Efektywne zarządzanie czasem

 

Efektywne zarządzanie czasem może usprawnić wiele działań w codziennej pracy. Wszystko zależy od odpowiedniego ustalenia warunków by usprawnić pracę. Dzisiejszy artykuł przedstawia kolejną metodę, która pozwala łatwiej i sprawniej osiągać maksimum wydajności i ustalić skuteczny plan dnia.

 

Po co nam zarządzanie czasem?

Dzisiejsze społeczeństwa są zabiegane i często narzekają na brak czasu. Spada na nich bowiem nadmiar przytłaczających obowiązków. Przyjemności schodzą na dalszy plan przez co człowiek staje się bardziej sfrustrowany ponieważ nie może w pełni realizować swoich marzeń, a jedyne co zabiera cenne minuty to praca. Skuteczne zarządzanie czasem pozwala na lepszą organizację ,sprawia, że nie zaniedbujemy swoich bliskich , a nasze codzienne sprawy są lepiej poukładane. Doba niestety nie ma 48 godzin ale dobry harmonogram dnia daje większe szanse na realizacje poszczególnych działań. Zarządzanie czasem sprawdza się praktycznie w każdej sytuacji i wyzbywa w nas brak racjonalnego rozplanowania dnia, tygodnia czy miesiąca. Oczywiście nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli, jednak istnieją sposoby, by takim sytuacjom zaradzić i cieszyć się każdą chwilą swojego życia, bez zbędnej potrzeby martwienia się o przemijające minuty.

 

Zarządzanie czasem – metoda ALPEN

zarządzanie czasem

Metoda Alpen to klasyk wśród sposobów na sprawowanie kontroli nad własnym życiem. Jest bardzo prosta, efektywna, a jej wdrożenie, nie zajmuje dużo czasu. Zarządzanie czasem musi opierać się na zbudowaniu konkretnego harmonogramu i planu działania, który ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie w ciągu dnia, tygodnia czy kolejnego miesiąca – na tym właśnie polega sekret ALPEN. Ważna jest tutaj natomiast konsekwencja w działaniu i systematyczne stosowanie tej metody od samego początku, po to by lepiej móc się w nią wdrożyć. Czasami warto wstać rano 15 minut wcześniej aby dokonać generalnego oglądu sytuacji, wtedy zarządzanie czasem w ciągu dnia może stać się banalne.

Skrót ALPEN pochodzi od niemieckich słów, każda litera oznacza inny punkt działania. Zarządzanie czasem tym sposobem jest łatwe, a zarazem daje mnóstwo satysfakcji. Pierwsze słowo z języka niemieckiego, Aufgaben oznacza zadania i polega na stworzeniu listy aktywności i właściwych czynności do wykonania w ciągu konkretnego czasu (np. jednego dnia). W tym momencie masz już konkretny ogląd sytuacji i wiesz, czego możesz spodziewać się danego dnia. Czy w ten sposób zarządzanie czasem nie staje się prostsze?

Kolejne słowo, Länge schätzen oznacza oszacowanie czasu na dane zadania. W ten sposób wiesz ile minut czy godzin musisz przeznaczyć na konkretne zadanie, by finalnie doprowadzić do jego zakończenia. Nie oszukuj samego siebie i wyznacz realny czas. Następnie dokonaj Pufferzeiten einplanen, czyli rzeczywistego planu dnia. Zarządzanie czasem w tej metodzie skupia się właśnie na zaplanowaniu jedynie 60% całego dnia, reszta to bowiem rezerwa na sprawy nieprzewidziane Dzięki technice 60/40 łatwo wyzbędziesz się stresu ponieważ będziesz mieć świadomość rezerwy czasowej. Mając już listę zadań możesz Entscheidungen tref fen, czyli podjąć konkretne decyzje z nimi związane, dopisać priorytety i bardziej szczegółowo zaplanować dane czynności. W przypadku każdego zadania bardzo ważny jest Nachkontrolle, czyli kontrola tego, co zostało już zrealizowane i jak postępują kolejne prace. Zarządzanie czasem musi zawierać w sobie element nadzoru, inaczej cały plan może iść do kosza. Trzeba zdawać sobie sprawę z postępu prac i na bieżąco monitorować rozwój sytuacji.

 

Zarządzanie czasem z techniką ALPEN….

Daje motywacje i zdecydowanie zwiększa szanse na skutecznie działanie. Pracując z tą metodą należy pamiętać o każdym, poszczególnym punkcie. Tego typu czynności wcale nie są w żaden sposób problematyczne, a po pewnym czasie będziesz wykonywać je z automatu. Pamiętaj więc o wewnętrznej mobilizacji, a zarządzanie czasem stanie się częścią Twojego życia już na zawsze.  

 

Uśmiechnij się 🙂

Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat efektywnego zarządzania czasem to wejdź tutaj>

Poprzedni Artykuł:

Następny Artykuł:

9 komentarzy

 1. Małgosia

  Zawsze miałam problem z dobrą organizacją czasu. Jakiś czas temu usłyszałam o “technice pomidora” a teraz przeczytałam Pański wpis. Z pewnością wypróbuję tę metodę, mam nadzieję, że tym razem osiągnę sukces.

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Ciesze się 🙂 O ‘metodzie pomidora’ też pisałem. Będę starał się przekazać jak najwięcej technik odnośnie zarządzania czasem.

   Odpowiedz
 2. Józef

  No dobrze, wydrukowałem sobie co ważniejsze twierdzenia i przykleiłem w krytycznych miejscach w domu. Napiszę jakie efekty, za trzy tygodnie, gdy wejdzie mi to w krew (albo i nie). Trzymajcie kciuki!
  Józef ostatnio opublikował…Weselny samochód – dlaczego musi być wyjątkowy?My Profile

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Super Józef! Bardzo się cieszę, że działasz 🙂 Na pewno efekty się pojawią, zobaczysz. Po za tym za niedługo pojawi się informacja na moim blogu o ciekawym szkoleniu “skutecznego tworzenia nawyków” więc to będzie idealne uzupełnienie całości działania 🙂

   Odpowiedz
   • Józef

    Nigdy nie może być prosto. Miałem kilka nieprzyjemnych zdarzeń losowych które całkowicie zburzyły mi plan dnia i wybitnie utrudniły wprowadzenie zmian. Jednak koniec końców udało się i jestem bardzo wdzięczny! Dziękuję!
    Józef ostatnio opublikował…Samochody ślubneMy Profile

    Odpowiedz
    • Artur Wiktor

     Cieszę się, że moge pomóc 🙂 Niegdy nie zaplanujemy w 100% całergo dnia bo zawsze są przypadki losowe. Tak czy inaczej warto uwzględniać w planie dnia takie opcje.

     Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Są różne informacje, dwa tygodnie, czy nawet 21 dni. Moim zdaniem to wszystko zależy od danej osoby, która pracuje nad wdrożeniem nawyku.

   Odpowiedz
 3. lailaraa

  Muszę przyznać,że posiadanie tej rezerwy czasowej faktycznie daje dużo spokoju chociaż czasem ciężko ją wkleić w natłoku spraw. Bardzo cenne wskazówki, planowanie czasu dużo daje!

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha *

CommentLuv badge
Podziel się