Efektywne zarządzanie czasem może usprawnić wiele działań w codziennej pracy. Wszystko zależy od odpowiedniego ustalenia warunków by usprawnić pracę. Dzisiejszy artykuł przedstawia kolejną metodę, która pozwala łatwiej i sprawniej osiągać maksimum wydajności i ustalić skuteczny plan dnia.

 

Po co nam zarządzanie czasem?

Dzisiejsze społeczeństwa są zabiegane i często narzekają na brak czasu. Spada na nich bowiem nadmiar przytłaczających obowiązków. Przyjemności schodzą na dalszy plan przez co człowiek staje się bardziej sfrustrowany ponieważ nie może w pełni realizować swoich marzeń, a jedyne co zabiera cenne minuty to praca. Skuteczne zarządzanie czasem pozwala na lepszą organizację ,sprawia, że nie zaniedbujemy swoich bliskich , a nasze codzienne sprawy są lepiej poukładane. Doba niestety nie ma 48 godzin ale dobry harmonogram dnia daje większe szanse na realizacje poszczególnych działań. Zarządzanie czasem sprawdza się praktycznie w każdej sytuacji i wyzbywa w nas brak racjonalnego rozplanowania dnia, tygodnia czy miesiąca. Oczywiście nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli, jednak istnieją sposoby, by takim sytuacjom zaradzić i cieszyć się każdą chwilą swojego życia, bez zbędnej potrzeby martwienia się o przemijające minuty.

 

Zarządzanie czasem – metoda ALPEN

zarządzanie czasem

Metoda Alpen to klasyk wśród sposobów na sprawowanie kontroli nad własnym życiem. Jest bardzo prosta, efektywna, a jej wdrożenie, nie zajmuje dużo czasu. Zarządzanie czasem musi opierać się na zbudowaniu konkretnego harmonogramu i planu działania, który ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie w ciągu dnia, tygodnia czy kolejnego miesiąca – na tym właśnie polega sekret ALPEN. Ważna jest tutaj natomiast konsekwencja w działaniu i systematyczne stosowanie tej metody od samego początku, po to by lepiej móc się w nią wdrożyć. Czasami warto wstać rano 15 minut wcześniej aby dokonać generalnego oglądu sytuacji, wtedy zarządzanie czasem w ciągu dnia może stać się banalne.

Skrót ALPEN pochodzi od niemieckich słów, każda litera oznacza inny punkt działania. Zarządzanie czasem tym sposobem jest łatwe, a zarazem daje mnóstwo satysfakcji. Pierwsze słowo z języka niemieckiego, Aufgaben oznacza zadania i polega na stworzeniu listy aktywności i właściwych czynności do wykonania w ciągu konkretnego czasu (np. jednego dnia). W tym momencie masz już konkretny ogląd sytuacji i wiesz, czego możesz spodziewać się danego dnia. Czy w ten sposób zarządzanie czasem nie staje się prostsze?

Kolejne słowo, Länge schätzen oznacza oszacowanie czasu na dane zadania. W ten sposób wiesz ile minut czy godzin musisz przeznaczyć na konkretne zadanie, by finalnie doprowadzić do jego zakończenia. Nie oszukuj samego siebie i wyznacz realny czas. Następnie dokonaj Pufferzeiten einplanen, czyli rzeczywistego planu dnia. Zarządzanie czasem w tej metodzie skupia się właśnie na zaplanowaniu jedynie 60% całego dnia, reszta to bowiem rezerwa na sprawy nieprzewidziane Dzięki technice 60/40 łatwo wyzbędziesz się stresu ponieważ będziesz mieć świadomość rezerwy czasowej. Mając już listę zadań możesz Entscheidungen tref fen, czyli podjąć konkretne decyzje z nimi związane, dopisać priorytety i bardziej szczegółowo zaplanować dane czynności. W przypadku każdego zadania bardzo ważny jest Nachkontrolle, czyli kontrola tego, co zostało już zrealizowane i jak postępują kolejne prace. Zarządzanie czasem musi zawierać w sobie element nadzoru, inaczej cały plan może iść do kosza. Trzeba zdawać sobie sprawę z postępu prac i na bieżąco monitorować rozwój sytuacji.

 

Zarządzanie czasem z techniką ALPEN….

Daje motywacje i zdecydowanie zwiększa szanse na skutecznie działanie. Pracując z tą metodą należy pamiętać o każdym, poszczególnym punkcie. Tego typu czynności wcale nie są w żaden sposób problematyczne, a po pewnym czasie będziesz wykonywać je z automatu. Pamiętaj więc o wewnętrznej mobilizacji, a zarządzanie czasem stanie się częścią Twojego życia już na zawsze.  

 

Uśmiechnij się 🙂

Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat efektywnego zarządzania czasem to wejdź tutaj>

Podziel się