Decydując się na prowadzenie biznesu w sieci musisz wiedzieć jak wykorzystać do działania email marketing – jedno z podstawowych narzędzi dające większe szanse na powodzenie. Poniższy artykuł wzbogaci Twoją wiedzę i pomoże rozeznać się w tematyce budowania strategii marketingowej w sieci. 

Czym jest email marketing?

           email marketing Email marketing to jedna z najbardziej popularnych form marketingu internetowego, która jako narzędzie do komunikacji z klientem wykorzystuje pocztę elektroniczną. Żeby dobrze przeprowadzić kampanie marketingową w sieci nie wystarczy jednak masowe wysyłanie wiadomości drogą elektroniczną. Należy postawić na takie mechanizmy, które jednocześnie umożliwią obserwację i dostarczą niezbędnych informacji o skuteczności przeprowadzanych kampanii – do tego świetne nadaje się email marketing. Swoim działaniem obejmuje takie czynności jak poszerzanie bazy adresów email, administrowanie nią, tworzenie treści wiadomości email, jej wysyłkę oraz obsługę informacji zwrotnych. Efektywny email marketing to taki, który ma jasno wytyczone cele, w sposób przemyślany rozsyła wiadomości do określonej grupy docelowej.

 

Email marketing i jego narzędzia

            Email marketing posiada kilka narzędzi, o których warto wiedzieć i dopasować do swojej działalności ten, który najbardziej będzie odpowiadał potrzebom potencjalnych klientów.

newsletter– Pierwszym z nich jest newsletter. Jest to rodzaj aparatu, który służy do stałej komunikacji z klientami, aby na bieżąco informować ich o wprowadzanych nowościach, zniżkach czy aktualizacjach w ramach oferty firmy. Aby newsletter był skuteczny musi posiadać kilka cech. Po pierwsze szablon musi mieć stały wygląd aby klient mógł kojarzyć go tylko z naszą firmą. Co więcej należy wysyłać go z jednakową częstotliwością, jednego konkretnego dnia. W newsletterach warto również umieszczać treści korzystne dla klienta czyli takie, które zachęcą go do ich przeglądania (rabaty, zniżki czy poradniki świetnie sprawdzają się w tej roli).

Email marketing, w ramach swoich narzędzi, wykorzystuje również mailing. Jest to reklama jednorazowa, którą wysyła się drogą elektroniczną. Mailing ma charakter informacyjny i nie buduje trwałych relacji między klientem a firmą. Jego celem jest zapoznanie klienta z danym produktem bądź usługą. Dla mailingu charakterystyczna jest duża grafika, mała ilość tekstu oraz przycisk „call to action”, który namawia do działania ( kupna produktu, zapisania się na kurs, założenia konta itp.). Tego rodzaju wiadomości dostajemy tylko raz na skrzynkę odbiorczą, każda kolejna będzie zawierała już inne informacje.

– Email marketing wdrożył również zastosowanie autorespondera, którego cel również jest czysto informacyjny. Jedyną różnicą, w porównaniu do mailingu jest to, że większą wagę przykłada się tu do treści niż do grafiki. Rezygnuje się z marketingowych upiększeń tylko za pomocą tekstu informuje użytkownika o dodaniu do newslettera czy założeniu konta. Dobry program email marketing do autorespondera to taki, który będzie wysyłał wiadomości bezpośrednio do skrzynek odbiorczych użytkowników, a nie będą one trafiać do spamu.

 

Email marketing i jego użyteczność

            email marketingEmail marketing jest jednym z najtańszych, a przy tym najbardziej skutecznych form dotarcia do setek tysięcy klientów. Jego podstawową i oczywistą zaletą są niskie koszty w porównaniu np. do papierowej reklamy dystrybuowanej za pomocą tradycyjnej poczty lub zatrudnionych osób.  Nie musimy również martwić się o koszty związane z drukowaniem, wysyłką i logistyką. Ważna jest także oszczędność czasu. Internet jest siecią globalną. Przesyłanie wiadomości email trwa sekundy, co daje możliwość informowania o bieżących aktywnościach praktycznie w tym samym czasie. Kolejną zaletą jest mierzalność efektów pracy. Email marketing gromadzi dane związane z ilością wysyłanych wiadomości, ile treści faktycznie trafiło do klientów, kto je odczytał i kogo wiadomość zainteresowała. Marketing Email cechuje również trafność, skupia się on bowiem na konkretnej grupie docelowej. Dzięki nieustannie zbieranym informacjom na temat odbiorców można łatwiej i precyzyjniej dostosować wiadomości do ich oczekiwań. Poza tym istnieje możliwość automatycznego wysyłania treści spersonalizowanych, co jeszcze bardziej zacieśnia relacje z klientem. W ramach email marketingu może działać każdy, kto posiada choć trochę wyobraźni i fantazji. Aby odnieść sukces wystarczy stworzyć prostą grafikę czy też trafny komunikat, za pomocą których porozumiewamy się z zainteresowanymi.

Nie wahaj się więc i już dziś zadbaj o swój biznes. Skorzystaj z możliwości jakie daje email marketing! W kolejnej wiadomości poznasz bardzo skuteczną formę marketingu po przez wiadomości email. 

Napisz w komentarzu, czy już korzystaj z podobnej formy?

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

zobacz nagranie

 

Podziel się