Jakie nieetyczne zachowania w biznesie najczęściej występują na polskim rynku? Poznaj listę tych zachowań, których jako właściciel firmy, i nie tylko,  powinieneś się wystrzegać.

Niestety, polskim firmom często zdarza się łamać prawa. Nieetyczne zachowania w biznesie dotyczą przede wszystkim trzech podstawowych obszarów.

01Pierwszy z nich wiąże się z Klientami. Właściciele firm często są nieuczciwi wobec swoich Klientów choćby w stosunku do produktów jakie oferują. Zdarzają się sytuacje, kiedy wprowadza się w błąd dotyczący na przykład jakości towaru albo ogólnie mówiąc oferowanych usług. Firmy obligują się do dostarczenia towaru wcześniej opisanego, w zamian za ufność Klienci często otrzymują towary niekompletne lub po prostu nie spełniające wymogów, na który się wcześniej umawiali. Takie nieetyczne zachowania w biznesie mogą doprowadzić do spadku zaufania wobec firmy, a co za tym idzie przeniesie się to na późniejszy brak zysków, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa. Wobec Klientów trzeba być szczególnie prawdomównym i trzymać się ustalonych reguł ponieważ to oni są dźwignią biznesu!

02

Kolejne, nieetyczne zachowania w biznesie wiążą się z kontrahentami, wspólnikami i partnerami biznesowymi. W tym kontekście też bardzo często łamane jest prawo. W szczególności jeśli chodzi na przykład o zasady poufności, podbieranie Klientów, nie dotrzymywanie zasad umów, wszelkie formy nieuczciwej konkurencji itp.

 

03

Ostatnia kwestia wiąże nieetyczne zachowania w biznesie wobec samych pracowników danej firmy. Innymi słowy mamy tu po prostu do czynienia z dyskryminacją czy mobbingiem ze strony pracodawcy. W tym przypadku nieetyczne zachowania w biznesie będzie przykładowo stanowić zaniżanie pensji kobietom tylko i wyłącznie ze względu na płeć, w porównaniu do mężczyzny, który zajmuje to samo stanowisko.

 

Pracownicy nagminnie wykorzystują również czyjeś pozycje, by przypisać sobie konkretne zasługi za pracę, której tak naprawdę nie wykonali. W dużych korporacjach bardzo popularne niestety są również wszelkie formy donosu.

 

Mimo, że nieetyczne zachowania w biznesie zdarzają się i wśród polskich firm trzeba zdawać sobie sprawę z ich skutków i skutecznie im zapobiec.

nieetyczne zachowania w biznesieMówiąc wprost – nieetyczne zachowania w biznesie przynoszą firmom tylko i wyłącznie szkody. Prawa nie da się obejść, choćby nie wiadomo jak się starać. Lepiej więc być uczciwym i uzyskiwać z tego tytułu profity niż działać na szkodę swoją i innych. 

Dla pracodawców nieetycznie zachowania w biznesie mogą oznaczać przede wszystkim trudności w wywiązaniu się z kontraktów, szkody materialne czy podwyższone koszty prowadzonej działalności.

Firma traci jeszcze więcej ponieważ niszczy się zaufanie do niej wśród Klientów, a przez to obniża efektywność i doprowadza do bankructwa.

Nieetyczne zachowania w biznesie przenoszą się również na Klientów, którzy są niezadowoleni z otrzymanej  usługi, obniża się ich zadowolenie z zakupów, a także może dojść do poniesienia przez nich strat materialnych.

 

Co więc zrobić, żeby wystrzegać się tego typu postępowania? Odpowiedź jest prosta – przestrzegać zasad etycznych wyznaczonych dla firmy. Tutaj odsyłam Cię do wcześniejszego artykułu gdzie gdzie opisuję etykę w biznesie.

A dodatkowo…

 

Nieetyczne zachowania w biznesie mogą być unikane – wystarczy kierować działania firmy na takie czynności, które nie będą uderzać ani w pracownika ani w właścicieli. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Zapisz się na szkolenie „Marketing Internetowy w Praktyce”.

marketing internetowy w praktyce

Postępuj w zgodzie z prawem oraz własnym sumieniem, a zobaczysz, że uczciwość Twojej firmy będzie zdecydowanie bardziej opłacalna niż omijanie prawa. Firmom często wydaje się, że nie stosując się do panujących powszechnie reguł zaoszczędzą pieniądze. Tymczasem takie myślenie może przedsiębiorstwa zapędzić w kozi róg.

Uczciwość zawsze była w cenie. Firmy, które są uczciwe cieszą się zdecydowanie lepszym zaufaniem na rynku. To do nich właśnie Klienci najczęściej wracają i to od nich chcą uzyskać produkty bo wiedzą, że będą one warte swojej ceny. Trzymanie poziomu jakości zawsze się opłaca.

Nieetyczne zachowania w biznesie zdecydowanie lepiej jest zamienić na moralne prawo postępowania. Tak na przykład zdecydowanie lepiej jest dbać i pielęgnować szacunek wobec współpracowników, starać się by atmosfera w pracy była taka, jak w domu, niż dawać wyraz nienawiści i wzajemnej walki. Pracując w konkretnej firmie również warto przestrzegać jej reguł zachowując chociażby tajemnice służbowe. Nieujawnianie tajemnic firmy dotyczącej finansów, planów rozwoju czy wszelkich informacji technicznych dobrze wpłynie na relacje między pracownikiem a pracodawcą.

Każda firma, każdy kontrahent, każdy zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie jest zobligowany nie tylko przez prawo ale i przez własne sumienie do tego, by nieetyczne zachowania w biznesie były unikane jak najszerszym torem.

Zapisując się na moje szkolenie „Marketing Internetowy w Praktyce” dowiesz się jak należy postępować w sytuacjach kryzysowych, jak przestrzegać reguł w sieci i jak je tworzyć, by działać zgodne z prawem, a przy okazji zyskać wiedzę o tym jak nieetyczne zachowania w biznesie mogą wpłynąć na Twoje przedsiębiorstwo.

kliknijtutaj

 

Uśmiechnij się 🙂
Artur Wiktor
Artur Wiktor

 

 

polub

Podziel się