Samodyscyplina to pożądana umiejętność. Przydaje się nie tylko w życiu zawodowym ale i osobistym. Koncentrowanie się na najważniejszych zadaniach często przychodzi nam z trudnością. Wpływają na to bowiem wszelakie elementy takie jak multitasking, odkładanie rzeczy na ostatnią chwilę czy z góry traktowanie podjętych czynności jako tych, skazanych na porażkę. W dzisiejszym artykule powrócimy jeszcze na chwilę do tematyki determinacji, pokażemy jak samodyscyplina wpływa na nasze życie i jak należy ją traktować.

 

Samodyscyplina to samokontrola

samodyscyplinab01Stań przed lustrem i zadaj sobie pytanie czy umiesz panować nad samym sobą. Tutaj bowiem rozgrywa się najważniejsza walka. Jeśli poradzisz sobie z własnymi słabościami, postawisz się, jesteś na dobrej drodze by samodyscyplina stała się nieodłącznym elementem Twojego życia. Człowiek staje w życiu przed różnorakimi wyborami. Nie wie czy postawić przyjemność nad konieczność. Samodyscyplina sprawia, że jesteśmy w stanie dokonać selekcji i postawić na najistotniejsze priorytety. Jeśli będziesz potrafił wybrać co jest pierwsze, co istotniejsze i co najważniejsze , poradzisz sobie w każdej sytuacji. Ludzie powinni robić najpierw to, co jest konieczne i trudne, a później dopiero cieszyć się powstałymi z tego tytułu nagrodami.

 

Samodyscyplina człowieka sukcesu

Istnieją cechy, które charakteryzują ludzi zdeterminowanych i dążących do celu małymi krokami. Po pierwsze jest to samodyscyplina myślenia. Niby banalne, ale jakże istotne. Myślenie to element napędowy, który wprowadza szare komórki w ruch, a co za tym idzie pobudza wyobraźnie i chęć do działania. Jeśli zapanujesz nad umysłem, zapanujesz nad całym swoim życiem. Kolejna samodyscyplina wiąże się ściśle z ustalaniem codziennych celów i zarządzaniem czasem. To chyba największy problem większości z nas – odpowiednie dysponowanie cennymi minutami. Przydaje się tutaj zwykły kalendarz, ustalanie harmonogramu z podziałem na zadania. Dlatego staraj się planować, dzięki temu zaoszczędzisz czas na niepotrzebne czynności, a skupisz się na tych najbardziej efektywnych. Samodyscyplina ma również odzwierciedlenie w odwadze.

strachNajwiększą przeszkodą w drodze do sukcesu jest lęk przed porażką. Obawa towarzyszy nam każdego dnia i dotyczy wszelkich dziedzin życia. Aby móc działać produktywnie trzeba wyzbyć się tego uczucia, które negatywnie wpływa na postępowanie. Ryzyka nie da się wyeliminować w 100%, ale wiara w swoje możliwości zdecydowanie buduje poczucie wartości. Nawyk odwagi można w sobie rozwinąć zawsze tam, gdzie jest to potrzebne – trzeba tylko spróbować i pokonać bariery lęku.

 

Praktyczna samodyscyplina i jej korzyści

Nie ulega wątpliwości, że samodyscyplina to gwarant sukcesu. Każdy człowiek, który skrupulatnie dąży do celu ma w sobie odwagę, wytrwałość i nieustanną chęć do ulepszania. Wpływa ona również na uzyskiwanie pożądanych rezultatów oraz produktywność. Ludzie zdyscyplinowani działają szybciej, efektywnej i skrupulatniej. Co więcej mają poczucie kontroli, osobistej siły i przekonania, że wszystko co robią nie idzie na marne, wręcz przeciwnie buduje ich wizje przyszłości, nawet w momencie porażki. Samodyscyplina wpływa również na wzrost samooceny. Poczucie dumy dobrze wykonanego zadania może jedyne uskrzydlać.

Warto dążyć do wykształcenia w sobie wewnętrznej determinacji. Samodyscyplina buduje nasz charakter, pokazuje, że jesteśmy silni mimo niepowodzeń i kłód jakie życie rzuca nam pod nogi.

 

Baw się dobrze!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

Kliknij Tutaj!

 

Szukasz Konkretnego Sposobu na Zwiększenie
Swojej Produktywności i Efektu Działania?
Tutaj> Znajdziesz Rozwiązanie –> Kliknij>

samodyscyplina01

Podziel się