Email Marketing – wskazówki

Decydując się na prowadzenie biznesu w sieci musisz wiedzieć jak wykorzystać do działania email marketing – jedno z podstawowych narzędzi dające większe szanse na powodzenie. Poniższy artykuł wzbogaci Twoją wiedzę i pomoże rozeznać się w tematyce budowania strategii marketingowej w sieci. 

Czym jest email marketing?

           email marketing Email marketing to jedna z najbardziej popularnych form marketingu internetowego, która jako narzędzie do komunikacji z klientem wykorzystuje pocztę elektroniczną. Żeby dobrze przeprowadzić kampanie marketingową w sieci nie wystarczy jednak masowe wysyłanie wiadomości drogą elektroniczną. Należy postawić na takie mechanizmy, które jednocześnie umożliwią obserwację i dostarczą niezbędnych informacji o skuteczności przeprowadzanych kampanii – do tego świetne nadaje się email marketing. Swoim działaniem obejmuje takie czynności jak poszerzanie bazy adresów email, administrowanie nią, tworzenie treści wiadomości email, jej wysyłkę oraz obsługę informacji zwrotnych. Efektywny email marketing to taki, który ma jasno wytyczone cele, w sposób przemyślany rozsyła wiadomości do określonej grupy docelowej.

 

Email marketing i jego narzędzia

            Email marketing posiada kilka narzędzi, o których warto wiedzieć i dopasować do swojej działalności ten, który najbardziej będzie odpowiadał potrzebom potencjalnych klientów.

newsletter– Pierwszym z nich jest newsletter. Jest to rodzaj aparatu, który służy do stałej komunikacji z klientami, aby na bieżąco informować ich o wprowadzanych nowościach, zniżkach czy aktualizacjach w ramach oferty firmy. Aby newsletter był skuteczny musi posiadać kilka cech. Po pierwsze szablon musi mieć stały wygląd aby klient mógł kojarzyć go tylko z naszą firmą. Co więcej należy wysyłać go z jednakową częstotliwością, jednego konkretnego dnia. W newsletterach warto również umieszczać treści korzystne dla klienta czyli takie, które zachęcą go do ich przeglądania (rabaty, zniżki czy poradniki świetnie sprawdzają się w tej roli).

Email marketing, w ramach swoich narzędzi, wykorzystuje również mailing. Jest to reklama jednorazowa, którą wysyła się drogą elektroniczną. Mailing ma charakter informacyjny i nie buduje trwałych relacji między klientem a firmą. Jego celem jest zapoznanie klienta z danym produktem bądź usługą. Dla mailingu charakterystyczna jest duża grafika, mała ilość tekstu oraz przycisk „call to action”, który namawia do działania ( kupna produktu, zapisania się na kurs, założenia konta itp.). Tego rodzaju wiadomości dostajemy tylko raz na skrzynkę odbiorczą, każda kolejna będzie zawierała już inne informacje.

– Email marketing wdrożył również zastosowanie autorespondera, którego cel również jest czysto informacyjny. Jedyną różnicą, w porównaniu do mailingu jest to, że większą wagę przykłada się tu do treści niż do grafiki. Rezygnuje się z marketingowych upiększeń tylko za pomocą tekstu informuje użytkownika o dodaniu do newslettera czy założeniu konta. Dobry program email marketing do autorespondera to taki, który będzie wysyłał wiadomości bezpośrednio do skrzynek odbiorczych użytkowników, a nie będą one trafiać do spamu.

 

Email marketing i jego użyteczność

            email marketingEmail marketing jest jednym z najtańszych, a przy tym najbardziej skutecznych form dotarcia do setek tysięcy klientów. Jego podstawową i oczywistą zaletą są niskie koszty w porównaniu np. do papierowej reklamy dystrybuowanej za pomocą tradycyjnej poczty lub zatrudnionych osób.  Nie musimy również martwić się o koszty związane z drukowaniem, wysyłką i logistyką. Ważna jest także oszczędność czasu. Internet jest siecią globalną. Przesyłanie wiadomości email trwa sekundy, co daje możliwość informowania o bieżących aktywnościach praktycznie w tym samym czasie. Kolejną zaletą jest mierzalność efektów pracy. Email marketing gromadzi dane związane z ilością wysyłanych wiadomości, ile treści faktycznie trafiło do klientów, kto je odczytał i kogo wiadomość zainteresowała. Marketing Email cechuje również trafność, skupia się on bowiem na konkretnej grupie docelowej. Dzięki nieustannie zbieranym informacjom na temat odbiorców można łatwiej i precyzyjniej dostosować wiadomości do ich oczekiwań. Poza tym istnieje możliwość automatycznego wysyłania treści spersonalizowanych, co jeszcze bardziej zacieśnia relacje z klientem. W ramach email marketingu może działać każdy, kto posiada choć trochę wyobraźni i fantazji. Aby odnieść sukces wystarczy stworzyć prostą grafikę czy też trafny komunikat, za pomocą których porozumiewamy się z zainteresowanymi.

Nie wahaj się więc i już dziś zadbaj o swój biznes. Skorzystaj z możliwości jakie daje email marketing! W kolejnej wiadomości poznasz bardzo skuteczną formę marketingu po przez wiadomości email. 

Napisz w komentarzu, czy już korzystaj z podobnej formy?

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

zobacz nagranie

 

Poprzedni Artykuł:

Następny Artykuł:

14 komentarzy

 1. Izabela Burak

  Newsletter to największy syf, jaki może być. Z chęcią śledzę sklepy, interesuję się promocjami (tak, tak). Jednak, gdy otrzymuję 6 wiadomości dziennie, to jest to już przegięcie – wypisuję się. Tak sklepy tracą klientów…

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Newsletter to świetne narzędzie, o ile odpowiednio się go wykorzystuję. Przez każde, złe działania emailowe, można stracić klienta, dlatego odpowiednia pomoc jest najbardziej wskazana. Wiele sklepów traci swoich klientów, ponieważ źle wykorzystują Newsletter. Jednak nic nam nie grozi, ponieważ zawsze możemy wypisać się z danej listy. Mam nadzieje, że po moim szkoleniu częstotliwość wypisów będzie coraz mniejsza, i że, sklepy również z tego skorzystają.

   Odpowiedz
 2. Magdalena Skowronek

  “Swoim działaniem obejmuje takie czynności jak poszerzanie bazy adresów email, administrowanie nią, tworzenie treści wiadomości email, jej wysyłkę oraz obsługę informacji zwrotnych.” Bezsens bo to można zrobić na każdej poczcie więc jak to się ma do marketingu

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Magdaleno chyba pomyliłaś terminy. Nie chodzi o wysyłkę listów czy czegoś podobnego. E-mail marketing daje Ci po pierwsze czas, czyli możesz to zrobić w ciągu 5 minut. E-mail marketing opiera się na Autoresponderze, jest to narzędzie, które dostarcza Ci najważniejszych informacji o Twoich klientach, czy subskrybentach. Dzięki temu, email marketing daje Ci przewagę nad konkurencją ponieważ, możesz skontaktować się z nieograniczoną liczbą osób w jednej chwili, oraz budujesz pozytywne i trwałe relacje, dzięki czemu zwiększasz swój dochód. Email marketing, to podstawa marketingu, która daje nieograniczone możliwości. Więcej o tym, dowiesz się na moim bezpłatnym kursie “Robot Biznesu

   Odpowiedz
 3. Anna

  Cenne wskazówki, jak wiadomo E-mail marketing jest powszechnie stosowany, jednakże mam w tej sprawie pewne obiekcje. Mimo, że jest to niewątpliwie forma umożliwiająca oszczędność czasu i dotarcie do wielu odbiorców, zdarza się, że uzyskuje się odwrotny efekt do zamierzonego. Mam na myśli strony internetowe, które zasypują swoich odbiorców dużą ilością maili jednego dnia, co po pewnym czasie staje się uciążliwe i irytujące. Uważam, że jest to dobra forma reklamy ale nie można z nią przesadzać.

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Niestety jest wiele firm, które źle wykorzystują działanie marketingu e-mail. Aby skutecznie posługiwać się tym narzędziem trzeba po prostu posiadać konkretną wiedze.

   Odpowiedz
 4. Joanna Sprengel

  Również uważam, że newsletter jest świetny i bardzo potrzebny w tego rodzaju biznesie. O innych rzeczach nie słyszałam, ale wydają się być również ważne. Może warto skorzystać 🙂

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Oczywiście, że warto skorzystać. Wszystkie metody dają świetne efekty i budują dochodowy biznes.

   Odpowiedz
 5. Piotr

  Korzystam z MailerLite, prosty i tani program do email marketingu.

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Przyznam szczerze, że nie znam tego autorespondera. Możesz napisać kilka zdań o nim? Posiada program partnerski?

   Odpowiedz
 6. Michał Kałuża

  Ja korzystam z dobrze znanego i sprawdzonego autorespondera GVO. Charakteryzuje się 100%-owym dostarczaniem maili na skrzynkę odbiorcy, dzięki czemu newsletter nie trafia do folderu SPAM. Poza tym ma świetny program partnerski ale to już inna kwestia…

  Odpowiedz
  • Artur Wiktor

   Ja również Michale i jestem z niego zadowolony 🙂 Również piszę dokładnie o możliwościach programu partnerskiego Tutaj>

   Odpowiedz
 7. Julka

  Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim wpisem !
  Julka ostatnio opublikował…JulkaMy Profile

  Odpowiedz

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha *

CommentLuv badge
Artur Wiktor - Jak Zarabiać przez Internet
Podziel się