. Technika ta stawia bowiem na unikanie multitasking’u.

– Kolejny krok to ustawienie czasomierza na 25 minut – tyle właśnie czasu poświęć na realizację swojego pomodoro, nie więcej, nie mniej. Co jakiś czas kontroluj upływające minuty ale nie stresuj się. Nie chodzi tu bowiem o walkę z czasem ale o wyznaczenie swojego rodzaju deadline’u. Pamiętaj żeby jednak maksymalnie wykorzystać swoje pomodoro. Postaraj się być produktywny, a jednocześnie skoncentrowany na celu. W tym czasie żadne inne działania nie powinny odwracać Twojej uwagi. Pracuj wytrwale przez ten krótki czas.

technika pomodoro.jpgMetoda pomidora kładzie również szczególny nacisk na przerwę. Jeśli w wyznaczonym czasie 25 minut nie uda Ci się wykonać w całości zamierzonego zadania, daj sobie 5 minut przerwy. Jest to kluczowy moment. W tym czasie bowiem powinieneś na chwilę oderwać się od pracy, oczyścić umysł i wyciszyć. Pamiętaj żeby nie omijać tej przerwy i koniecznie oderwać się na krótki moment od swojej misji. Jeśli Twoje zadanie wymaga wykorzystania większej liczby pomodoro i trwa więcej niż 1,5 godziny ( 4×25 minut), to po upływie tego czasu zrób sobie dłuższą, bo około 20-30 minutową przerwę. Wydajność człowieka ma bowiem swoje ograniczenia. Człowiek pracuje efektywnie przez 1.5h, później potrzebuje chwili na relaks by móc powrócić do pracy bardziej skoncentrowanym.

 

I oto właściwie cała filozofia metody pomodoro. Opiera się ona na założeniu, że upływający czas działa na człowieka bardziej motywująco i zdecydowanie poprawia wydajność. Co więcej działając pod presją czasu staramy się ograniczyć do minimum wszelkie czynniki rozpraszające. Skupiając się na jednym, konkretnym zadaniu oczyszczamy umysł z niepotrzebnych myśli i mobilizujemy samych siebie do pracy na wyższych obrotach.

Polecam każdemu wykorzystanie tej metody do zarządzania swoim czasem i wyznaczania sobie priorytetów. Jeśli posiadasz iPhone’a możesz ściągnąć na swój telefon aplikację, pobrać ją na swój komputer albo po prostu zainwestować parę groszy w najprostszy timer.

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

Kliknij Tutaj!

 

Zobacz kolejne metody zarządzania czasem! 
Kliknij Tutaj>>>

15min1

Podziel się