5 podstawowych kroków jak zacząć na YouTube. Dziś omówimy sobie poszczególnie działania, które będą Ci potrzebne do rozpoczęcia swojego biznesu na tym kanale.

jak zacząć na youtubeNie ma najmniejszych wątpliwości, że do Internautów bardzo przemawia wizualna forma przekazu, połączenie treści z obrazem to najlepsze co można bowiem zrobić, aby uzyskać jeszcze większą liczbę fanów. Z roku na rok video, jako swoista forma rozrywki, święci coraz większy triumf i jeszcze lepiej się sprzedaje. Dlaczego więc i Ty nie możesz wykorzystać jego potencjału na własny użytek? Jest to jak najbardziej wskazane.

Jeśli chcesz rozpocząć zarabianie poprzez stworzenie własnego kanału musisz wiedzieć jak zacząć na Youtube, aby czerpać z tego satysfakcjonujące zyski.

1 metoda rozpoczęcia działania na youtubePo pierwsze zastanów się co, dzięki swojemu kanałowi, chcesz osiągnąć, jakie stawiasz przed samym sobą główne cele. Chcesz być bardziej rozpoznawalny? A może chcesz więcej sprzedawać? Albo jeszcze lepiej, połączyć obie te rzeczy i stać się szanowanym Youtuberem oglądanym przez tysiące osób? Dokładnie przemyśl, dlaczego chcesz rozpocząć przygodę z video, co ma Ci to przynieść. W ten sposób będziesz wiedział jak zacząć na Youtube i jakie pierwsze kroki wykonać.

Video nie zawsze pasuje do każdego rodzaju prowadzonego biznesu. Jeśli jednak uważasz, że dla Ciebie jest odpowiednie i pomyśl nad najlepszą drogą do osiągnięcia zamierzonego działania. Nagrania nie mogą być celem samym w sobie, muszą służyć czemuś większemu.

Jeśli już wiesz, jaka jest Twoja ogólna potrzeba i wiesz dlaczego chcesz zacząć na Youtube, zastanów się jak powinieneś ją dokładnie opisać. Co ma Ci przynieść sukces i jak konkretne chcesz osiągnąć postawione przed sobą cele. Tutaj dobrze jest więc wykorzystać metodę SMART, aby Twój cel był jasny mierzalny i dobrze określony w czasie.

2 sposób działania na youtubeOkej, jeśli Twój cel już się wyklarował, musisz wiedzieć do kogo Twoje video ma trafiać i jak zacząć na YouTube, aby trafiało ono do szerokiego grona odbiorców z danej grupy docelowej. To, do kogo będziesz mówił i jak mówił musi być z góry określone. Ten wybór będzie determinował dalsze postępowanie, formę przekazu, treść, stronę wizualną itp. Jeśli już trochę czasu jesteś w biznesie online,  z pewnością wiesz, do kogo Twoje treści na codzień trafiają. Potraktuj Youtube jako wizualny newsletter i kolejny kanał do komunikacji z odbiorcami. Jest on na tyle ważny, że Ty sam stajesz się żywą reklamą swojej marki dlatego zawsze pamiętaj, że Twój wygląd czy sposób mówienia powinien być w pełni dostosowany do danej grupy docelowej.

 

Zastanawiałeś się jak zacząć na Youtube w kontekście strategii działania i danego modelu dystrybucji?

3 metoda jak zacząć na youtubeCel i odbiorcy to jedna strona medalu. Jest jeszcze strategia. To ona pozwala podjąć konkretne kroki, aby osiągnąć zamierzony sukces. Jeśli decydujesz się na założenie kanału na Youtube zastanów się, czy te działania mają mieć charakter krótko czy długofalowy. Taka decyzja bowiem nakreśli kolejne posunięcia i pokaże jak zacząć na Youtube w kontekście danej koncepcji.

Youtube to zdecydowanie najpopularniejsza platforma video na świecie. Praktycznie każdy e-biznesmen może być pewien, że trafi tutaj na odbiorców, którzy będą zainteresowani jego treściami, a w konsekwencji zakupem produktów i usług. Z Youtube korzystają praktycznie wszyscy użytkownicy Internetu. Każdy znajdzie tutaj to, czego szuka.

4 sposób youtuberaKolejna kwestia jak zacząć na Youtube tyczy się planu dystrybucji treści. Ta platforma jest o tyle wygodna, że już za niewielką kwotę pozwala promować własne treści przez platformę reklamową. Musisz dobrze się zastanowić, który model dystrybucji będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny. Bierz pod uwagę nie tylko możliwości dotarcia do grupy docelowej ale również koszty producji wideo i inne czynniki składające się na kampanię.

 

Jak zacząć na Youtube dzięki wyborze odpowiednich treści i zbudowania własnego kanału? Od tego zależeć będą późniejsze wyniki Twojego online biznesu.

5 wskazówka youtubeWybór dobrego formatu dla video wbrew pozorom wcale nie jest sprawą trywialną. Przecież to właśnie obrazem masz oddziaływać na percepcje swoich odbiorców. To on , w połączeniu z treścią, ma Cię zaprowadzić do sukcesu. Format to pochodna kilku innych czynników takich jak odpowiednie określenie celu, grupy docelowej, dobór kampanii itp. Dopiero po tych krokach zdecydujesz jak zacząć na Youtube poprzez decyzję o tym, jak Twoje filmy będą wyglądać.

Wypisz sobie wszelkie skojarzenia, emocje i wszystkie informacje, które chcesz przekazać odbiorcom. Zapisz wszystko, co w danych filmie musi być zawarte. Pamiętaj, że dobre prowadzenie kanału na Youtube jest jak sprawnie działający blog. Każda, zamieszczona treść musi być dobrze sprawdzona i dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Youtube szczyci się kanałami, na których użytkownicy, najczęściej w formie tutoriali, komunikują się ze swoimi odbiorcami. To jednak z najpopularniejszych form przekazu. Ważne jest, aby dopasować Twój przekaz do przyjętego formatu tak, aby odpowiadał oczekiwaniom widzów, a jego oglądalność cały czas rosła. Oczywiście każdy uczy się na błędach. Jeśli coś nie wychodzi, nie należy się zrażać, tylko wypróbować inną formę video. Twoje firmy muszą być autentyczne, pokazywać żywego człowieka, który faktycznie ma coś ciekawego do przekazania i chce się tym podzielić z innymi.

Już praktycznie wiesz, jak zacząć na Youtube. Znasz większość wstępnych kroków, jakie należy wykonać. Teraz nadszedł czas, aby pochwalić się nową działalnością w innych social mediach. Pamiętaj, że Twój kanał Youtube jest tylko jednym z elementów całego biznesu, który również należy promować gdzie się da. Użyj wsparcia Facebooka, Instagrama czy bloga. Poinformuj całą swoją społeczność, że tworzysz treści video. Pochwal się tym!

Dodatkowo pamiętaj, żeby zawsze mierzyć wyniki swoich kampanii. Kanał na Youtube ma być Twoim narzędziem do osiągnięcia ostatecznego celu i sukcesu. Warto jest monitorować wszelkie postępy i w ten sposób będziesz wiedzieć jak zacząć na Youtube, jakich elementów omijać, a na czym powinieneś się skupić. Zawsze testuj wersje montażowe. Nagrywaj zarówno krótsze jak i dłuższe video, z dodatkowymi informacjami i bez nich. Wykonanie jednego video w kilku wersjach pomoże zoptymalizować jego działanie.

Na koniec wrócę do jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii jak zacząć na Youtube przy pomocy swojego własnego kanału?

jak zacząć na YouTubePrzygoda na Youtube powinna mieć charakter długofalowy, szczególnie jeśli prowadzisz biznes online i chcesz dodatkowego wsparcia. Założenie kanału jest bardzo proste – wystarczy wypełnić kilka pól formularza. Youtube to jeden z portali social media, które spełnia takie same funkcje jak pozostałe – każde dodane przez Ciebie video to forma komunikacji i odpowiedzi na oczekiwania widzów. Oprócz ważnej grupy docelowej, o której pisałem na początku, pamiętaj także o śledzeniu trendów z Twojej branży. Sam subskrybuj inne kanały o podobnej tematyce. Skonfrontuj wizję swoich filmów, z tym czego chcą Twoi subskrybenci oraz filmami, które zamieszcza konkurencja. Możesz do tego celu użyć takiego narzędzia jak Youtube Trends. 

Niezależnie od tego jaki rodzaj biznesu online prowadzisz, rozpoczęcie przygody z Youtube może okazać się najlepszą decyzją. Masz dojście do szerokiego grona odbiorców, który bezpośrednio poznają Twoją osobistą markę. Youtube to przede wszystkim portal, by zdobyć konkretne informacje, a nie oglądać przysłowiowe koty. To, w jakim stylu postanowisz poprowadzić swój kanał będzie zależało w głównej mierze od Ciebie i biznesu jaki prowadzisz. Trochę wesołej strony jednak nigdy nie zaszkodzi 😊 Najważniejsza jest bowiem treść, którą przekazujesz. To dzięki niej zdobędziesz popularność i zyskasz sobie zaufanych subskrybentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak zacząć na Youtube i w jaki sposób prowadzić tam swój biznes – zapraszam Cię do lektury kolejnych artykułów z tej serii.

 

Uśmiechnij się 🙂
Kim jest Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

 

Podziel się