Automotywacja – skąd ją czerpać?
Codzienność stawia przed nami nowe wyzwania. Borykamy się z problemami, które niekiedy zdecydowanie zwyciężają z pozytywnymi uczuciami. Z każdym nowym rokiem podejmujemy postanowienia noworoczne ale jeszcze szybciej z nich rezygnujemy. Automotywacja nie może być bowiem jednorazowym działaniem, powinna być nieustannie pielęgnowana. Ekscytacja i mobilizacja związana z planowaniem i wyznaczaniem nowych celów wiąże się z euforią i chęcią zdobycia dodatkowych doświadczeń. Do tego potrzebujemy nie lada zapału, a automotywacja może pomóc odnieść upragniony sukces.
Nikt nie pomoże Ci jej zdobyć, jeśli sam nie będziesz czuć wewnętrznej potrzeby realizacji planów. Automotywacja przychodzi i odchodzi falami. Twoim zdaniem jest, by zapał nigdy nie zgasł, a Ty sam po pewnym czasie, będziesz czerpał satysfakcję z podejmowania nawet tych najtrudniejszych wyzwań.
Automotywacja i sposoby na jej pobudzenie
W tym artykule chcę przedstawić Ci kilka prostych sposób na obudzenie w sobie wewnętrznego potencjału, automotywacja, która będzie bolączką na wszystko.
Pamiętaj aby wyznaczać sobie nowe cele. Może brzmi to banalnie ale jest to absolutna podstawa. W ten sposób ukierunkowujesz swój umysł na konkretne czynności. Automotywacja działa silniej ponieważ sam wiesz, co chcesz osiągnąć.
Dodatkowo dobrze jest również wizualizować zrealizowane cele. A ten sposób dodatkowo motywujesz się do działania ponieważ wyobrażasz sobie jak to będzie, w momencie gdy osiągniesz zamierzony efekt. Postaraj się, by stworzony obraz był bogaty w szczegóły, zwróć uwagę na wszelkie detale , które mogą przyczynić się dla lepszego wyniku.
Warto również z wyprzedzeniem planować , a co za tym idzie również wypisywać korzyści wynikające z opracowywania tegoż planu. Dzięki temu Twoja automotywacja może być skrupulatniej realizowana i wspomagana o dodatkowe narzędzia.
Każdy ma chwile, kiedy po prostu nie chce mu się czegoś zrobić. W takich przypadkach fajnie jest wykorzystać metodę 5 minut. Jeśli naprawdę nie masz ochoty, by coś zrobić, skup się na tym jedynie przez 5 minut. Taka perspektywa znacznie ułatwi wzięcie się do roboty , a nóż okaże się , że jednak warto jest poświęcić na to zadanie więcej czasu?
Automotywacja często wiąże się z łączeniem celu z wyższą wartością. Zastanów się co stanowi dla Ciebie najważniejszą wartość w życiu i postaraj się połączyć to z wykonywanym zadaniem poprzez na przykład zadawanie odpowiednich pytań.
Myśl pozytywnie, a wszystko na pewno się uda. To wcale nie bajka. Zwracaj uwagę na swoje myśli i staraj się skierować je na dobrą drogę. Zapomnij o niepowodzeniach i porażkach, one teraz nie istnieją. Automotywacja to rodzaj samospełniającej się przepowiedni dlatego staraj się zobaczyć siebie zmotywowanego , wizualizuj swoje emocje i czynności.
Co więcej staraj się zawsze podchodzić do zadań zrelaksowanym, słuchając pobudzającej muzyki, która może wywołać euforie i pobudzić do kolejnych działań z większym pozytywem. Ale wiesz co Ci powiem? Automotywacja polega głównie na nagradzaniu samego sobie i czerpaniu wewnętrznej radości z każdego, zdobytego szczytu. To ona wpływa na fakt, że po prostu nam się chce! Po dobrze wykonanej pracy zawsze należy się relaks i nagroda!
Automotywacja jako uniwersalna odpowiedź na wszystko
Znajdź swój własny sposób na pobudzenie wewnętrznej siły do działania. Nigdy nie mów sobie, że nie można. Wszystko jest możliwe. Jedyne co musisz zrobisz to zajrzeć w głąb siebie i odkopać drzemiący potencjał.
Automotywacja zawsze jest na posterunku, wystarczy tylko, że ją odnajdziesz!
Więcej na temat motywacji i automotywacji znajdziesz tutaj>
Uśmiechnij się 🙂
Jeśli chcesz dodatkowo zbudować konkretne nawyki motywacyjne to pobierz DARMOWEGO E-booka „Jak się skutecznie motywować?” Kliknij Tutaj>
„Myśl pozytywnie, a wszystko na pewno się uda”. Z tym się nie zgodzę. Myślenie pozytywne nie sprawi, że w magiczny sposób unikniemy porażek, czy przeszkód. Nie sprawi, że każde nasze zadanie zakończy się sukcesem.
Co najwyżej sprawi, że będziemy rozczarowani tym, że wszystko miało być pięknie, a znowu jest źle 😉
Brzmi śmiesznie, ale tak często jest. Myślenie pozytywne na siłę, albo pozbawione jakiegokolwiek realizmu często daje odwrotny efekt, niż oczekujemy.
Zwłaszcza podczas planowania dobrze jest zadbać o ten „realizm”. Wtedy przewidzisz więcej przeszkód i przeciwności – a dzięki temu lepiej się na nie przygotujesz.
Zgodzę się z tym, żeby nie myśleć cały czas o problemach i przeszkodach, a skupić się na tu i teraz. Jednak gdy przeszkody się pojawią, to nie musimy skakać z radości. Nie udawajmy, że wszystko idzie świetnie, gdy tak nie jest, bo tylko okłamujemy siebie 😉
Wszystko zależy od punku siedzenia 🙂 Myślenie pozytywne dobrze wpływa na nasze życie i motywacje. Oczywiście nie chodziło mi o to, aby „na siłę” myśleć pozytywnie, ale odnaleźć w sobie te wdzięczność za kogoś, za coś. I to jest klucz pozytywnego myślenia – wdzięczność.
Od dziś, każdy poranek zaczynam od automotywacji, której wcześniej bardzo mi brakowało 🙂
bardzo fajny artykuł 🙂 automotywacja to coś niezmiernie potrzebnego, a często nam tego brakuje
Dzięki za miłe słowa. Dlatego warto nad nią skutecznie pracować 🙂