Pobudź w sobie kreatywność!

Kreatywność to bardzo pożądana cecha, nie tylko w pracy ale i w życiu osobistym. Autorskie pomysły to wymóg jaki stawia przed nami praktycznie każdy pracodawca. Umiejętność rozwiązywania problemów przydaje się również w codziennym życiu. Kreatywność powinna być więc odpowiednio stymulowana i aktywizowana. W tym artykule skupimy się na sposobach pobudzania twórczego myślenia. Kreatywność uczy i rozwija – nie pozwól więc by rutyna na Ciebie podziałała, weź sprawy w swoje ręce i zacznij wymyślać, aranżować i konstruować!

 

Kreatywność boi się nudy..

kreatywnośćStwórz sobie pole do popisu i przestań lękać się własnej wyobraźni. Nie ma nic złego nawet w najgłupszych pomysłach. Ze wszystkiego bowiem czerpie się inspiracje, a dzięki temu realizuje ciekawe koncepty. Niech więc kreatywność będzie Twoim narzędziem do budowania lepszej przyszłości, lepszych działań i jeszcze lepszego życia. Jedyne co musisz zrobić to uwierzyć w swoje siły i postanowienia, sukcesywnie dążąc do ich urzeczywistnienia. Kolejny krok, o którym musisz pamiętać to zadbać o konkretne środowisko, które pobudzi Twoje komórki mózgowe do pracy, a tym samym zwiększy kreatywność. Inspirację czerpiemy bowiem z otoczenia.

Na kreatywność dobrze wpływają niektóre kolory takie jak np. niebieski, pomarańczowy czy ostra żółć. Staraj się przebywać wśród przedmiotów o takich właśnie barwach oraz słuchać muzyki, która energetyzuje Cię do pracy. Ludzie – to świetne motywatory do działania. Otaczaj się więc osobami optymistycznymi, pełnymi energii i pasji. To oni sprawią właśnie, że Twoja kreatywność sięgnie szczytów swoich możliwości. Fajnie jest również wykorzystać wszelkie szkice, mapy i rysunki, zapisując na papierze, koniecznie kolorowymi pisakami, swoje patenty, plany, idee. Przelewając na papier myśli masz zawsze szansę na ich powtórne odświeżenie i tchnienie w nie nowego życia, nawet w momencie gdy wydaje Ci się, że cały projekt nadaje się do kosza. Zastosuj ćwiczenie „co by było, gdyby” – zapisuj nawet najgłupsze zdania. Takie wymyślone scenariusze to świetna okazja do zabawy w skojarzenia i „nakręcanie” mózgu do myślenia.

 

Metoda „sześciu kapeluszy” , czyli kreatywne spojrzenie na kreatywność

kreatywnośćMetoda sześciu kapeluszy pozwala spojrzeć na problem z sześciu różnych perspektyw, a przy tym rozwinąć Twoją kreatywność. Dzięki temu ma się szerszy obraz rzeczywistości, pomysły same wpadają do głowy.

– Czerwony kapelusz to spojrzenie na sprawę w sposób emocjonalny, dowiedz się, co podpowiadają Ci uczucia.

– Biały kapelusz to czysty obiektywizm. Tutaj chodzi o to, by zwrócić uwagę na fakty.

– Żółty kapelusz ma dać obraz pozytywnego wizerunku sytuacji. Skup się uwagę na zaletach wydarzenia.

– Na zagadnienie trzeba również spojrzeć z negatywnej strony. To tak zwany czarny kapelusz, który ma za zadanie nauczyć Cię wyciągać wnioski nawet z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji.

– Zielony Kapelusz to kreatywność – podejście do sprawy z umysłem pełnym nowych idei. Poszukiwanie alternatyw zawsze daje dobre efekty. Na koniec postaraj się spojrzeć na sprawę z szerokiej perspektywy, takiej która da najogólniejsze rozwiązanie.

– Koncepcja niebieskiego kapelusza nauczy Cię szukać odpowiedzi tam, gdzie wcześniej byś nawet nie zajrzał.

Powyższe techniki na kreatywność to tylko podpowiedź do działania. Ty sam doskonale wiesz, co najlepiej Cię stymuluje i sprawia, że Twoja kreatywność zaczyna efektywnie działać.

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

Kliknij Tutaj!

 

Jak szybko i bez żadnych ćwiczeń spotengować swoją koncentrację i zdolności umysłowe?

kreatywność

Podziel się