Czyż nie każdy z nas chciałby być lepiej zorganizowany? Móc skutecznej wykonywać powierzone zadania? Metoda pomidora zdecydowanie to umożliwia! Dzięki tej technice będziesz w stanie zrealizować masę pomysłów, które zalegają w Twojej głowie.

 

Na czym polega metoda pomidora?

Metoda pomidora to sposób, który został opracowany w latach 80 przez pewnego Włocha  nazwiskiem Cirillo. Skąd nazwa? Otóż właśnie kształt pomidora miał kuchenny timer, którego Cirillo używał do wyznaczania pewnego zakresu czasu. Metoda pomidora to świetny sposób by efektywniej zarządzać swoim czasem, nie marnując przy tym ani minuty. Co więcej ta technika może być stosowana zarówno indywidualnie jak i grupowo, a dodatkowo uczy mądrego planowania i dyscypliny. Założenie metody jest proste – wykonać jak najwięcej zadań w krótkich odstępach czasowych, nie zawracając sobie głowy mało istotnymi czynnościami. Ale po kolei…

 

Metoda pomidora, czyli jak efektywnie zarządzać swoim czasem

Metoda pomidorametoda pomidora posiada kilka prostych kroków. Zanim wykorzystasz minutnik stwórz konkretny plan działania, listę zadań do wykonania. Jeśli już spisałeś wszystkie czynności, sięgnij po minutnik i ustaw go na 25 minut. Pracuj do momentu, aż usłyszysz dzwonek, który oznajmi koniec czasu. W tym momencie daj sobie chwilę na odpoczynek. Metoda pomidora, jest skuteczność polega właśnie na zatrzymaniu się. Daj sobie 5 minut na kilka głębokich wdechów zanim podejmiesz kolejne kroki realizacji zadania. Technika zakłada cykl czterech 25-minutowych zakresów. Po tym czasie pozwól, żeby Twój mózg jeszcze bardziej się dotlenił i zrób przynajmniej 15-minutową przerwę. Jeśli jednak stwierdzisz, że po tym okresie nie jesteś gotowy na podjęcie kolejnych czynności, nie wahaj się i daj sobie więcej czasu na odpoczynek.

Metoda pomidora ma bardzo proste założenie. Przez 25 minut skupiasz się wyłącznie na zadaniu. Najlepiej jest całkowicie odciąć się od elementów, które mogą wprowadzić chaos i w jakikolwiek sposób zakłócać Twoje czynności. Dyscyplina i wewnętrzna determinacja jest tu kluczem do sukcesu.

 

Metoda pomidora, świetny sposób na organizację!

Dzwoniący telefon, kolejna wiadomość na whatssapie, nowe powiadomienie na Facebooku… Internet to niesamowity zjadacz czasu. Istnieje również mnóstwo czynników poza nim, które mogą zakłócać nasze działania i odrywać od założonego planu. Metoda pomidora, taka prosta i łatwa, sprawi, że zrealizujesz najbardziej zakręcony plan, w krótkim czasie. Pamiętaj jednak, że ważna jest również stanowczość. Pomidor nie pomoże jeśli Ty sam nie będziesz zdeterminowany, by doprowadzić plan do ostatecznego rozwiązania.

W dobie smartfonów sprawisz również, że metoda pomidora zawsze będzie z Tobą, wykorzystasz ją w dowolnym momencie dnia. Na swój telefon możesz ściągnąć bowiem aplikację ePomodoro, która usprawni Twoje czynności w ciągu dnia, w pracy, szkole, kiedy tylko stwierdzisz, że potrzebujesz dyscypliny i szybkiej organizacji.

Metoda pomidora to efektywność w pigułce!

 

Uśmiechnij się 🙂

Artur Wiktor

2

 

Istnieje jeszcze druga grupa czynników zewnętrznych,
które są niezależne od działań człowieka. Są to elementy codziennych
sytuacji życiowych, na które nie mamy wpływu

Zobacz więcej technik zarządzania czasem tutaj>>

metoda pomidora

 

Podziel się